Çin sınır ötesi işlemlerde dolardan uzaklaşıyor
27.04.2023 15:11
Son Güncelleme: 27.04.2023 15:11Resmi verilere nazaran, yuan geçen ay Çin’in sınır ötesi işlemlerinde ABD dolarını geçerek en fazlaca kullanılan para birimi haline geldi.
Devlet Döviz İdaresi’nden alınan verilere nazaran, satış noktasının hesaplamaları, yuan cinsinden sınır ötesi ödemeler ve makbuzların Şubat ayındaki 434,5 milyar dolardan Mart ayında 549,9 milyar dolara yükseldiğini gösterdi.
Çin para birimi, tüm sınır ötesi işlemlerin yüzde 48,4’ünde kullanıldı ve bu, dolardan uzaklaşma eğiliminin yanı sıra Pekin’in yuan kullanımını teşvik etme çabalarını yansıtıyor. Doların Çin’in internasyonal yerleşim birimlerindeki oranı Şubat ayındaki yüzde 48,6’dan geçen ay yüzde 46,7’ye düştü.Dünyanın en varlıklı şehirleri belirlendi! İşte yıldız şehirler

Yuan’ın küresel yerleşimlerdeki oranı hala nispeten düşük olsa da, son birkaç senedir istikrarlı bir halde artıyor.
Çin’in internasyonal ticarette dolardan uzaklaşma girişimleri, Batılı ülkelerin büyük bir küresel enerji üreticisi ve ihracatçısı olan Rusya’ya uyguladığı kapsamlı yaptırımlar zemininde hızlandı. Hintli siyaset yapıcılar da Moskova ile karşılıklı ticarette dolardan ruble ve rupiye geçiş yönünde adımlar attılar.

Son Dakika Haberler