ABD ve Filipinlerden dev tatbikat


27.04.2023 12:44
Son Güncelleme: 27.04.2023 12:44Ukrayna’da Rus Ordusu’nun korkulu rüyası haline gelen Amerikan HIMARS roketatar sistemleri, bu sefer Filipinler semalarında ateşlendi. ABD ve Filipinler günlerdir devam eden askeri tatbikatlarından yeni görüntüler paylaştı.
Görüntülerde iki ordunun, Filipinler kara sularına giren bir düşman gemisine yönelik hücum talimlerine yer verildi. Tatbikatta HIMARS sisteminin yanı sıra, son model Amerikan obüsleri ve Osprey benzer biçimde hava araçları da kullanıldı.
Yetkililer, tatbikatın ABD-Filipinler ittifakının “hayatta olduğu” mesajını verdiğini altını çizdi ve “Burada vermek istediğimiz ileti ittifakın hayatta olduğu ve hep kendimizi sınadığımız. Her tatbikat bir evvelkinden daha sıkıntılı ve karmaşık olacak. Her seferinde değişik şeyler görmüş olacaksınız.” ifadeleri kullanıldı.
“Balikatan” adlı tatbikatların 30 senelik bir geçmişi var. Sadece iki ordunun ortaklaşa talimleri bu yıl, daha ilkin asla olmadığı kadar kapsamlı bir halde yürütülüyor. Çin’e karşı beden gösterisi niteliğindeki tatbikata ABD’den 12 bin 200, Filipinler’den 5 bin 400, Avustralya’dan ise 111 asker katılıyor.

Son Dakika Haberler