Dumansız tütün ürünleri sigara kadar tehlikeli
29.04.2023 14:54
Son Güncelleme: 29.04.2023 14:54 Haber Deposu: İHANargile ve elektronik sigara benzer biçimde ürünlerin masum olduğu iddialarının tamamen amaçlı ve yanıltıcı bulunduğunu ifade eden Dr. Fadime Tülücü, “Son yıllarda artış gösteren nargile kullanımı da tüm öteki tütün ürünleri benzer biçimde zararı dokunan olmakla kalmayıp, ek olarak tüberküloz, hepatit benzer biçimde hastalıkların bulaşması için risk oluşturuyor. Tütün endüstrisi tarafınca, sigarayı bıraktırma özelliğine haiz olduğu iddiaları ile piyasaya sunulan elektronik sigara ve dumansız tütün ürünleri de sigaraya eşdeğer birer çekince oluşturuyor” diye konuştu.
Sigarayı deneyen her 5 kişiden 3’ü bağımlı oluyor
Sigarayı deneyen her 5 kişiden 3’ünün bağımlı bulunduğunu ifade eden Uzm. Dr. Fadime Tülücü, ‘Tütün endüstrisi, gençleri hedef alıyor. Genç nesil tütün ile savaşım bilincine hakim bir halde yetiştirilmeli. Anaokulundan başlayarak; çocuk, genç ve erişkin yaş gruplarına özgü eğitim programları ile tütün ürünü kullanımının engellenmesi gerekiyor’ şeklinde konuştu.
‘Sigarayı bırakmak mümkün’
Sigarayı bırakmada sıkıntılı bir süreci göze almanın ve sıhhat kuruluşlarından destek talep etmenin gerekliliğine dikkat çeken Uzm. Dr. Fadime Tülücü, ‘Sevdiklerinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Normal olarak sigarayı bırakmak zor ve ciddi bir iştir. Fakat asla olanaksız değildir’ ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler