Bakan Çavuşoğlu’ndan vize sürecine seçim sonrası uyarısı
26.04.2023 19:40
Son Güncelleme: 26.04.2023 19:41 Haber Deposu: DHAAntalya Tecim ve Endüstri Odası’nın (ATSO) meclis toplantısına AK Parti’den Antalya 1’inci bayağı milletvekili talibi gösterilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, ATSO Meclis Başkanı Ahmet Öztürk, STK temsilcileri ve meclis üyeleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Ahmet Öztürk yaparken, sonrasında konuşan Ali Bahar sektörün yaşamış olduğu bazı sıkıntılardan ve çalışmalarından bahsetti.
Ondan sonra kürsüye çıkan Bakan Çavuşoğlu, dünyada son yüzyılda yaşanmış olan kırılma dönemlerinden birinin yaşandığını söylemiş oldu. Çavuşoğlu, “Yepyeni bir sistem kuruluyor. Belirsizliklerin sebebi bu, görüş mesafeleri kısaldı. Ukrayna savaşı başladığı süre Alman İstihbarat Başkanı Kiev’deydi. Amerikalıların bazı öngörüleri oldu, haklı çıktılar fakat kimse inanmadı. Problemler giderek derinleşiyor. Bu da değişik jeopolitik gelişmelere hamile. Krizlerle beraber istikrarsızlık artıyor dünyada. Enerjide ciddi bir küresel kriz ile karşı karşıyayız. Göç meselesi artarak devam eden sorunlardan biri” dedi.
Sudan’da yaşananlar hakkında konuşan Çavuşoğlu, “Son olarak Sudan’da iç harp başladı. Sonrasında da vatandaşlarımızı tahliye ediyoruz. Karayolu ile Etiyopya’ya getirdiğimiz yurttaşlarımızın hepsi sınırı geçti. Orada derhal yakında bir havalimanı var fakat büyük uçaklar inemiyor, Etiyopya Havayolları ile aktarma edip Türk Hava Yolları ile ülkemize getiriyoruz. Değişik ülkelerin vatandaşlarına da destek oluyoruz. Bir grup vatandaşımızı da otobüsle birlikte gemiyle Cidde’ye geçireceğiz. 40’a yakın ülkeden bizlere talep geldi onların vatandaşlarını tahliye ediyoruz” diye konuştu.
‘ARABULUCULUKTA MARKA OLDUK’
Rusya ile Ukrayna içinde meydana getirilen arabuluculukla ilgili konuşan Çavuşoğlu, “Rusya- Ukrayna içinde başlamış olan harp mevzusunda seyrettiğimiz siyaset dünyada her insanın imrendiği bir siyaset. İlk etapta tarafsızdık hem de ilkesel tarafsızdık. Sulh için arabuluculuk yaptık. Tam besin krizi derken İstanbul Tahıl Anlaşması. NATO içinde her iki ülke ile konuşabilen tek ülke Türkiye. Filipinler’den, Somali’ye kadar hepimiz arabuluculukta Türkiye’ye güveniyor. Biz arabuluculukta bir marka olduk. Ukrayna mevzusunda yaptıklarımızı tüm dünya takdir ediyor” diye konuştu.
MISIR VE İSRAİL İLE İLİŞKİ AÇIKLAMASI
Antalya Dış ilişkiler Forumu’nun ikinci senesinde Davos kadar malum bir forum haline geldiğini belirten Çavuşoğlu, “Daha ilkin ilişkilerimizi de soğukluk yaşadığımız ülkelerle ilişkilerimizi normalleştiriyoruz. Mısır ve İsrail bu ülkeler içinde. Ramazan ayının son 10 gününde Müslüman olmayanları Mescid-i Aksa’ya sokmama sonucu bu diyaloğun sonucudur. İsrail’in yapmış olduğu zulmü kabul etmek mümkün değil. Filistin, Kudüs davası mevzusunda da hiçbir süre ödün vermeyeceğimizi devamlı vurguluyoruz. Bu tür mevzular yalnız Davos’ta konuşulmasın, Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşulmasın. Türkiye’de, Antalya’da konuşulsun. O nedenle Antalya Dış ilişkiler Forumu’nu başlattık” dedi.
‘100 MİLYAR DOLAR HAYAL DEĞİL’
Dünyanın ekonomik olarak sıkıntılar yaşadığını belirten Çavuşoğlu, “Bizim ekonomimize baktığımız süre 2021’de yüze 11 büyüdük. 2022’nin gene ilk çeyreğinde, ikinci çeyreğinde ciddi gelişme var fakat averaj 5,6 büyüdük. İhracatımızın yüzde 9’u da zelzele bölgelerinden gerçekleşiyor fakat bu etkinin minimum olması için beraber çalışmamız lazım. İhracatımız 36 milyar dolardan 254 milyar dolara arttı. Hedefimiz ilkin 500 milyar dolar, peşinden 1 trilyon dolara çıkmak. ABD ile 100 milyar dolar hedef koyduk. 2 senede 17 milyardan 34,2 milyar dolara çıktı. Bazı engellemeler vardı şimdi kaldırıyorlar, demir- çelik şeklinde. 100 milyar dolar artık bir ülkeyle hayal değil” diye konuştu.
