Doğu Avrupa ülkeleri borç şampiyonu
26.04.2023 15:53
Son Güncelleme: 26.04.2023 15:53Polonya, denizaşırı piyasalardan ortalama 9 milyar dolar elde etti ve bu onu, Suudi Arabistan’ın peşinden denizaşırı borçlanma açısından gelişmekte olan piyasa ekonomileri içinde ikinci sıraya yerleştirdi.
Sırasıyla 6 milyar dolar ve 5 milyar dolar borç alan Romanya ve Macaristan, gelişmekte olan piyasalardan en büyük dördüncü ve beşinci borçlular.
Bloomberg’e gore, borçlanmadaki artış, hala devam eden enerji krizi sebebiyle sübvansiyonların dağıtılması ihtiyacının yanı sıra Ukrayna’daki askeri çatışmayla ilgili artan harcamalara bağlanabilir.
Doğu Avrupa ülkeleri askeri kabiliyetlerini geliştirmek ve komşu devletten gelen mültecilere yardım etmek mecburiyetinde bırakıldı.
Ayrıca, kilit merkez bankalarının izlediği şahin politikalar, yüksek not alan ülkeler için bile tahvil piyasalarında borçlanmayı oldukça daha pahalı hale getirdi.İngiliz düzenleyiciler Microsoft’un Activision’u satın almasını engelledi

Polonya, 30 senelik yeni bir tahvil için senelik yüzde 5,5 faiz ödüyor ve bu, aynı tahvilin 2021’de geri satılacağı oranın mühim seviyede üstünde.
Artan faiz oranlarının, Doğu Avrupa’da ansızın şişen bütçe açıklarına katkıda bulunarak, kaçınılmaz olarak bölgedeki mali durum üstünde daha çok baskı oluşturması planlanıyor.
Bloomberg’deki analist tahminlerine gore, Doğu Avrupa’nın bütçe açığı, iki yıl ilkin kaydedilen yüzde 1,3’ten 2023’te bölgenin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 4,3’üne yükselecek.
William Blair International’ın durağan(durgun) getirili portföy yöneticisi Daniel Wood, Bloomberg’e verdiği demeçte, Ukrayna’daki çatışmanın “Her iki taraftan da mali açıkları vurduğunu. Hükümet için gelir tahsilatını azaltan büyümeyi düşürür ve harcama tarafında, hükümetlerin yaşam maliyetinden ağır darbe alanlara yardım etmesi lüzumlu olmuştur.” dedi.

Son Dakika Haberler