Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank CNN Türk’te


29.04.2023 20:17
Son Güncelleme: 29.04.2023 20:28Bakan Varank’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:
Bugün bu alanı 600 binden fazla şahıs ziyaret etti. İki gündür 900 bin kişiyi geçtik. Biz bu coşkunun devam edeceğini görebiliyoruz. Biz tüm Türkiye’yi TEKNOFEST alanına bekliyoruz.

Togg’a yoğun ilgi var. Bu hakikaten kuvvetli bir vasıta. Fakat Türkiye’nin hiçbir süre yerli ve ulusal aracı olmadı bu Türkiye’nin 60 senelik hayaliydi. Bugün Eskişehir’e gidin devrim otomobili orada duruyor, otomobil çalışıyor ve gidiyor. Türkiye’nin 60 senelik düşsel vardı. Onun için yurttaşlarımız başka araçları gördüler fakat yerli ve ulusal aracı ilk kez görüyorlar. Yerli ve ulusal aracı gördükleri için de bu heyecanı yaşıyorlar. Helal olsun, bunu biz mi yaptık diyorlar. Türkiye’nin otomobili benzer biçimde daha nice gurur projelerini biz milletimize yaşatacağız. TEKNOFEST meydanı bu gurur projeleriyle dolu.

İMECE’DEN İLK GÖRÜNTÜLER
Uzaya fırlattık, ilk sinayli almıştık. İlk görüntüleri de çekmeye başladılar. İlk fotoğrafı nereden çekeceğimizi duyuru etmedik. 680 km’den uzaydan dünyanın herhangi bir noktasından fotoğraf çekebilme kabileyetine haiz bir uydu. Bu uydu yerli ve ulusal imkanlarla geliştirildi. Bunu bizim mühendislerimiz geliştirdi.

Son Dakika Haberler