82. gün! Depremde ölü sayısı ne kadar oldu, güncel yaralı sayısı kaç? Hangi ilde kaç bina yıkıldı, kaç şahıs öldü?
28.04.2023 17:42
Son Güncelleme: 28.04.2023 17:4411 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında acı haberler peş peşe geldi. Şiddetli depremlerde ölü sayısı artmaya devam ediyor. 
DEPREMDE ÖLÜ VE YARALI SAYISI KAÇ OLDU, HANGİ İLDE KAÇ BİNA YIKILDI?
Bakan Asil, CNN TÜRK’te Hakan Çelik’e hususi yapmış olduğu açıklamada, “Başından itibaren Hakkaniyet Bakanlığımız, savcılıklarımız, nüfus genel müdürlüklerimiz, köylerde yaşamını kaybedip de ilçenin savcısından ölüm raporu almadan defnedilenler var. Burada göçmen olup vefat eden 7302 şahıs var. Toplamda vefat sayısı 50 bin 783″ ifadelerini kullandı.

DEPREMZEDELERE EŞYA YARDIMI NASIL OLACAK?
Depremin peşinden bir taraftan uzmanlar eşya tahliyesi mevzusunda uyarıyor. Bir taraftan da eşya yardımı ile ilgili süreç takip ediliyor. Bunun için depremde yıkıntı altında kalan ya da kullanılamaz hale gelen eşyalar tespit ediliyor. Peki o eşyaların tespiti iyi mi yapılıyor? Depremzedelere eşya yardımı iyi mi yapılacak? CNN TÜRK editörü Gülşen Coşkun bilgileri aktardı. 
CNN TÜRK editörü Gülşen Coşkun mevzu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı; Eşyaların tespitini meydana getiren takımlar Gelir İdaresi Başkanlığının zarar tespit komisyon ekipleri fakat şu şekilde bir durum var. Heralde ilkin binaya bakılıyor. Yıkık yada acil yıktırılması ihtiyaç duyulan bir bina ise onlara zarar tespit komisyonu dokunmuyor. Esasen o kişilerin oradaki depremzedelerin eşyalarına ilişkin bir yardım yapılacak bir tek beyana dayalı olacak. Depremzedelerin beyanı kafi olacak. Öteki azca  hasarlı ve orta hasarlı evler, binalar için bakıldığında içine girilebilecek durumdaki binalara bu komisyon üyeleri giriyor ve zarar tespiti yapıyor.
SGK’DAN ‘ERTELEME’ AÇIKLAMASI 
Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde meydana gelen zelzele felaketi sebebiyle prim borçlarının ödenme süreleri ile Kuruma verilmekle yükümlü olunan informasyon, belge ve beyannamelerin verilme süreleri ertelendi.
LGS VE YKS NASIL OLACAK?
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulunmuş oldu. Özer, ”Bu yıl LGS’ye girecek öğrencilerimiz 2. dönem mevzularından, YKS’ye girecek öğrencilerimiz ise 12. sınıfın 2. dönem mevzularından görevli tutulmayacaktır” açıklamasında bulunmuş oldu.Depremzede çiftçinin ürünü Ziraat Kredi raflarında


Son Dakika Haberler