Alper Alper Gezeravcı ve Cihangir Atasever kimdir? Uzay Yolcusu Alper Gezer Avcı ile ilgili bilgiler!
29.04.2023 13:27
Son Güncelleme: 29.04.2023 13:31Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin ilk uzay yolcusunu açıklamasının peşinden detaylar araştırma mevzusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Uzay Yolcusu açıklaması şu şekilde;
“Mayıs ayında başlattığımız süreçte bir asil, bir yedek olmak suretiyle 2 uzay yolcumuzu belirledik. Başvuruda bulunan binlerce vatandaşımıza teşekkür ediyorum. Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevine çıkacak arkadaşımız internasyonal uzay istasyonunda 14 gün duracak. Tuva Cihangir Atasever kardeşimiz de Roketsan’da uzay fırlatma sistemleri alanında çalışan bir sistem mühendisimiz. Internasyonal uzay istasyonuna gidecek Alper Gezeravcı kardeşimiz Hava Kuvvetleri Komutanlığımızda mühim başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotumuz. Uzay yolcumuzun uzayla buluşma zamanı 2023 yılının son çeyreği olarak planlanıyor.” dedi.
 
ALPER GEZERAVCI VE CİHANGİR ATASEVER KİMDİR?
Türkiye’nin ilk uzay yolcusunun Alper Gezeravcı (asil) bulunduğunu deklare etti. Cihangir Atasever’in ise yedek isim bulunduğunu belirtti. Alper Gezeravcı, Hava Kuvveleri Komutanlığı’nda mühim başarılara imza atmış mühim bir Türk pilotudur. ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü Harekat Araştırması’nda yüksek lisans yapmış oldu. F-16 Pilotu – Ölçüm Filo Bilimsel niteliği olan Kol Komutanı olarak vazife yapmış oldu.
UZAY YOLCUSU PROJESİ DETAYLARI
Cumhuriyetimizin 100. senesinde bir Türk vatandaşı, lüzumlu eğitimleri tamamladıktan sonrasında Internasyonal Uzay İstasyonu’na gönderiliyor. Bu misyon kapsamında Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi gerçekleştirilecek ve bilim insanlarımıza Internasyonal Uzay İstasyonu şartlarında gözlem yapma imkanı sağlanacaktır.
Bu görevi gerçekleştirmek için Türk vatandaşları tarafınca meydana getirilen başvurular arasından 2 (iki) aday belirlendi. Seçilen adaylar TUA yada TÜBİTAK bünyesinde istihdam edilecek ve 10 (on) yıl mecburi hizmet yükümlülüğü olacaktır. Astronot eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylardan biri ortalama 14 gün sürecek uzay görevini gerçekleştirmek suretiyle Internasyonal Uzay İstasyonuna gönderilecektir.
 
 

Son Dakika Haberler