2025 yılı sonu itibariyle iki doğu görevini bir doğu görevine düşüreceğiz
21.05.2023 15:10
Son Güncelleme: 21.05.2023 15:10 Haber Deposu: DHAİçişleri Bakanı Süleyman Asil, Şişli’de hususi bir otelde Güvenlik Genel Müdürlüğü mensupları ile kahvaltı programına katıldı. Kahvaltıya Güvenlik Genel Müdürü Mehmet Aktaş, İstanbul İl Güvenlik Müdürü Zafer Aktaş ve polis memurları katıldı. Yemeğin peşinden Bakan Süleyman Asil konuşma yapmış oldu. 
“2025 YILI SONU İTİBARİYLE İKİ ŞARK GÖREVİNİ BİR ŞARK GÖREVİNE DÜŞÜRECEĞİZ”
İçişleri Bakanı Süleyman Asil, “2012 yılına kadar bu ülkede polis teşkilatının tek doğu görevi vardı. 2012 yılından sonrasında tek doğu görevi, iki doğu görevine çıkarıldı. Şimdi son dönemde arkadaşlarımızla bir değişim yaptık. İsteyen iki şarkını bir araya getirirse bir ekip indirimleri de kısaca bazılarında bir senelik, bazılarında iki senelik, bazılarında üç senelik indirimleri yapabileceğimizi de ortaya koyduk. Doğu ve Güneydoğu’da yada doğu vilayetlerinde de ciddi şekilde rahatlık ve itimat yavaş yavaş yerine oturmaktadır. Bu PKK’nın ve onun siyasal uzantısının son dönemlerde kaybetmiş olduğu güçle de bir vesileyle oldukça net ortadadır. Demek ki bir oldukça mühim adımlar attık. Doğuyla batı arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırdık. En mühim meselelerden bir tanesi de Doğu ve Güneydoğu rahat bir hale gelmeye başladı, geldi. Daha da gelecek inşallah. Buna yönelik de terör de neredeyse Türkiye içinde oldukça büyük bir darbe aldı. Neredeyse bitme noktasına geldi. Dağda 77 tane terörist kaldı. Tanrı nasip ederse onlar da 29 Ekim 2023 tarihinde bu devlet sona erdirecek. Bu savaşım onların da kökünü kazıyacak tekrar bu ülkenin topraklarında PKK’lı terörist vardı diye kimse sayı, hesap yada nerede vardı diye aklına gelmeyecek. Bu memleketin her tarafındaki evlatlarının yarına olan umudunu taşımak bizim temel görevimiz ve en temel vazifemiz. Onun için genel tabloyu görüyoruz. Bu genel tablo içinde Tanrı nasip ederse 2025 yılı sonu itibariyle yeniden söylüyorum 2025 yılı sonu itibariyle iki doğu görevini bir doğu görevine düşüreceğiz. Genel planlamamızı, programlamamızı bunun için gerçekleştiriyoruz, bunun için yapıyoruz. Bu vakit diliminde olduğu benzer biçimde o vakit dilimi içinde de mevcut görevinde olanlar da bundan istifade edebilme hakkına haiz olacaklar. Kısaca fiili olarak bugünden itibaren esas itibariyle başlamış olacak. Onun için bu vesileyle ben ilk olarak yeniden bu adımın da polis teşkilatına hayırlı ve uğurlu olmasını arzuluyorum” dedi. 
