BBP önder Destici CNN TÜRK’te
25.05.2023 15:40
Son Güncelleme: 25.05.2023 15:40BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin açıklamasından satır başları şu şekilde:
Seçimler milletimiz için hayırlı olsun. Biz sahadayız, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sivas’a Muhsin Yazıcıoğlu ile beraber yoğun giden biriydim, inanılmaz bir destek gördük orada. Bu sandığa pozitif şekilde yansıyacak. Yurt haricinde da sandıklara katılım arttı. Katılımın düşmeyeceğini, yükseleceğini düşünüyorum. Depremzedeler için verilecek ürünlerin olacağı yerin açılışını yapacağız. Burası AVM şeklinde olacak. Birinci turdan sonrasında Erdoğan 49.5 aldı, öteki adaya 5 puan fark attı. Bu 5 puan Sinan Oğan’a giden oydu. Oğan ile Ata İttifakı’na giden oy bir değildi. Ata ittifakı 2.4 puan alırken Oğan 5.17 oy aldı. Oğan belli hassasiyetler öne sürmüştü. İleri sürülen 4 maddenin aslına bakarsan cumhur ittifakının hassasiyeti vardı. Herhangi bir talebi olmadı kendisine bir şey de teklif edilmedi. 4 madde ile ilgili sorun yok. Ikimiz de sığınmacıların gönderilmesini savunuyoruz fakat bunu Stalin şeklinde değil bu ülkenin inancına, internasyonal hukuka uygun yapacağız. Oğan Ata İttifakı’nın bir katından fazla oy aldı.
Kılıçdaroğlu’nun açıklamasında Millet ittifakı var. Özdağ’ın açıklamasında Kılıçdaroğlu ile mutabakat sağladık dedi. Bir mutabakat açıklandı fakat Babacan’ın HDP’nin açıklamasına bakınca meydana getirilen mutabakatın bir öneminin olmadığını söylüyorlar. Bizim için aslolan olan evvelinde ortak olduğumuz mutabakatlardır, onlar uygulanır deniliyor. Zafer Partisi’nin oylarını almak için meydana getirilen bir mutabakat bulunduğunu anlıyoruz.
HDP AÇIKLAMASI
HDP, YSP, PKK’nın siyasal uzantıları tabanlarına zafer partisi ile Kılıçdaroğlu arasındaki mutabakatı tabanına iyi mi anlatacakları noktasında bu şekilde bir yol buldular. HDP tabanına bunu anlatamayacağı için isim vermedi. Mühim olan Erdoğan’dan kurtulmak diyerek açık bildiri verdiler. Israrla söylediği mahalli yönetimler özerklik şartından vazgeçtiğini söylemiş oldu mi söylemedi. Orada başkası olacağına PYD olsun sözünden geri adım atmadı. Sakık’ın açıklamalarından Öcalan’ın ve tüm PKKlıların çıkarılacağını söylemiş oldu. Bundan sonrasında Kılıçdaroğlu’nın açıklamaları olmadı. Onlara ayrı söz veriyor, bu taraftan da Zafer Partisi’nin oyunu almak için mutabakat imzalıyor. Akşener, CHP bakanlıkları kendi hissesinden verebilir, dedi. Sakın ha milliyetçi seçmen bu mutabakata aldanmasın. Bu mutabakat bir kandırmacadır. Orada aslolan olan alınmak istenen bakanlıklardır. Kılıçdaroğlu oradaki mutabakata uymayacaktır. Bu bir bakanlık pazarlığıdır. AK Parti ile yapmış olduğu görüşmede de Özdağ’ın birkaç bakanlık talebinde bulunduğunu ve reddedildiğini biliyoruz. Kabul edilse Erdoğan’a destek açıklanacaktı. 
7’li masa pazarlık üstüne kurulmuş bir ittifaktır. Tüm genel başkanlar cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Meral Akşener bunu masadan kalktığında da açık şekilde ifade etmiştir. Özdağ, Kılıçdaroğlu seçilirse ülkede iç cenk, kaos çıkar demişti, doğru söylemiş oldu. Ben de aynı kanaatteyim. İç cenk olmasa bile bir kaos olacaktır. Meclis’te çoğunluğun yok iyi mi yapacaksın? Özerkliği de senin Meclis’ten çıkarman lazım. Millet ‘dur’ dedi. Kazanılmasa bile meclis çoğunluğu Millet İttifakı’nda olacak diyorlardı, millet buna geçit vermedi. Erdoğan’a oy verecek seçmen rehavete kapılmasın. 14 Mayıs’ta 7. ortakları HDP’yi de yanlarına alarak sandıkta oldukça agresifleştiklerini gördük. 

Son Dakika Haberler