Enkazdan kurtulan şahıs sayısı ve adları 11 Şubat 2023! Enkazdan kaç şahıs çıktı? Zelzele son dakika!

11.02.2023 08:44 Son Güncelleme: 11.02.2023 08:54 Kahramanmaraş’ta yaşanmış olan iki büyük zelzele; Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma ve oldukca sayıda can yitirilmesine yol açtı. Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin peşinden binaların yıkıldığı 10 ilde arama- kurtarma emek harcamaları sürdürülüyor. Yıkıntı emek harcamaları devam ederken sağ olan çıkarılanlar için ümitli bekleyiş depremin dördüncü gününde sürüyor.
DEPREMDE KAÇ KAÇ KİŞİ ÖLDÜ, KAÇ YARALI VAR?
AFAD’dan meydana getirilen açıklamada “SAKOM’dan alınan son bilgilere nazaran Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde toplam 20.665 vatandaşımız yaşamını yitirmiştir” denildi. AFAD yaralı sayısının 80 bin 88’e yükseldiğini duyurdu.
11 ŞUBAT 2023 ENKAZDAN ÇIKARILANLARI İSİMLERİ
Menekşe Kabak: Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde, 70 yaşındaki Menekşe teyze ekiplerin yoğun çalışmasının sonucunda enkazdan sağ olarak kurtarıldı. Kurtarma ekiplerine yıkıntı atından el sallayan Menekşe teyzenin sıhhat durumunun iyi olduğu ve bilincinin açık olduğu öğrenildi. 
Kamil: Kahramanmaraş’taki zelzele sonrası 119 saattir yıkıntılar altında olan 16 yaşındaki Kamil, Kırgız, Rus ve AFAD ekiplerinin ortak çalışmalarıyla yıkıntı altından sağ kurtarıldı. 119. saatte enkazdan sağ çıkartılan Kamil’in sıhhat durumunun iyi olduğu açıklandı. Kamil’in vücut bütünlüğünde bir problem olmadığı, bünyesinde herhangi bir ezilme, çürüme ya da açık yaranın da olmadığı bildirildi. Lise talebesi olan Kamil, enkazdan kurtulduğunda “Bugün günlerden ne?” sorusunu sordu.
Döne Gül Bitmiş: Kahramanmaraş’ın Trabzon Caddesi’ndeki 7 kattan oluşan Anadolu Apartmanı’nın enkazında emek verme yürüten takımlar, 46 yaşındaki Döne Gül Bitmiş’i depremden 112 saat sonrasında sağ olarak kurtardı. Bitmiş, ambulansla hastaneye kaldırıldı.  Depremzedeyi enkazdan çıkaran takımlar büyük luk yaşadı, gözyaşı döktü.
DEPREM CANLI YAYINI 

10 ŞUBAT 2023 ENKAZDAN SAĞ KURTULANLAR
Mehmet Akbulut: Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde yıkıntı altından bir şahıs 111 saat sonrasında sağ olarak kurtarıldı. Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı Gaziantep’ten güzel bir haber daha geldi. Arama kurtarma ekipleri Nurdağı ilçesinde yıkıntı altında kalan Mehmet Akbulut’u sağ olarak çıkardı.
Selma Güneş: Hatay’da 110 saat sonrasında 2 şahıs enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Merkez Antakya ilçesindeki Emlak Evler konutları enkazından 60 yaşındaki Selma Güneş sağ olarak kurtarıldı.
Neslihan Karadeniz-Fatma-Münire-Ramazan: Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü ekipleri, sismik akustik dinleme aleti ile yaptıkları dinlemede, Yavuz Sultan Selim Caddesi’ndeki enkazdan ses aldı. Derhal kurtarma çalışmasına başlamış olan arama- kurtarma ekipleri, 4 kişilik ailenin sağ bulunduğunu tespit etti. Zamana karşı yarışan takımlar, 3 saatlik çalışmanın peşinden Neslihan Karadeniz (41) ve evlatları Fatma (21), Münire (15) ve Ramazan’ı (7) enkazdan kurtardı. Anne ve 3 evladı, sıhhat ekiplerine teslim edildi.
Necip Nanua: Kahramanmaraş Azerbaycan Bulvarı’ndaki 4 kattan oluşan Safa Apartmanı enkazında emek verme yürüten Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ile Ulusal Eğitim Bakanlığı Bursa AKUB ekipleri de, bir kişinin canlı bulunduğunu tespit etti. Suriye uyruklu Necip Nanua (31) olduğu anlaşılan bu şahıs, ekiplerin 5 saatlik çalışmasıyla enkazdan yaralı kurtarıldı.
Sude ve anne Rabia Kılınç: Depremin 107.saatinde Sude ve anne Rabia Kılınç enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Daha ilkin de Kılınç ailesinden 6 şahıs çıkarılmıştı.
