Ekonomik Kıymeti Olan Kayaçlara Ne Denir? Ekonomik Kıymeti Olan Kayaç Örnekleri…
26.05.2023 10:37
Son Güncelleme: 26.05.2023 10:38Ekonomik Kıymeti Olan Kayaçlara Ne Denir?
Bir ülkenin kalkınması ve ekonomik açıdan güçlenmesi için lüzumlu olan unsurlardan biri de kayaçlardır. Kayaç minerallerin bir araya gelmesi ya da birikmesiyle oluşan birikintilerdir. Kayaçlar kendi içlerinde ekonomik açıdan değerlerine nazaran sınıflandırılmaktadırlar. Bazı kayaçların kıymeti yokken bazılarının ise kıymeti oldukça yüksek olabilir.
Kayaçlar içinde ekonomik olarak yüksek değere haiz olanların önemi oldukça fazladır. Bu kayaçları çıkarmak için oldukça mühim emekler yapılmaktadır. Ekonomik açıdan kıymetli olan bu kayaçlara maden adı verilmektedir.
Madenlerin malum öteki adları de cevherdir. Madenler ham madde kaynakları içinde kıymeti yüksek olan çeşitlerin arasındadır. Günlük hayatta kullanılan pek oldukça ürün bu madenlerden elde edilmektedir.
Türkiye’de maden kaynakları bakımından varlıklı bir ülkedir. Çıkarılan pek oldukça maden günlük hayatta kullanılmaya uygun hale getirilebilmektedir. Bu yüzden madenlerin insanoğlu için önemi yüksektir. Maden bakımından varlıklı olan ülkeler daha refah içinde yaşamaktadırlar.
Ekonomik Kıymeti Olan Kayaç Örnekleri… 
Madenler kendi aralarında çeşitli sınıflara ayrılmaktadırlar ve birbirinden değişik kullanım alanları bulunmaktadır. Madenlerin çeşitleri ve günlük hayatta kullanım alanları aşağıdaki şekildedir:
Altının kullanım alanları: Altın takı olarak kuyumculukta, mutfak eşyalarında ve hatta bazı yemeklerde ve içeceklerde toz olarak kullanılmaktadır.
Demirin kullanım alanları: Demir altınların ayarını azaltmak için kuyumculukta, ısıyı iletme özelliğinden dolayı mutfak eşyalarında ve inşaat sektöründe inşaatları kuvvetlendirmek için kullanılmaktadır.
Bakırın kullanım alanları: Bakır ısıyı iletme özelliği sebebiyle mutfak eşyalarında kullanılmaktadır.
Mermerin kullanım alanları: Mermer takıda, ev dekorasyonlarında, heykel yapımında ve inşaatlarda kullanılmaktadır.Aerosol Nedir, Ne İşe Yarar? Aerosol Örnekleri Nedir?


Son Dakika Haberler