Canikli’den muhalefete cevap


23.05.2023 10:36
Son Güncelleme: 23.05.2023 10:36AK Parti ekonomiden görevli Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, altılı masanın kur şoku ve ana para kontrolü iddiasıyla kafaları karışmasını sağlayarak piyasaları manipüle etmeye çalıştığını ileri sürdü. Canikli Millet İttifakının ekonomiye yönelik iddialarına cevap verdi.
Canikli, “Dünyadaki enerji krizi, enerji fiyatlarındaki artışa karşın, Türkiye ekonomisi 46 milyar dolar daha çok ödemeyi gecikmeden yapmış oldu ve enerjiye erişimde hiçbir problem yaşanmadı. Döviz ödemeleri zamanında yapılıyor. Ekonominin genel ithalat talebi de kesintisiz, tümüyle karşılandı, finansmanı sağlandı” ifadelerini kullandı.

Muhalefetin stratejisini yıkım tellallığı üstüne kurduğunu ifade eden Canikli, “Senelik 350 milyar dolar döviz girdisi üreten bir ekonomide kur şoku yaşanmaz” dedi.
Canikli, Türkiye’nin enerji dahil olmak suretiyle 2022’de 364 milyar dolar ithalat yaptığını ve ödemelerin gecikme olmaksızın gerçekleştiğine dikkat çekti.
Merkez Bankası brüt döviz rezervinin 115 milyar dolar bulunduğunu kaydeden Canikli, “Bu rezervler içinde ortalama 800 tonluk altın rezervleri de bulunmaktadır” dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 28 Mayıs mesajı: Merhum Aliya’nın emanetine haiz çıkmaya devam edeceğiz

Son Dakika Haberler