Yusuf Hüseyin- Muhammed Hüseyin: Takımlar, Hatay’ın Armutlu Mahallesi Işık Sokağı’ndaki bir binanın enkazında sağ kalanların bulunduğunu tespit etti. Emek harcamalar sonucu 3 kattan oluşan evin enkazından ilkin 1,5 yaşındaki Yusuf Hüseyin, 20 dakika sonrasında da 7 yaşındaki ağabeyi Muhammed Hüseyin 105’inci saatte kurtarıldı.

Fatma: Bursa’dan bölgeye giden Mudanya Belediyesi’ne bağlı Mudanya Arama Kurtarma ekipleri Elbistan ilçesi Güneşli Mahallesi Adıgüzel Sokak’ta yıkılan 5 kattan oluşan bir binanın enkazında yürüttüğü emek harcamalar esnasında ses duydu. Bunun üstüne çalışmalarını bu aşamada yoğunlaştıran takımlar, yaşam koridoru açıp, uzun uğraşlar sonucu Suriye uyruklu Fatma’ya ulaştı.
Mersin’in Anamur kazasından Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekip de bölgede ilk günden itibaren kurtarma çalışmalarına katıldı. Ekiplerin yapmış olduğu çalışmada yıkıntı altında yaşlı bir hanıma ulaşıldı.
Eyüp Ak: Depremin 104.saatinde Adıyaman’da Eyüp Ak(59) enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Eşi ve evlatları için emek harcamalar devam ediyor.
Yusuf Şahin: İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, depremin vurmuş olduğu Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Mustafa Kemal Mahallesi 597 Sokak’ta yer edinen Melek Apartmanı’nın enkazından Yusuf Şahin’i kurtardı.
Zeynep Asel: Adıyaman’da arama kurtarma çalışmalarında Yavuz Selim Mahallesi’nde çöken binadan 103’üncü saatte Siirt Belediyesi ekiplerinin de desteğiyle, 5 yaşındaki Zeynep Asel sağ olarak çıkarıldı. 
Osman Fırat: Kahramanmaraş’ta depremde yıkıntı altında kalan uzman çavuş Osman Fırat (47), 103 saat sonrasında sağ olarak kurtarıldı.
Arda Oktay, Helin Oktay, Yasemin ve Kadir, Arda, Zilan Oktay : Hatay’ın İskenderun ilçesinde yıkılan Arzu Apartmanı enkazında çalışan arama-kurtarma ekipleri, 9 kişinin hayatta bulunduğunu belirledi. Emek harcamalar sonucunda depremden 101 saat sonrasında 6 şahıs sağ olarak çıkarıldı. Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Çay Mahallesi’ndeki 5 kattan oluşan apartmanın enkazından depremden 107 saat sonrasında 2 kişinin daha kurtarılmasıyla göçük altından sağ çıkarılan şahıs sayısı 8’e terfi etti. Takımlar, uzun uğraşlar sonucu Yasemin ve Kadir Oktay çifti ile evlatları Arda (15), Zilan (22), Helin (24) ve Dilan Oktay’ı (19) depremden sonrasında bulundukları yerden çıkardı. 

Rıdvan: Hatay’da 600 konut sitesinden 35 yaşındaki Rıdvan enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Depremin 101.saatinde Kahramanmaraş’ta bir kız evladı da sağ olarak kurtarıldı.
Hikmet Yiğitbaş: Depremin 100.saatinde Hatay Antakya ilçesi Güzelburç Mahallesi’ndeki sitede 30 yaşındaki Hikmet Yiğitbaş sağ olarak kurtarıldı. 
Sebahat Varlı – Serhat Varlı : Diyarbakır’da yıkılan binalardan merkez Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi Cengizler Caddesi Hisami Apartmanı’nda takımlar depremin 100.saatinde anne 32 yaşındaki Sebahat Varlı ve oğlu Serhat’ı sağ olarak çıkardı.
Sela Elbarazi: Pendik Belediyesi Arama Kurtarma Ekipleri (PEAK) Hatay Antakya Ürgan Paşa Mahallesi, Şehit Mehmet Duran Caddesi, Refah Apartmanı, 14 numarada katılmış olduğu çalışmalarda 1,5 yaşındaki kız evladı Sela Elbarazi’yi ve aynı aileden dört kişiyi 96 saatin peşinden yıkıntı altından sağ çıkardı.
Adnan Muhammet Korkut: Gaziantep’in Şehitkamil ilçesindeki 5 kattan oluşan Gölgeler Apartmanı’nın yıkılmasının peşinden yıkıntı altında kalanlardan önde gelen 17 yaşındaki Adnan Muhammet Korkut 94 saat sonrasında enkazdan sağ olarak yürüyerek çıkartıldı.

