193 bin sandık görevlisini bildirdik


29.04.2023 17:44
Son Güncelleme: 29.04.2023 18:01 Haber Deposu: CNN TÜRK“SANDIK SONUÇ TUTANAĞI SEÇİM TAPUSUDUR”
Seçime artık sayılı gün kaldı. Tartışılan konuların başlangıcında da seçim güvenliği geliyor. AK Parti YSK Üyesi ve Isparta Milletvekili Recep Hususi, sandık netice raporunun önemine dikkat çekti. “Sandık ve seçim güvenliğinin temeli siyasal parti görevliliklerinin o gün vazife mahallinde olmalarıdır. O gün 193 bin tane sandık kurulacak. 193 bine yakın sandık görevlimizi bildirdik. Müşahitlerimiz orada olacak. Seçimi siyasal partiler yapıyor. Seçimin tapusu diyoruz biz bunlara. Sandık netice tutanakları bunlar. Biri milletvekilliğinin biri cumhurbaşkanlığının. Sandıkta çıkan netice, sandık kurulu ve üyeleri tarafınca ıslak imza ile imzalanıyor. Orada mekana asılıyor. Birer nüshası da müşahitlere orada veriliyor” dedi.

“GÜVENMİYORUM DEMEK MİLLETE GÜVENMİYORUM DEMEK”
Recep Hususi, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Talibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun “YSK’ya güvenmiyorum” açıklamasını eleştirdi. “YSK’ya güvenmiyorum demek millete güvenmiyorum anlama gelir. Hepimiz sandığa haiz çıksın. Ben YSK’ya güvenmiyorum şeklinde seçim neticeleri üstünden kendilerine bir yenilgi öne sürülen nedeni oluşturma derdinde olmasındalar derim” diye konuştu.

CHP DENİZLİ’DE SANDIK KURULU ÜYESİ YOK
CHP, Denizli’de Pamukkale İlçe Seçim Kurulu’na sandık kurulu görevlisi listelerini 5 dakika geç teslim eti. 900’ün üstünde sandıkta üye bulunduramayacaklar. YSK Üyesi Recep Hususi, bu kararın niçin alındığını da söyledi. “1. ve 2. ilçe seçim kurulunun ikisine de geç vermişler. YSK verilen sonucu onadı. CHP’nin 1 ve 2. ilçe seçim kurullarına üyeleri geç vermelerinden dolayı sandık kurullarında üye bulundurma haklarını yitirmiş oldular. Zannedersem 900’den daha yüksek rakamı bulur diye düşünüyorum. Fakat orada gözlemci bulundurur. Onun yerine başka bir siyasal parti geliyor orada” ifadelerini kullandı. 

Son Dakika Haberler