Boris Johnson’ın başı gene dertte! Başbakanlıktan olmuştu, yeni iddialar ortaya çıktı
23.05.2023 23:29
Son Güncelleme: 23.05.2023 23:29 Haber Deposu: İHAİngiltere’nin eski Başbakanı Boris Johnson’ın Covid-19 salgını esnasında uygulanan kısıtlamaları ihlal ettiğine dair yeni iddialar ortaya atıldı. İngiliz basınında yer edinen haberlerde, Johnson’ın Covid-19 kısıtlamaları uygulanmış olduğu sırada görevdeki başbakanların kullanımına sunulan kır evi olan Chequers’ta arkadaşları ile bir araya gelmiş olduğu öne sürüldü.
Hükümetin işleyişini denetlemekten görevli Kabine Ofisi ise, Johnson’ın Covid-19 kısıtlamalarını çiğnediği yönündeki yeni iddialarla ilgili polise başvurdu. Kabine Ofisi tarafınca meydana getirilen açıklamada, “Covid-19 soruşturmasına sunulmak suretiyle kanıt hazırlama sürecinde yeni bilgiler ortaya çıktı. Memurlar kanunundaki yükümlülükler doğrultusunda bu detayları ilgili makamlara intikal ettirdi ve artık iş onlara kaldı” denildi.
Metropolitan Polisi tarafınca meydana getirilen açıklamada, söz mevzusu iddiaların kendilerine 19 Mayıs’ta iletildiği ve bunun Haziran 2020 ile Mayıs 2021 içinde Başbakanlık Ofisi’nde Covid-19 kısıtlamalrın olası ihlalleriyle ilgili olduğu aktarıldı. Polisin şu anda iddiaları değerlendirdiği ve hemen hemen resmi bir soruşturma başlatmadığı açıklandı.
Jonhson’ın sözcüsü, Covid-19 engellemelerinin ihlal edildiğini yalan olduğunu beyan etti
Johnson’ın sözcüsü ise, söz mevzusu ziyaretlerin Covid-19 soruşturmasına hazırlık aşamasında Kabine Ofisi tarafınca incelendiğini ifade ederek, “Ziyaretlerin incelenmesinin peşinden, Johnson’ın avukatları, Kabine Ofisine ve İmtiyazlar Komitesine ziyaretlerin yasal bulunduğunu ve herhangi bir Covid-19 düzenlemesini ihlal etmediğini açıklayan bir mektup yazdı” dedi.
Johnson, daha ilkin Covid-19 kısıtlamalarını ihlal etmiş olduğu için para cezasına çarptırılmıştı
Johnson’ın daha öncede Covid-19 döneminde kısıtlamaları ihlal etmiş olduğu, Parlamento binasında ve Başbakanlık Ofisi’nde çeşitli partilere katılmış olduğu ortaya çıkmıştı. 2020 ve 2021’de Covid-19 salgını esnasında engelleme kurallarının ihlal edildiğinin ortaya çıkmasının peşinden Johnson da dahil olmak suretiyle oldukca sayıda Başbakanlık Ofisi çalışanı para cezasına çarptırılmıştı. Partygate skandalı olarak adlandırılan soruşturma çerçevesinde Johnson, görevdeyken kanunları çiğnediği tespit edilen ilk başbakan olarak tarihe geçmişti.

Son Dakika Haberler