‘251,4 MİLYAR DOLAR DIŞARIDAN DOĞRUDAN YATIRIM GELDİ’
Küresel sermayenin Türkiye’ye gelmesinin önemine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Itimat arttıkça küresel ana para geliyor. 2003- 2022 yılları aralığında 251,4 milyar dolar dışarıdan direkt yatırım geldi. 2022 senesinde 13 milyar dolardan fazla oldu. Cumhuriyetimizle gurur duyacağız yaptıklarımızla da gurur duyacağız. Bizlerden önceki 23 yılda 15 milyar dolar maalesef ülkemize yatırım gelmiş, şimdi 1 yılda o yatırım miktarı geliyor. AB ile yaptık Gümrük Birliği anlaşması, bunun güncellenmesi lazım. ‘Kazan kazan’ anlayışı. AB’nin vizyon eksikliğinin örneklerinden maalesef bir tanesi. Tercihli tecim anlaşmalarının kapsamının genişletilmesi, özgür ticaretin genişlemesi için müzakereler yapıyoruz. Yatırımcı ve tecim icra eden insanları güvence altına almamız gerekiyor” dedi.
SINIR KAPISINA 3 YENİ HAT
Bulgaristan sınırındaki Kapıkule Sınır Kapısı’nda yaşanmış olan kuyrukla ilgili soruya yanıt veren Çavuşoğlu, “Bulgaristan tarafında hat sayısı azdı. Bilhassa TIR’ların geçmesi için bizim de desteğimizle Bulgaristan tarafı oradaki faklı yapılanmalar vardı temizlediler. Yeni 3 tane hat açtılar, artık burada bekleme olmayacak. Gelecek günlerde seçimden ilkin açılışını yapacağız. Laboratuvar da kuruluyor. Gelecek aylarda laboratuvar da açılacak. Oradaki laboratuvar açılıncaya kadar sizlerden gelen talepler neticesinde biz, artık oradan alınan numuneleri 2 saatte bir başkente gönderiyoruz” diye konuştu.
EV KİRALARIYLA İLGİLİ TALEP
Antalya’daki kira artışlarıyla ilgili konuşan Çavuşoğlu, “Antalya’da ilkin Ukrayna- Rusya savaşı, sonrasında zelzele kiraları artırdı. Polis arkadaşımız Alanya’ya, Antalya’ya gelmek istemiyor. Turizmciler artık üst düzey yönetici bulamıyor, ev bulması lazım. Bu 1934 senesinde çıkan yabancıların mülk edinmesiyle ilgili yasayı biz belirli yıllarda düzenledik. Engellemeler da getirdik. Bu devamlı düzenlenebilir. Bu talebinizi ilgili arkadaşlara ileteceğiz” dedi.
VİZE SÜRECİNE SEÇİM SONRASI UYARISI
Avrupa ülkeleriyle yaşanmış olan vize süreciyle ilgili konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Seçim öncesi AK Parti’yi ve bizi zora düşürmek için vize müracaat tarihlerini fazlaca uzattılar. Bilim adamımız kongreye gidecek, kongreden iki hafta sonrasında tarih veriyorlar. İş insanımız fuara katılacak aynı şekilde uygulama yapıyor. Öteki ülkelere de bazı ülkeler baskı yapıyor. Seçimden sonrasında vize mevzusunda bazı tedbirlerimiz var. Bunu hazzı tatbik eden ülkelere yönelik. Onlar bizi kısıtlarsa ikimiz de onları kısıtlarız. Büyükelçilikler hazzı uygulama meydana getirecek, ben Ankara’da ona serbestçe her şeyi yaptıracağım, böyle bir durum olmaz. Vereceğiniz bir vize kardeşim. Amaç ne, siyaseten bizi sıkıştırmak, bunlara boyun eğecek değiliz” diye konuştu.
ALMANYA’NIN SEÇİM KARARINA TEPKİ
Almanya’nın seçimlerle ilgili almış olduğu kararla ilgili izahat icra eden Çavuşoğlu, “Bugün Almanya’nın almış olduğu bir karar var saçma bir karar. Biz istedik ki sandığı milletimizin ayağına götürelim. Son güne kadar beklettiler. Misyonlarımızın olmadığı yerlerde de sandık açabileceğimizi, sandık kurullarını oluşturabileceğimizi biz YSK’ya yolladık yazıyı. Vatandaşlar geliyor fazlaca uzak zira. Elektronik oya geçmemiz lazım. En güvenli şekilleri incelesinler partiler. Bunlara geçmemiz lazım. Milletimize güvenelim milletimizi yormayalım. Sonuçta hepimiz izin verdi Avusturya dahil. Misyonlarımızın olmadığı bazı bölgelere sandık açalım dedik hazırlıklarımız yaptık. Bizim bugüne dek yurt dışındaki seçimlerimizde hiçbir şike olmadı. Bugün ‘Misyonların olmadığı yerlerde izin vermeyeceğiz’ diye siyasal bir karar aldılar, vize de olduğu şeklinde” dedi.

Son Dakika Haberler