Hatice- Mihriban Özçelebi: Depremin 92.saatinde Hatice ve anası Mihriban Kahramanmaraş’ta yıkılan evlerinin enkazından çıkarıldı.
Yavuz Türkmen: Hatay’da arama- kurtarma çalışmalarına katılan Erzurum AFAD ekibi, 12 yaşındaki Yavuz Türkmen’i 91 saat sonrasında elindeki kumbarasıyla enkazdan sağ çıkardı.

9 ŞUBAT SAAT SAAT ENKAZDAN KURTULANLAR LİSTESİ
Yağız Ulaş bebek ve anası: İstanbul Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma ekipleri Hatay’ın Samandağ ilçesinde 10 günlük Yağız Ulaş bebeği depremden 90 saat sonrasında annesiyle beraber enkazdan çıkardı.
Hilal Informasyon: Hatay’ın Antakya ilçesinde enkazda kalan 10 yaşındaki Hilal Informasyon, beton bloğun altında kalan sağ kolu kesilerek depremden 90 saat sonrasında enkazdan çıkarıldı. Hilal’in anası ve babası ile 3 kardeşinin ise cansız bedenlerine ulaşılırken, kolunun kesilmesi mevzusunda akrabalarından onay alındığı açıklandı.
Tolga Doğan- Alparslan Doğan: Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Odabaşı Mahallesi’nde bulunan Prestij Apartmanı’ndan zelzele sonrası yıkıntı altında kalan polis memuru Tolga Doğan ve 4 yaşındaki oğlu Alparslan Doğan, 7 saatlik kurtarma çalışmasının peşinden Polis Arama Kurtarma ve Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş (UEDAŞ) arama kurtarma ekipleri tarafınca 89 saat sonrasında kurtarıldı.
Hatice Karpuz: Hatay’da İskenderun Devlet Hastanesi A Blok’taki yıkılan yoğun bakım ünitesinde tedavisi esnasında yıkıntı altında kalan Hatice Karpuz (64), 89 saat sonrasında kurtarıldı. 
Gülsüm Yeşilkaya: Takımlar Adıyaman’da depremin 89. saatinde 17 yaşındaki Gülsüm Yeşilkaya’yı sağ olarak çıkarmayı başardı.
Mina: AFAD ve UMKE ekipleri Azerbaycan Bulvarı üstünde yıkılan bir binanın enkazından Suriye uyruklu 9 yaşındaki Mina isminde kız çocuğunu 89.saatte enkazdan çıkarmayı başardı. 
Murat Babaoğlu: Osmaniye’de yıkılan Metin Tamer Sitesi’nin enkazından Murat Babaoğlu (25), 88 saat sonrasında yaralı olarak kurtarıldı.
Ozan Ramazan Kuvvetli- Recep Yahya: Ebrar Sitesi’nin enkazında kalan Ozan Ramazan Kuvvetli (32) ile 7 yaşındaki oğlu Recep Yahya, Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) ekipleri tarafınca 88 saat sonrasında sağ olarak kurtarıldı.
Yusuf: Kahramanmaraş’ta, depremde yıkılan binanın enkazında kalan ve isminin Yusuf olduğu öğrenilen şahıs, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı arama- kurtarma ekiplerince, 89 saat sonrasında sağ olarak kurtarıldı.
Esma: Depremin 89.saatinde Esma, Kahramanmaraş’ta enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Öteki iki kardeşinin ise yaşamını kaybetmiş olduğu açıklandı.

Fatma Tabakçı: Adıyaman Bahçelievler Mahallesi 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi yakınında bulunan Birlik Apartmanından sevindiren haber geldi. İki çocuk anası Fatma Tabakçı (37) Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri tarafınca sıkıştığı yerden 87 saat sonrasında kurtarıldı.
Derya hemşire: Kahramanmaraş Cumhuriyet Mahallesi 2542 Sokak’taki Yaşam Şehir Sitesi enkazından güzel bir haber geldi. Takımlar depremden 88 saat sonrasında 24 yaşındaki Derya hemşireyi enkazdan sağ olarak çıkardı.
Serkan Kocaoğlu-Emel Kocaoğlu: Sakarya’dan bölgeye gelen Sakarya Arama Kurtarma Timi ve Madenci ekipleri depremin 87.saatinde Serkan Kocaoğlu sonrasında ise eşi Emel Kocaoğlu depremden ortalama 87 saat sonrasında sağ olarak çıkarıldı. 
Erkan Yarlıdağ: Malatya’da depremde yıkıntı altında kalan 29 yaşındaki Erkan Yarlıdağ 87 saat sonrasında kurtarıldı.
Kerem Ezer ve anası Nazlı Ezer: Hatay’ın Defne ilçesi Çekmece Mahallesi’nde 5 kattan oluşan binada yıkıntı altında kalan Kerem Ezer ve anası Nazlı Ezer 86 saat sonrasında enkazdan ekiplerin yardımıyla canlı olarak çıkarıldı.