Bakan Süleyman Asil, yeni İstanbul Güvenlik Binasının müjdesini vererek, “Burada İstanbul’a bir müjde daha vermek isterim. Bir söz daha söylemek isterim. O da şu İstanbul Güvenlik Müdürlüğümüzün programı bitti, planı bitti, projesi bitti. Biz TOKİ’ye devrettik yakın bir zamanda inşallah Hasdal’da Türkiye’nin en güzel güvenlik yerleşkelerinden bir tanesini, ortalama 250 bin metrekarenin üstünde bir yerleşkeyi inşallah her türlü toplumsal donatılarıyla her türlü toplumsal imkanlarıyla beraber derhal Hasdal, E-6’nın yanı başlangıcında oldukça güzel bir yerde gerçekleştiriyoruz. İnşallah yakın bir zamanda da temeli atılacak ve İstanbul Güvenlik Müdürlüğü’nün tam da kendisine yakışır ülkemize, İstanbul’umuza oldukça güzel bir yerleşkesi, oldukça güzel külliyesi olmuş olacak. Gene Bayrampaşa Çevik Kuvveti de oradan kaldırıyoruz. O da ihale aşamasına geldi. Onu da Kemerburgaz’da gerek hususi Harekat ve gerekse çevik kuvveti sırt sırta yapmak suretiyle muhteşem bir hususi harekat ve çevik kuvvet ihale aşamasına geldi. Şu ana kadar yapılması lazım fakat bazı eksikliklerden dolayı bugüne dek sarktı. Ve böylece Hususi harekatı da çevik kuvveti de oldukça güzel bir yerleşkeyle İstanbul’da buluşturmuş olacağız” şeklinde konuştu. 
“2021 VE 2022’DE TEK BİR FAİLİ MEÇHUL CİNAYETİMİZ YOKTUR”
Bakan Asil terörle mücadeleye dikkat çekerek, “2021 ve 2022’de tek bir faili bilinmeyen cinayetimiz yoktur. Bu Türk Polis Teşkilatı tarihinde tektir. Yine söylüyorum 2021 ve 2022 tarihinde failini belirleyemediğimiz hiçbir cinayetimiz söz mevzusu değildir. Bu Türk polisinin de yüz akıdır. Teknolojiyi, takip edeni bununla beraber polis mesleğinin gerektirdiği tüm süreçleri en iyi şekilde ortaya koyan arkadaşlarımız Türk Polis Teşkilatı’nın yüz akı neticelerle karşı karşıya kalmıştır. Bu kolay bir iş değildir. Bu oldukça zor bir iştir. Bilhassa polislik mesleğine yeni süregelen arkadaşlarımız bunun ne kadar zor bulunduğunu önümüzdeki vakit dilimlerinde hep birlikte deneyim edecekler ve hep birlikte göreceklerdir. Terörle mücadelede tüm terör eylemlerinde 2015’den bugüne yüzde 96 azalmış. DHKP-C’nin yönetim kademesi tamamen çökertilmiştir. PKK’nın da çökertilmesi Türkiye içinde bitirilmesi bir tek şeye bağlıdır. Bir İçişleri Bakanı olarak tecrübemle söylüyorum. PKK avukatlarının aynen DHKP-C benzer biçimde içeri tıkılmasına bağlıdır. DHKP-C avukatlarını içeri tıktık ve DHKP-C’nin etkinliğini neredeyse belli bir noktaya kadar getirdik. Bundan dolayı PKK bilhassa avukatlar marifetiyle Türkiye’yi zehirlemektedir. Bunu 7 senelik tecrübeme yönelik bir içişleri bakanı olarak söylüyorum. Ne vakit PKK’nın avukatları içeri tıkılır o vakit Türkiye’de PKK diye görmüş olacaksınız bir şey kalmaz. Hedef onlardır bu kadar açık ve net. Bundan dolayı cezaevlerinden dışarıya, dışarıdan cezaevlerine ve dışarıdan dışarıya aynen DHKP-C’de olduğu benzer biçimde tüm detayları taşıyan, tüm nefreti taşıyan, tüm fitneyi taşıyan, tüm örgütsel operasyonu ayakta tutmaya çalışan kalite bunlardadır. Bunlar avukat değildir. Bunlar avukatlık mesleğini icra etmiyor. Bunlar maalesef terör örgütü üyesi mesleğini icra etmektedirler. Kılıfları avukattır. Avukatlığın kendine vermiş olduğu bazı imtiyazlarla Türkiye’yi terörle sınamaktadırlar. Bu da benim tecrübem. Bir ihtimal tecrübemin ülkeye bir faydası olur diye burada söylemiş oldum” diye konuştu.

Son Dakika Haberler