Danimarka’dan şimal akım iddiası


30.04.2023 00:52
Son Güncelleme: 30.04.2023 00:5226 Eylül 2022’de Rusya’dan Almanya’ya, sonrasında da Avrupa’ya doğalgaz taşıyan Şimal Akım 1 ve 2 boru hatlarında peş peşe meydana gelen sızıntılar sonrası batılı ülkeler sızıntının sebebinin Rusya’nın gerçekleştirdiği bir hücum olabileceğini öne sürmüştü.
Rusya sabotaj iddialarını reddedip ibreyi ABD’ye çevirirken, ABD basını da boru hattına sabotajlarda Ukrayna yanlısı bir grubun parmağı bulunduğunu öne sürmüştü.
Danimarkalı Information Gazetesi Rusya’ya ilişik SS-750 kurtarma gemisinin sızıntılardan 4 gün ilkin Baltık Denizi’nde görüntülendiğini duyurdu.
Danimarka ordusu, Rus gemisine ilişik görüntülerin 22 Eylül 2022’de Bornholm’un doğusunda bulunan bir devriye botundan çekildiğini doğruladı sadece mevzuya ilişkin yorum yapmayı reddetti.
Almanya, Danimarka ve İsveç 4 değişik noktada meydana gelen gaz sızıntıları için ayrı ayrı soruşturma başlatsa da sorumlunun kim olduğu hala belirlenemedi.
Danimarka, Norveç, İsveç ve Finlandiya devlet televizyonları geçtiğimiz haflarda yaptıkları ortak bir araştırmayı yayınlayarak Rusya’nın Şimal Denizi’ndeki rüzgar türbinleri, gaz boruları ve elektrik ile web kablolarına yönelik sabotaj hazırlığında bulunduğunu iddia etti.

Son Dakika Haberler