Ayşegül: Kahramanmaraş’taki zelzele sonrası arama kurtarma çalışmalarının 86’ncı saatinde sevindirici bir gelişme yaşandı. 46 yaşındaki Ayşegül isminde bir karı, kucağında kedisi ile enkazdan canlı çıkarıldı. 
Miran Gül: Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi İnönü Mahallesi Buhara bulvarı üstündeki Ersel 2 apartmanında yıkıntı yığınları içinde sesini duyuran Miran için takımlar seferber oldu. Gün süresince apartmanda emek verme icra eden takımlar, saat 19.15’te anası ve 2 ablasını depremde kaybeden Miran Gül’ü sağ olarak enkazdan çıkardılar.
Semiha Alkan-kardeşi Mehmet Alkan: Kahramanmaraş merkezli depremin vurmuş olduğu Hatay’da yıkılan 5 kattan oluşan bir binanın enkazında kalan Semiha Alkan (74) ile kardeşi Mehmet Alkan (69), Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafınca 86 saat sonrasında sağ olarak kurtarıldı.
Fuat Çamber: Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiye ekipleri, depremin 85’inci saatinde Hatay’da yıkıntı altından Fuat Çamber’i (21) sağ çıkardı.
Eda Büyükçapar, İsmail ve İbrahim: Kahramanmaraş’ta Trabzon Bulvarı üstünde yıkılan Kardeşler Apartmanı’nın enkazından Eda Büyükçapar (23), İsmail ve İbrahim isminde 3 şahıs 83 saat sonrasında sağ çıkarıldı.
Arif Kuzuluk: Hatay’ın Antakya ilçesinde, 6 kattan oluşan binanın enkazında kalan Arif Kuzuluk, 83’üncü saatte sağ çıkarıldı. İlk müdahalesi meydana getirilen Kuzuluk, alkışlarla ambulansa götürüldü.
Baba Yusuf, anne Beşire ve evlatları Sermes (15) ve Zeliha: Elbistan ilçesindeki emek harcamalar kapsamında Pınarbaşı Mahallesindeki 7 kattan oluşan bir apartmanın enkazından ses duyan takımlar çalışmalarını burada yoğunlaştırdı. Kazı çalışmalarının peşinden sesin asansör kabininden geldiğini tespit eden takımlar, baba Yusuf, anne Beşire ile evlatları Sermes (15) ve Zeliha’ya (9) ulaştı.
Doğukan-Furkan: Depremin 83.saatinde Malatya’da Doğukan ve Furkan enkazdan sağ olarak çıkarıldı. 
Hatay: Ulusal Müdafa Bakanlığı (MSB), Hatay’ın Belen ilçesindeki bina enkazında sıkışan, 3’ü çocuk 5 kişilik ailenin sağ kurtarıldığını duyurdu.
Mehmet Beşir Yıldız: Büyük depremlerin dördüncü gününde ümit devam ederken Diyarbakır’da depremde yıkılan binanın enkazından 82 saat sonrasında 8 yaşındaki Beşir Yıldız sağ olarak çıkarıldı.
Depremin 81.saatte Gaziantep İslahiye’de bir şahıs enkazdan sağ olarak çıkarıldı. 
Malatya’nın Yeşilyurt ilçesindeki altı kattan oluşan bir binanın enkazından ilkin bir karı sonrasında da erişkin bir adam çıkarıldı. Aynı dakikalarda Kahramanmaraş’ta da biri çocuk iki şahıs yıkıntı altından çıkarıldı.
Feyzullah- Zeynep Polat: Kahramanmaraş’ta depremin 79.saat 9 yaşındaki Zeynep Polat Burç apartmanından sağ olarak çıkardı. Arkasından polis baba (35) Feyzullah Polat 80.saatte sağ olarak çıkarıldı. Daha ilkin bu apartmandan anne Günnur ve kızları Güneş çıkarıldı. Sadece kızları Güneş’in yaşamını kaybetmiş olduğu biliniyor.
Mert Tatar: Hatay’da yıkıntı altında kalan 2 yaşındaki Mert Tatar, depremden 79 saat sonrasında kurtarıldı.
Hatice, Mehmet Naim, Melik İğde: Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde Cengiz Topel Caddesi’ndeki apartmanda depremin 78. saatinde anne Hatice İğde(36) ve evlatları (Mehmet Naim(9), Melik(6) enkazdan sağ olarak çıkarıldı.

Yılmaz Çetin: Adıyaman Yenimahalle Umutkent Sitesi’nde 36 yaşındaki Yılmaz Çetin 77 saat sonrasında sağ olarak kurtarıldı.
