Elektrikli vasıta teknolojisi karbon salımını azaltıyor
23.05.2023 12:25
Son Güncelleme: 23.05.2023 12:25 Haber Deposu: Mehmet Ali KantarcıEnerji sektörü süratli bir dönüşüm geçiriyor. Fosil yakıtlar birçok ülkede kullanımdan kaldırılıyor ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep her geçen gün artıyor. 2010 senesinde Avrupa’da üretilen yenilenebilir enerjinin toplam enerji üretiminde ki oranı yüzde 20 iken 2020 senesinde bu oran yüzde 38’lere terfi etti. Çevresel sürdürülebilirlik ve enerji güvenliği açısından sunmuş olduğu avantajlar sebebiyle dünyada hızla gelişen e-mobilite sektörü de yenilenebilir enerjinin çoğunlukla kullanıldığı sektörler içinde yer ediniyor. Bu kapsamda Avrupa’da ulaşımda kullanılan yenilenebilir enerjinin oranı 2005’te yüzde 2’nin altındayken 2020’de yüzde 10,2’ye terfi etti.
2035 mühim tarih
“Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun 2035 yılına kadar tüm yeni araçlarda CO2 emisyonlarının yüzde 100 azaltılması sonucu da e-mobilite sektörünün önünü açtı” diyen sektör yetkililerinden İlgin Eray, ulaşımın çevresel sürdürülebilirlik üstündeki etkisiyle ilgili şunları paylaştı:
“Ulaşım, dünyadaki karbon (CO2) emisyonlarının ortalama yüzde 24’ünü, binek otomobiller ise dünya genelinde karayolu taşımacılığı emisyonlarının yüzde 60’ını oluşturuyor. Türkiye’de de ulaşımın toplam karbon emisyonundan almış olduğu hisse yüzde 22 seviyelerinde. Sadece ulaşımda giderek yaygınlaşan elektrikli araçlar ile küresel karbon emisyonlarını mühim seviyede düşürmek mümkün.
Ulaşımdan kaynaklı karbon ayak izimizi azaltılacak
Elektrikli araçlar, yalnızca karbon emisyonu hedeflerine ulaşmamıza destek olmayacak bununla beraber ülke ekonomisi üstünde de pozitif bir etkiye haiz olacak. Fosil yakıt tüketen bir vasıta km’de 1,5 – 2 lira tüketim yaparken, elektrikli araçlar km’de 0,3-0,5 lira içinde elektrik tüketiyor. Üstelik elektriği de yenilenebilir enerji kaynaklarından üreterek kullanıyorsanız, e-mobilitenin çevreye ve ekonomiye katkısını maksimum seviyelere çıkarmayı başarıyorsunuz. Eray, sözlerine şöyleki sürdürdü:
“2022 senesinde Elaris markamız ile EPDK’dan lisans alarak, sayılı şarj ağı işletmecileri içinde ki yerimizi aldık. Bu alanda Türkiye’nin önde gelen oyuncularından biri olmayı ve sunacağımız operatörlük hizmetleri ile Türkiye’yi şarj istasyonları ile donatmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 47 AC, 3 DC istasyonumuzun kurulumu için çalışmalara başladık ve Haziran sonuna kadar çalışmalarımızı tamamlamayı planlıyoruz.

Son Dakika Haberler