Aliyev ve Paşinyan içinde ‘Zengezur’ gerilimi
25.05.2023 20:37
Son Güncelleme: 25.05.2023 20:40 Haber Deposu: İHARusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Yüksek Avrasya Iktisat Konseyi toplantısına katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan içinde “Zengezur Koridoru” tartışması yaşandı. Aliyev’in görüşmede yapmış olduğu konuşmada, Zengezur Koridoru’nun oluşturulması için Azerbaycan’ın girişimde bulunduğunu hatırlatarak, “Zengezur Koridoru bir tek Azerbaycan’ın ana bölümünü Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne bağlamakla kalmayacak, bununla birlikte internasyonal demiryolu güzergahlarının bir parçası olacak” dedi.
PAŞİNYAN’DAN LAÇIN KORİDORU TEPKİSİAliyev’in sözlerine karşılık veren Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise, “2020’deki üçlü deklerasyonda bir tek bir koridordan söz edildiğini ve bu koridorun Rus sulh güçlerinin kontrolünde olması ihtiyaç duyulan sadece maalesef Azerbaycan tarafınca yasadışı bir halde bloke edilen Laçın Koridoru bulunduğunu vurgulamak isterim” ifadelerini kullanarak, Azerbaycan’ın Laçın Koridoru’ndaki varlığından rahatsız bulunduğunu dile getirdi.
ALİYEV’DEN ‘ASILSIZ SUÇLAMA’ ÇIKIŞI
Paşinyan’ın sözlerine yanıt veren Aliyev ise, “Azerbaycan hiçbir koridoru kapatmadı. Bu platformu mesnetsiz suçlamalar için kullanmaya gerek yok” dedi.
Aliyev ve Paşinya arasındaki tartışmada araya giren Rusya Devlet Başkanı Putin, “Sayın Aliyev, 1991 anlaşmalarıyla belirlenen sınırların çizilmesiyle ilgili koşullardan bahsetti. En mühim şey, Azerbaycan ile Ermenistan içinde toprak bütünlüğü mevzusunda anlaşmadır, öteki mevzular ise ikinci plandadır. Tüm Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ihtilaf da dahil olmak suretiyle ‘birlik’ topraklarındaki ihtilafların sona ermesiyle ilgileniyor” dedi.Aliyev ve Putin görüşmesi Moskova’da başladı


Son Dakika Haberler