Meral Nakır: Malatya’da arama kurtarma çalışmasını sürdüren takımlar, eğitimli köpek ‘Köpük”ün tepki vermesinin peşinden 6 kattan oluşan bir binanın birinci katında olduğu belirlenen Meral Nakır’a (60), 20 saatlik bir emek verme ile ulaşarak depremden 77 saat sonrasında canlı kurtarmayı başardı.
Ersin, Mustafa Tabur ile babaları Mithat Tabur: Merkez Batıkent Mahallesi’ndeki Ayşe-Polat Sitesi’ndeki binanın enkazından hemen hemen adı öğrenilemeyen 3 kişiye 76 saat sonrasında sağ olarak ulaşıldı. Enkazdan yaralı çıkarılan Ersin ve Mustafa Tabur ile babaları Mithat Tabur, temenniler ve tekbir eşliğinde karşılandı. 
Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katılan Erzurum İl Jandarma Komutanlığı JAK ekibi, 4’üncü Akevler Sokak’ta 7 kattan oluşan bir binada vazife aldı. Ekibin yoğun çabaları sonucu depremden 76 saat sonrasında bir kız evladı enkazdan çıkarılarak sıhhat ekiplerine teslim etti.
Ali Onur Alkan: Depremin 74.saatinde Kahramanmaraş’ta Gökhan apartmanında 15 yaşındaki Ali Onur Alkan’a ulaşıldı.
Ali, Zelal, Mir Berzan Bağış: Kahramanmaraş’ta depremden 73 saat sonrasında biri çocuk 3 kişilik aile, enkazdan sağ çıkarıldı.  Onikişubat ilçesi Azerbaycan Bulvarı’nda 7 kattan oluşan Gözde 2 Apartmanı’nın enkazından ses alınması üstüne bölgeye Sakarya Büyükşehir ve Isparta Belediyesi kurtarma ekipleri sevk edildi. Ekiplerin uzun devam eden çalışmasının peşinden Ali (55), eşi Zelal (40) ve 5 yaşındaki kızları Mir Berzan Bağış’a ulaşıldı.
Hasan Yüce: Hatay Antakya’da ilçeye bağlı Kantara Mahallesi Hakkı Dedebey Sokakta devam eden çalışmaların 72. saatinde enkazdan sağ olarak 79 yaşındaki Hasan Yüce çıkarıldı.
Hazal ile anası Betül Güner: Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi’nde yıkılan Sultanevler Sitesi’nde bir blokun enkazından gelen sesleri tespit eden İHH ve AFAD arama kurtarma ekipleri, çalışmalarını bu bölgede yoğunlaştırdı. Enkazda meydana getirilen emek verme sonucu ilk depremden 72 saat sonrasında 5 yaşındaki Hazal ile anası Betül Güner kurtarıldı.
Yazgül Çaçan: Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi Yoldaş Apartmanı enkazında yaşam koridoru oluşturularak 72 saat sonrasında enkazın altından 40 yaşlarındaki Yazgül Çaçan sağ olarak çıkartıldı. 
İbrahim Ali (50), Ahmet Ali (22) ve Muhammet Ali(15): Elbistan’a giden Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, Kümbet Mahallesi’nde yıkıntı altında kalan 3 kişilik aileyi sağ olarak kurtardı. Takımlar, İbrahim Ali (50), Ahmet Ali (22) ve Muhammet Ali’yi (15), depremden 72 saat sonrasında 4 kattan oluşan binanın giriş katından 8 saat devam eden çalışmayla çıkardı.
Hatay’da yıkıntı altından 72 saat sonrasında bir kız evladı sağ olarak çıkarıldı.
Bekir Yıldırım: Gaziantep’te yıkıntı altında kalan 75 yaşındaki İslahiye Ziraat Odası Başkanı Bekir Yıldırım için zaman içinde yarış gerçekleşti. Bekir amca 71.saatte enkazdan kurtarıldı.
Ahmet Eren: Yıkıntı altında geçen 71 saatten sonrasında bir çocuk daha kurtarıldı. Kurtarılan Ahmet Eren’in ilk sözleri ise “Yarın okulum var benim” oldu. O anları Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu toplumsal medya hesabından paylaştı.
Abdullah: Hatay’a bağlı Kırıkhan ilçesinde de arama kurtarma emek harcamaları aralıksız olarak devam ediyor. İlçede yıkılan 8 kattan oluşan bir apartmanın enkazında yürütülen emek harcamalar sonucu, depremden 70 saat sonrasında 20 yaşındaki Abdullah isminde genç sağ olarak kurtarıldı.
Leyla Akçam: Kahramanmaraş’a takviye giden HAK Ümit Timi de kurtarma çalışmalarına başladı. Takımlar, depremden 70 saat sonrasında, Onikişubat ilçesi Hayrullah Mahallesi Sandalzade Bulvarı Yeşilada Apartmanı enkazında 22 yaşındaki Leyla Akçam’a ulaşarak sağ olarak kurtardı. 
