Bakan Alim’den asgari ücret ve emekli maaşı açıklaması
29.04.2023 21:52
Son Güncelleme: 29.04.2023 21:52Katılmış olduğu bir tv programında ‘asgari ücret’ ve ’emekli maaşı’ gündemlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim şu ifadelere yer verdi:
Iktisat politikalarımızın yanında toplumsal politikalar olarak uygulamalarımız var. Bir tek gelir dağılımı olarak bilinir fakat bundan ibaret değildir. Toplumsal gelişmişlik, eğitim seviyesini de içeren ve demokrasiye yaşam veren bir çoğullaşmadır. Gelir dağılımı demokratik toplumlarda düzenleyen vasıta toplu sözleşmedir. Orada örgütlü işçiler vardır. Türk yurtaşlarının her bir ailenin otomobile ulaşmış olduğu bir dönemdeyiz. Türk evlatlarının büyük çoğunluğunun üniversite imkanlarına ulaşıyor. Bunlar aslına bakarsak refah toplumuna doğru Türkiye’nin değişimini gösteriyor.
TEMMUZ’DA ASGARİ ÜCRETE ZAM GELECEK Mİ?
Asgari ücret nedir? Bu ücretin altında ücret olması imkansız anlamına gelir. Biz toplumsal devlet sorumluluğu ile buna oldukça fazla ehemmiyet gösterdik. Doğal olarak şimdi enflasyon düşüyor. Biz çalışanları emekçiler sakınan bir yaklaşım içindeyiz. Enflasyonun düştüğünü rakamlardan anlıyoruz. Biz enflasyonu tüketici ve üretici fiyatlarından ölçüyoruz. Aradaki makas süratli bir halde düşüyor. Bu şunu gösteriyor. Enflasyon gerçek anlamda düşme eğiliminde. Fakat fiyatlardaki artış devam ediyor. Biz ne yapacağız bunu durduracağız. Toplumsal devlet olarak ücretleri koruyacağız. Temmuz’da bunu tekrardan değerlendirerek, yeni bir asgari ücrette emekçileri koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz.
Alım enerjisini pazardaki durumunu tespit eden veriyi kullanacak araştırma yapıyoruz.
FAHİŞ FİYATLAR
Merkez Bankası’nın almış olduğu tedbirlerle dolar üstünden Türkiye’ye yapılmak operasyon durduruldu. Buna karşın fiyatların girdilerin belli bir yerde durması lazım. Bu davranış bozuklukları durması lazım. Aç gözlülük yapıyor karını artırmaya çalışıyor. Bilhassa de talebi esnek olmayan ürünler de yapıyor. Bunlarda aşırı bir fiyat artışı var. Devletin piyasaya düzenleyici müdahaleleri ile denetim altına alınabileceğini düşünüyorum. Her toplumda ekonominin kendi kuralları vardır fakat bir de etik kurallar vardır.
EMEKLİYE FERAH PAYINDA ARTIŞ NASIL OLACAK?
15 milyon emekli var. Bu emeklilerin 7.500 TL’nin altında maaş alanların sayısı 9 buçuk milyon civarı. Yeni bir düzenleme çalışılıyor, çalıştık bitirdik. Temmuz’da uygulamaya alacağız. 7-500 ile 10 bin arasındaki maaşlardaki aşağıdan yukarıya dengeyi düzenleyen bir emek verme yapacağız.

Son Dakika Haberler