Arjantin faizi 1000 baz puan artırdı
28.04.2023 09:27
Son Güncelleme: 28.04.2023 09:27Arjantin Iktisat Bakanlığı, paralel piyasalarda yenilenen peso satışlarının ülkenin ekonomik krizi üstünde daha çok baskı oluşturması sebebiyle merkez bankasının Perşembe günü gösterge faiz oranını 1.000 baz puan artırmaya hazırlandığını söylemiş oldu.
Arjantin Iktisat Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, merkez bankası Leliq oranını yüzde 81’den yüzde 91’e çıkaracak. Merkez bankası basın ofisi yorum yapmayı reddetse de, direkt bilgiye haiz iki kişiye bakılırsa, banka mensubu Perşembe öğleden sonrasında tüccarlara hareketi bildirdi.Büyük gün geldi çattı! Altında eleştiri veri bekleyişi: UBS’ten 1 senelik tahmin…

Hükümet, senelik enflasyonun yüzde 100’ün üstüne çıkmış olduğu paralel piyasalarda ülkenin para birimindeki keskin düşüşü durdurmak için çalışırken, bu hareket son haftalardaki ikinci oran artışı olacak. Bu arka plan, siyaset yapıcıların kur kontrolleri tarafınca yönetilen resmi döviz kurunda keskin bir devalüasyondan kaçınma çabalarını zorluyor.
Oran seviyelerine çoğu zaman Perşembe günleri kabul eden Arjantin merkez bankası bağımsız değil ve Başkan Alberto Fernandez’in bir müttefiki tarafınca yönetiliyor.

Son Dakika Haberler