Apple, Jailbreak işleminin önüne geçemedi
22.05.2023 09:54
Son Güncelleme: 22.05.2023 09:54 Haber Deposu: Donanım GünlüğüApple, iOS ve iPadOS 16.5 güncellemesini çıkardı. Ek olarak eski cihazlar için de iOS ve iPadOS 15.7.6 yamasını kullananların beğenisine sundu. Bu güncellemeler azca sayıda yeni özellik barındırıyor, daha oldukca güvenlik ve performansa yönelikler.Gelecekteki jailbreak işlemlerini daha zor hale getirecek iyileştirmeler içeriyorlar. Güncellemeler sonrası jailbreak’in nasıl biteceği merak ediliyordu, palera1n ekibi beklenen duyuruyu yapmış oldu.
Palera1n ekibi, Discord sunucusunda yapmış olduğu açıklamada palera1n-c aracının iOS ve iPadOS 16.5 ve 15.7.6 ile uyumlu bulunduğunu, jailbreak işleminin yapılabileceğini söylemiş oldu. Özetle palera1n-c için fazladan herhangi bir güncelleme çıkmayacak, ek olarak A9-A11 yongasına haiz cihazlarda palera1n-c kullanılabilir.
Palera1n-c root’lu yada root’suz olarak kurulabiliyor. Sadece geliştiriciler iOS ve iPadOS 15.0 – 15.4.1 çalıştıran A12 – A15 yongalı cihazlar için Dopamine’i yayınladı. Bu durum root’suzun yolunu daha da açtı.Jailbreak, iOS ve iPadOS üstünde daha çok özelleştirme yapmayı, değişik özellikler kullanmayı, App Store harici uygulamalar yüklemeyi sağlıyor. Özetle işletim sisteminin kilidini açıyor.
Fakat bu işlem sonrası cihazınız güvence dışı kalabilir ve istenmeyen neticelerle karşılaşabilirsiniz. Aslına bakarsanız iOS 17’de App Store harici uygulama yükleme resmi olarak gelecek görünüyor. Avrupa Birliği’nin almış olduğu yeni kararlar sonrasında Apple’ın 2024 sonuna kadar iOS ve iPadOS’yi dışarıdan uygulama yüklemeye açması gerekiyor. Birkaç değişik kaynak yan yükleme de denilen bu durumun iOS 17’de gerçekleşeceğini ileri sürdü.
 

Son Dakika Haberler