80 milyon dolarlık vurgunda 3 tutuklama daha!
30.04.2023 08:11
Son Güncelleme: 30.04.2023 08:12Denizbank’ta şube müdürü olan Seçil Erzan’ın spor ve iş dünyasından birçok meşhur adı “yüksek kârlı gizli saklı fon’a katılmaya ikna ederek dolandırdığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında üç şahıs tutuklandı. İddialara bakılırsa Seçil Erzan, meşhur teknik adam Fatih Terim, kızı Buse Terim, damadı Volkan Bahçekapılı ile Eyüpspor Teknik Direktörü Arda Turan ve Başakşehir Teknik Direktörü Emre Belözoğlu’nun da aralarında bulunmuş olduğu birçok kişiden yüksek kâr vaadiyle para topladı. Müşterilerine de kaynağın bankanın senelik yüksek kazançlı gizli saklı fonu bulunduğunu söylemiş oldu. Para yatıranlara bir süre kâr oranı ödedi. Sadece ondan sonra ödemeler kesti. Bunun üstüne bazı kişiler Seçil Erzan hakkında kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. İki hafta ilkin gözaltına alınan Seçil Erzan tutuklandı. Banka yapmış olduğu açıklamada, gizli saklı bir fonları olmadığını mahkemeye bildirdi ve kamuoyuna da duyurdu.
‘BORSADA KAYBETTİM’ DEDİ
Seçil Erzan verdiği ifadede parasını borsada kaybetmiş olduğu için bu şekilde bir yola başvurduğunu, parası olmadığını, şikâyetçilerden bir kısmına yatırdıkları anaparayı ödediğini öne sürdü. Sadece İstanbul Mali Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri Seçil Erzan’ın ilişkilerinin izini sürünce olayın yurtdışı ayağının da olduğu gerçeğine ulaştı. Türk ve Bulgar vatandaşlığı bulunan beş kişinin Seçil Erzan’la yoğun görüşmeleri tespit edildi. Üstelik bu kişiler Seçil Erzan’la görüştükten ya derhal sonrasında ya da kısa süre sonrasında yurtdışına çıkıp geri gelmişlerdi.
Seçil Erzan’ın toplamış olduğu paraları nakit olarak yurtdışına kaçırmış olabileceğini değerlendiren polis ekipleri, savcılıkla koordineli olarak düzenledikleri operasyonda beş kişiyi gözaltına aldı.
PARALARI YURTDIŞINA MI KAÇIRDILAR
Mali Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü’nde sorgulandıktan sonrasında nöbetçi mahkemeye çıkarılan beş kişiden üçü tutuklandı. İki şahıs ise yurtdışına çıkış yasağı konularak özgür bırakıldı.
BANKADAN ‘BAŞVURU OLMADI’ AÇIKLAMASI
Şube müdürü Seçil Erzan’ın çalmış olduğu Denizbank, mevzuyla ilgili yapmış olduğu yazılı açıklamada ilk şikâyeti aldıkları 7 Nisan tarihinde teftiş kurulunun söz mevzusu kişiyle ilgili araştırma başlattığını ve aynı gün içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunulduğunu bildirdi. “Bu süreçte iddia sahiplerinin yada vekillerinin, basına verdikleri çoğunlukla gerçeği yansıtmayan beyan ve ifadeler üstüne, kamuoyunun bilgilendirilmesi sonucu alınmıştır” denilerek meydana getirilen açıklamada, özetle şu ifadelere yer verildi:
HEPSİ BİLGİ SAHİBİ
‘Bankamızca Seçil E.’nin yurtdışına çıkma yasağı talep edilmiş, düzenleyici ve denetleyici kurumumuz da bilgilendirilmiştir. Teftiş kurulumuzca meydana getirilen araştırma ve değerlendirmeler neticesinde, Seçil E. tutuklanmadan ilkin iddia sahiplerinin mühim bir bölümünün (18 şahıs) ifadelerine başvurulmuştur. 10 Nisan 2023 Pazartesi günü ön araştırma raporumuz İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmiş ve Seçil E., nitelikli dolandırıcılık suçuyla aynı gece saat 23:30 sularında gözaltına alınmış, akabinde tutuklanmıştır.
Bankamıza meydana getirilen şikâyetlerde, mevzunun bir an ilkin açıklığa kavuşturulması maksadıyla yönlendirmemize karşın, zarar gördüğünü iddia eden kişilerden pek bir çok bugüne dek savcılık başvurusunda bulunmamıştır. Bizi takiben gerçekleşen müracaat sayısı bugün (28 Nisan 2023) itibarıyla yalnız üçtür. Sistem tamamen bankamız ve şubelerimiz haricinde, kişiler tarafınca kurulmuş, şikayetçilerden birinin adıyla anılan değişik bir yapılanmadır. İddia sahibi kişilerin tamamı, bankacılık işlemlerinin iyi mi çalıştığına yönelik kafi informasyon ve donanıma haiz nitelikli yatırımcılardır. Bu kişiler, bankamızın yatırım ürünlerini yakinen bildikleri benzer biçimde, varlıklarını takip edebilmektedirler.
İSİM VEREMİYORUZ
Basına yansıyan ve mesnetsiz suçlamalar içeren bu beyanatları, mevzuat ve bankacılık etiği gereği detaylı ve isim vererek cevaplayamıyoruz. Öteki taraftan bilgili ve kasıtlı olarak bankamız ve yöneticilerimizin adı öne çıkarılarak meydana getirilen haberlerde, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 74’üncü maddesi anlamında ‘Banka İtibarının Zedelenmesi’ suçu da işlenmektedir. Bu konudaki her türlü kanuni hakkımızı kullanacağımızı da kamuoyuna bildiririz.’
Kaynak: Özgürlük / Çetin Aydın

Son Dakika Haberler