Çinin son İmparatoru Puyiye ilişik saat 6,2 milyon dolara alıcı buldu
23.05.2023 23:06
Son Güncelleme: 23.05.2023 23:06 Haber Deposu: İHAYaşamı Oscar ödüllü “The Last Emperor” (Son İmparator) filmine mevzu olan Çin’in son İmparatoru Aisin-Gioro Puyi’ye ilişik olan Patek Philippe marka saat Hong Kong’da Phillips Asia Müzayede Evi tarafınca açık artırmaya çıkarıldı. Saat, Asyalı bir koleksiyoncu tarafınca 6,2 milyon dolara satın alındı.
Phillips Asia Müzayede Evi Saat Başkanı Thomas Perazzi yapmış olduğu açıklamada, söz mevzusu fiyatın bir imparatora ilişik olan herhangi bir kol saati için “en yüksek fiyat” bulunduğunu aktardı.
İmparator Puyi, saati tercümanına armağan etmiş
Phillips Asia Müzayede Evi tarafınca meydana getirilen açıklamada, saatin Patek Philippe tarafınca üretilen malum 8 Reference 96 Quantieme Lune modelinden biri olduğu aktarılarak, Japonya’nın 1945’te II. Dünya Savaşı’ndaki yenilgisinden sonrasında Sovyetler Birliği tarafınca tutsak alınan Puyi’nin saati Rus tercümanı Georgy Permyakov’a armağan etmiş olduğu aktarıldı.
Saat için 3 senelik araştırma yapılmış
Açıklamada, saatin tarihini araştırmak ve kaynağını doğrulamak için saat uzmanları, tarihçiler, gazeteciler ve bilim insanlarıyla üç yıl ortaklaşa iş yapıldığı açıklandı.
Puyi, Çin’in Shenyang Havalimanı’nda Sovyetler Birliği tarafınca yakalanmasının peşinden harp esiri olarak Rusya’nın Habarovsk kentinde beş yıl hapsedilmişti. Puyi’nin tercümanı Georgy Permyakov 2001 senesinde verdiği röportajda, Puyi’nin saati kendisine Sovyetler Birliği’ndeki son gününde Çin’e iade edilmeden kısa bir süre ilkin verdiğini ifade etmişti.
Öte taraftan Etiyopya’nın son İmparatoru Haile Selassie’ye ilişik Patek Philippe saat, 2017’de 2,9 milyon dolara, Vietnam’ın son İmparatoru Bao Dai’ye ilişik Rolex marka saat 2017’de 5 milyon dolara satılmıştı.

Son Dakika Haberler