Ali: Kahramanmaraş’ta yıkılan binanın enkazında meydana getirilen arama kurtarma emek vermesi sonrası 69. saatte bir mucize gerçekleşti. Saatler devam eden emek harcamalar sonrası 27 yaşındaki Ali enkazdan sağ olarak çıkarıldı.
Helen İltizamoğlu: Kahramanmaraş’taki zelzele sonrası Hatay’da sürdürülen arama kurtarma çalışmalarında yedi aylık ‘Helen İltizamoğlu’ isminde bebek 67 saat sonrasında enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Üç gündür uykusuz yıkıntı başlangıcında bekleyen anneanne arama kurtarma ekiplerine “Kızımı çıkartmadan hiçbir yere gitmeyeceğim” dedi. Mucize bebeğin annesinin kurtarma işlemleri devam ediyor.
Ahmet Kurt: Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma yol açmış olduğu Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde, 61 yaşındaki Ahmet Kurt, 65 saat sonrasında enkazdan çıkarıldı. 
Doğan Akkök: Antalya Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma ekiplerinin Kahramanmaraş merkez Bahçelievler Mahallesi Selin Apartmanı’nda yapmış olduğu aramada, depremin üstünden 64 saat geçmesinin peşinden 24 yaşındaki Doğan Akkök’e canlı ulaşıldı.
Zeliha Polat: Depremden etkilenen Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 21 yaşındaki Zeliha Polat, bina enkazından 64 saat sonrasında sağ olarak çıkarıldı.
Nisa: Giresun itfaiye ekipleri öncülüğünde sekiz yaşındaki Nisa 64 saat sonrasında kurtarıldı. Yıkıntı altından kurtarılan Nisa, sıhhat görevlilerince hastaneye götürüldü.
Kalkap Değirmenci: Hatay’da takımlar, ildeki 600 Evler mevkisinde ses aldıkları bir enkazda vinç desteğiyle arama emek vermesi yapmış oldu. Betonları duvar delici aletlerle kesen takımlar, uzun uğraşlar sonucu 88 yaşındaki Kalkap Değirmenci’ye 62 saat sonrasında ulaştı.
Latife Bozan: Kahramanmaraş merkezli depremde Adıyaman’da yıkıntı altında kalan 55 yaşındaki Latife Bozan ekiplerin emek vermesi sonrası 61 saat sonrasında sağ olarak çıkarıldı. Hayatta olduğu belirlenen 56 yaşındaki eşi Burhan Bozan’ın da kurtarılmasına çalışılıyor.
Doğan Akpınar: Kahramanmaraş’ta Aytemiz Apartmanı’nın enkazından 31 yaşındaki Doğan Akpınar 60. saatte sağ olarak çıkarıldı.
Hacer Demirel: Bursa Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma (MAK) ekipleri de Zelzele bölgesine giderek Elbistan ilçesinde arama kurtarma çalışmalarına katıldı. İlçeye bağlı Güneşli Mahallesi’nde yıkıntı altında kalanları kurtarmak için yoğun çaba sarf eden takımlar, ilk depremden 60 saat sonrasında Hacer Demirel’i (40) yıkılan evinin enkazından çıkararak sıhhat ekiplerine teslim etti.
6 aylık bebek: Hatay’da zelzele sebebiyle Ürgenpaşa Mahallesi Asım Sokak’taki çöken binada sürdürülen arama kurtarma çalışmalarında, annesiyle beraber yıkıntı altında kalan 6 aylık bir bebek sağ olarak kurtarıldı. Yıkıntı altında sağ olan anneyi kurtarma çalışmalarının devam etmiş olduğu açıklandı.
7 aylık bebek: Adıyaman’ın Besni ilçesinde depremde yıkılan bir binanın enkazından 7 aylık bebek sağ çıkarıldı. Sıhhat ekiplerine teslim edilen bebek, tedavi için hastaneye kaldırıldı.
ENKAZDAN ÇIKARILANLAR 8 ŞUBAT 2023 SALI
Masal bebek ve hamile annesi- Kahramanmaraş: Kahramanmaraş’ta 1 yaşındaki Masal bebek ve hamile anası, 56 saat sonrasında enkazdan kurtarıldı. Annesinin, Masal’ı emzirerek hayatta kalmasını sağlamış olduğu açıklandı.
Ayşe bebek- Hatay: Hatay’da yıkılan binanın enkazında çalışmalarını sürdüren Araştırma Yardımlaşma ve Arama Kurtarma Derneği (ANDA) ekipleri, 4 aylık Ayşe bebeği 58 saat sonrasında sağ çıkardı. Kolunda kanama olduğu görülen Ayşe bebek, hastaneye kaldırılırken, ailesini arama emek harcamaları sürdürülüyor.
