ABD’nin borçlarını ödeyemez hale gelme riski artıyor! Gömü Bakanı resmen uyardı: Ekonomik yıkım!
26.04.2023 14:34
Son Güncelleme: 26.04.2023 14:34ABD Gömü Bakanı Janet Yellen, Kurultay’nin hükümetin borç tavanını yükseltememesi ve bunun sonucunda ABD’nin temerrüde düşmesinin, faiz oranlarını gelecek yıllarda daha yükseğe gönderecek bir “ekonomik felaketi” tetikleyeceğini söylemiş oldu.
Borç tavanı yükseltilmezse, ABD’li işletmeler kötüleşen kredi piyasalarıyla karşı karşıya duracak ve hükümet muhtemelen Toplumsal Güvenlik’e güvenen asker ailelerine ve yaşlılara ödeme yapamayacak.
Gömü Bakanı, California’daki iş insanları ile Washington’daki bir etkinlik için hazırlanan konuşmasında, ABD’nin temerrüde düşmesinin iş kayıplarına yol açacağını ve konut kredisi, taşıt kredisi ve kredi kartı ödemelerini artıracağını belirtti.
Kurultay’nin 31,4 trilyon dolarlık borçlanma sınırını artırmanın yada askıya almanın “temel sorumluluğu” bulunduğunu söyleyen Yellen, temerrüde düşmenin ABD’nin COVID-19 salgınından bu yana kaydettiği ekonomik ilerlemeyi tehdit edeceği mevzusunda uyarıda bulunmuş oldu.
FAİZ ARTAR İMASI
ABD’li bakan, Sacramento Büyükşehir Tecim Odası üyelerine, “Borcumuzun temerrüde düşmesi ekonomik ve mali bir felakete neden olur. Bir temerrüt, borçlanmanın maliyetini sonsuza kadar yükseltir. Gelecekteki yatırımlar mühim seviyede daha maliyetli hale gelecektir.” dedi.
Yellen, “Kurultay borç limitini yükseltmek yada askıya almak için oylama yapmalı. Bunu koşulsuz yapmalı ve son dakikaya kadar beklememeli.” diye konuştu.
Yellen, Ocak ayında milletvekillerine hükümetin faturalarını, hükümetin Ocak ayında vurmuş olduğu limiti artırmadan sadece Haziran başına kadar ödeyebileceğini söylemiş oldu.
Öteki birçok gelişmiş ülkenin aksine, ABD ne kadar borçlanabileceği mevzusunda kati bir sınır koyuyor. Hükümet aldığından fazlasını harcamış olduğu için milletvekillerinin borç tavanını periyodik olarak yükseltmesi gerekiyor.
 
Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nin lideri Kevin McCarthy geçen hafta, 4,5 trilyon dolarlık harcama kesintilerini borç tavanında 1,5 trilyon dolarlık artışla ikiye katlayacak bir plan ortaya koydu ve bunu gelecek haftalarda yapılacak müzakerelerin temeli olarak nitelendirdi.
Beyaz Saray, iki mevzunun birbiriyle bağlantılı olmaması gerektiğinde ısrar ediyor ve Demokratların kontrolündeki Senato büyük olasılıkla öneriyi reddedecek.
Finansal piyasalar giderek daha çok kaygı duyuyor. ABD’nin borcuna maruz kalmayı sigortalama maliyetini son on senenin en yüksek seviyesine gönderme ve finansal analistlerin artan temerrüt riski mevzusunda uyarıda bulunma riski artıyor.

Son Dakika Haberler