EYT’linin toplumsal hakları neler?


23.05.2023 12:51
Son Güncelleme: 23.05.2023 12:51Vergi Uzmanı Murat Bal mevzu ile ilgili bilgileri şu ifadelerle aktardı;
FARKLI PARA BİRİMİYLE ÖDEME YAPILABİLİR Mİ?
“Değişik para birimiyle anlaşılmış bile olsa ödeme günündeki Türk lirası üstünden ödeme yapılmak zorunda.”
EMEKLİ ÇALIŞANI ÜCRET BORDROSU DÜZENLEMEK ZORUNLU MU?
“Evet. Emekli çalışan da düzgüsel çalışan benzer biçimde ücret bordürasyonu yada pusulasını alacak ve ona bu verilmek zorunda.”
ÜCRETLER ELDEN BİR BANKADAN MI ÖDEMEK ZORUNDA?
“Beş kişiye kadar çalışanı olan her işletme elden de ödeme yapabilir. Fakat beş kişinin üstündeki bir işletme ne olursa olsun bankadan ödeme yapmak zorunda. Aynı kanunda doğal.”
MAAŞINI ALAMAYAN İŞÇİ NE YAPABİLİR? İŞTEN KAÇINABİLİR Mİ?
“İşçiler yirmi günden fazla maaşını alamazlarsa eğer işten kaçınmakla ilgili eylemde bulunabilirler. Aynı şekilde EYT’liler ve emekliler için de aynı şey söz mevzusu. “
EMEKLİ ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINDA DÜŞÜMÜ YAPILABİLİR Mİ?
“Hayır yapılamaz. Hem pozisyonlarında değişim düzgüsel şekilde öteki kanunlarda öteki çalışanlara nede olsa aynı. Doğrusu bir bildiri yapılmak zorunda ve ondan sonrasında işçi bunu altı gün içinde yanıt vermek zorunda. Aynı şekilde maaşlarında da düşüm yapılamaz. Pozisyonlarında da değişim yapılamaz.”
HACİZ TEMLİK UYGULAMASI NASIL OLUR?
“Maaşlarda ¼’ün üstünde herhangi bir haciz uygulanamıyor nafaka borçları hariç. Aynı şekilde emeklilerin de maaşlarında aynı şey prosedür geçerli. “
RESMİ TATİLLERDEKİ ÇALIŞMADA ÖDEME NASIL OLUYOR?
“Resmi tatillerle ilgili olarak bir günlük işveren ödeme yapmak zorunda. Fakat o günlerde emek verme da var ise ek olarak bigün daha çalışmanın da bedeli ödenmek zorunda. Kanunlarımıza bakılırsa aynı şekilde emeklilikte de emeklilerde de aynı şey söz mevzusu.”
SOSYAL GÜVENLİK DESTEKLEME PRİMİNİN İADESİ MÜMKÜN MÜ?
“Hayır. Değil. Doğrusu burada herhangi bir iade mümkün değil.”
MEMURLARDAKİ ÇALIŞMA NASIL?
Evet. Fakat burada doğal memurların yine emek vermesi genel olarak mümkün değil. Bir tek seçimle gelen işte yasama organında vazife yapanlar, bazı eğer yaşı geçmemişse, aynı şekilde üniversitelerde, vakıf üniversitelerinde vazife icra eden hocalarımız benzer biçimde bir kısıtlı bir kesim haricinde memurlarda emek verme mümkün değil.
SOSYAL GÜVENLİK DESTEKLEME PRİMİ ÖDENEN 4A’LI ÇALIŞANDA İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI ÖDEMELERİ NASIL İŞLİYOR?
“Düzgüsel şekilde, öteki çalışanlarımız benzer biçimde aynı prosedüre tabiler. Eğer burada bir iş kazası, meslek hastalığı var ise onlar da ödemelerini alıyorlar.”

Son Dakika Haberler