Zübeyde: İHH arama kurtarma ekipleri, Kahramanmaraş Hayrullah Mahallesi’nde yıkıntı altından 6 yaşındaki Zübeyde’yi canlı olarak çıkardı. Görevlilerle ufak kız içinde geçen diyalog, dinleyenleri gözyaşlarına boğdu.
Mehmet Güvenilir Izgin- Kahramanmaraş: Kahramanmaraş’ta 24 yaşındaki Mehmet Güvenilir Izgin, 59. saatte enkazdan sağ çıkarıldı.
Selahattin Kaya- Adıyaman: Adıyaman’da 36 yaşındaki Selahattin Kaya, depremden 59 saat sonrasında enkazdan sağ çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.
Halil Tıraşçı- Kahramanmaraş: 58 yaşındaki Halil Tıraşçı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın da yer almış olduğu arama kurtarma ekipleri tarafınca 56 saat sonrasında kurtarıldı.
Müslüm Kaya, Serhat Kaya- Şanlıurfa: Şanlıurfa’nın Birecik ilçesi meydan mahallesindeki Kaya Apartmanı da depremde yıkılmıştı. Yıkıntı altındakilere ulaşmak için çalışan AFAD ve Mardin itfaiye ekipleri depremden 56 saat sonrasında enkazdan güzel bir haber daha verdi.  . 60 yaşındaki Müslüm Kaya ve 27 yaşındaki oğlu Serhat Kaya takımlar tarafınca sağ olarak kurtarıldı.
Gülay Senercioğlu- Adıyaman: Kahramanmaraş depreminin 57.saatinde Gülay Senercioğlu, Adıyaman’da enkazın altından kurtarıldı.
Armağan Aslan- Diyarbakır: Diyarbakır’da Hisami Apartmanı’nda Armağan Aslan’dan ses alınması üstüne kurtarma emek vermesi başlatıldı. Aslan, çalışanlar sonucu depremin 56. saatinde enkazdan çıkarıldı.
Selim Alp- Hatay: İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri depremden tam 54 saat sonrasında Hatay Çekmece Mahallesi 75. Yıl caddesi Kırkıncı Sokakdaki Oflaz Apartmanının enkazında 2 yaşındaki Selim Alp’i sağ olarak kurtardı.
Melisa- Kahramanmaraş: Kahramanmaraş’ta yıkılan 7 kattan oluşan bir binanın enkazında kalan 20 yaşındaki Melisa, depremden 51 saat sonrasında sağ olarak çıkartıldı. Eşi ve 2 çocuğunu depremde kaybeden baba ise, kızı Melisa kurtulunca gözyaşlarını tutamadı.
Betül- Adıyaman: Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü Adıyaman’da, 47. saatte yıkılan bir binanın enkazından Betül isminde bir kız evladı çıkarıldı.
Abdullah-Malatya: Malatya’da yıkılan bir binanın enkazından ise 45 saat sonrasında 5 metrelik yaşam tünel kazılarak 6 yaşındaki Abdullah çıkartıldı.
Fatma Çalışkan-Hatay: Hatay’da ise çöken binanın enkazı altında kalan 56 yaşındaki Fatma Çalışkan, 42 saat sonrasında sağ olarak kurtarıldı.
Gökçe-Kahramanmaraş: Kahramanmaraş’ta Depremden 46 saat sonrasında 3 yaşındaki Gökçe ve anası kurtarıldı.
Muhammed Doğan Bostan-Kahramanmaraş: Elbistan Saraykent Mahallesi’ndeki bir enkazdan ses gelmesi üstüne arama kurtarma ekipleri emek verme başlattı. Ortalama 2 saatlik çalışmanın peşinden 2 aylık Muhammed Doğan Bostan bebek, enkazdan çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.
Pınar ve babası İbrahim Karapirli: Ortam dinlemesinin peşinden enkazın altında olduğu belirlenen 1,5 yaşlarındaki Amine Elçin ve ikizi Ahmet Erbay depremden ortalama 40 saat sonrasında kurtarıldı. Ara sıra sessiz olunması çağrısında bulunan takımlar, devam eden çalışmalarda ikizlerin anası Pınar ve babası İbrahim Karapirli’ye de ulaştı. Enkazdan çıkarılan anne ve baba da 112 Acil Sıhhat ekiplerince hususi hastaneye sevk edildi.
Sidra-Hatay: Hatay’da yıkıntı altında kalan 5 yaşındaki Sidra, maden işçilerinin arama kurtarma çalışmalarıyla 35 saat sonrasında sağ kurtarıldı.
Mikail-Kahramanmaraş: Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen zelzele afetinden sonrasında ustalaşmış ekibi ile yola çıkan Gürsu Arama Kurtarma Ekibi (GÜRAK), yıkıntı altından bir bebeği uzun uğraşlar sonucu kurtardı. 2 gündür kanepeye sıkışmış şekilde bekleyen Mikail bebek, GÜRAK ekibinin kolları içinde hastaneye kaldırıldı.
Yağmur-Kahramanmaraş: Kahramanmaraş’ta yıkıntı altında kalan 5 yaşındaki Yağmur, kurtarma ekiplerince yaşam üçgeninden çıkarıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, AFAD ve kurtarma ekiplerince çıkarılan Yağmur’un sıhhat durumunun iyi olduğu öğrenildi.
Ömer Sert-Hatay: Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Ülgen Paşa Mahallesi’nde yıkıntı altında kalan Ömer Sert, 49 saat sonrasında Konya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerince sağ çıkarıldı.Arif Kaan(Kahramanmaraş): Kahramanmaraş’ın Şazibey Mahallesi’nde, yıkılan Güvenç Apartmanı’nın enkazı altında kalan 3.5 yaşındaki Arif Kaan, depremden 43 saat sonrasında sağ olarak kurtarıldı.
Beyza- Kahramanmaraş: Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, Kahramanmaraş’taki depremde yıkıntı altında kalan 4 yaşındaki Beyza isminde evladı sağ olarak çıkardı.
Eymen Ekizoğlu- Fethiye Ekizoğlu (Hatay): Hatay Antakya Odabaşı Mahallesi’ndeki 7 kattan oluşan binanın enkazından 6 yaşındaki Eymen Ekizoğlu sağ olarak çıkarıldı. 43 saat sonrasında aynı enkazın altından bu kez de Eymen’in anası Fethiye Ekizoğlu’nu canlı olarak çıkarmayı başardı. Ekizoğlu’nun 6 aylık bebeğinden ise hemen hemen haber yok.
Merve-Hatay: Hatay’da yıkıntı altında kalan, isminin Merve olduğu öğrenilen 28 yaşındaki hanım, takımlar tarafınca sağ olarak kurtarıldı. Merve’nin nişanlısı ve annesinin de halen yıkıntı altına olduğu öğrenildi.
Hilal Kocaoğlu (Kahramanmaraş): Kahramanmaraş’ta yıkılan Arıkan Oteli’nin enkazında mahsur kalan Hilal Kocaoğlu (58), 52 saat sonrasında sağ olarak kurtarıldı.
Muhammed Ahmed (Hatay): Hatay’da 2 yaşındaki Muhammed bebek arama kurtarma ekipleri tarafınca enkazdan sağ olarak kurtarıldı. İstanbul İtfaiyesi’ne bağlı Kartal Grup Amirliği Ekipleri Hatay Defne Mahallesi’ndeki enkazda 2 yaşlarında Muhammed bebeği 44 saat sonrasında kurtardı. Arama kurtarma ekipleri, günlerce yıkıntı altında kalan ve soğuktan üşüyen 2 yaşındaki Muhammed’e şişenin kapağıyla su verdi. Enkazdan çıkarılan 2 yaşındaki Muhammed, sıhhat ekiplerine teslim edildi. 
Ferhat Gökçeoğlu-Hatay: Hatay’ın İskenderun ilçesinde Ferhat Gökçeoğlu, depremde yıkılan bir apartmanın enkazından 41 saat sonrasında sağ olarak kurtarıldı. Gökçeoğlu’nun kurtarılması çalışmasına katılan kardeşi ve ailesi ise luk gözyaşları döktü.
Eylül Canpolat -Hatay: Hatay’ın Antakya ilçesinde yıkılan Fuat Koku sitesinin enkazında kalan Eylül Canpolat (17), depremden 38 saat sonrasında Eskişehir’den giden Odunpazarı Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (OBAK) tarafınca enkazdan çıkarıldı. Eylül’ün babası kızına sarılarak ağlaması, ekipleri ve yıkıntı başlangıcında bekleyenleri duygulandırdı.
Recep- Ümit (Hatay): Kahramanmaraş merkezli depremde Hatay’da yıkılan binanın enkazında kalan Recep adlı şahıs ile yeğeni Ümit, ANDA ekipleri tarafınca kurtarıldı.
Hanife Hatmi- Serap Ela (Hatay): İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı ekiplerin katılmış olduğu arama kurtarma çalışmalarında enkazın altındaki 2’si çocuk 3 şahıs kurtarıldı. Enkazdan çıkarılan 2 yaşındaki Hanife Hatmi, 5 yaşındaki Serap Ela ile bir şahıs ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Türkiye Fay Hattı Haritası 2023! Birinci, ikinci, üçüncü aşama zelzele riskli bölgeler ve azca riskli bölgeler nereler?
AFAD zelzele bağışı iyi mi yapılır? AFAD, Kızılay yardım bağışı hesapları (IBAN hesap detayları ve SMS numaraları)

Son Dakika Haberler