Fatih Başkan, Biden ve Macron ile ne konuştu?
22.05.2023 08:04
Son Güncelleme: 22.05.2023 08:04Japonya’nın dönem başkanlığında Hiroşima’da düzenlenen 3 günlük G7 Liderler Zirvesi dün bitti. Zirveye ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un yanı sıra Hindistan, Brezilya ve Endonezya şeklinde ülkelerin liderleri de katıldı. Ek olarak Avrupa Birliği Konseyi, AB Komisyonu ve IMF başkanları şeklinde adlar de toplantıları izledi.
ÜLKELER MUTABAKATA VARDI
G7 zirvesinde liderlere hitap eden Internasyonal Enerji Ajansı (İEA) Başkanı Fatih Birol, ülkelerin liderlerine hususi bir sunum yapmış oldu, onlarla enerji ve iklim mevzusundaki düşüncelerini konuştu. Zirve sonrasında Özgürlük’e değerlendirmede bulunan ve zirvenin çıktılarını özetleyen Fatih Birol, “Bu bir genişletilmiş G7 Zirvesi’ydi ve Hindistan, Brezilya ve Endonezya şeklinde ülkelerin iştirakı oldukça önemliydi. Liderlere enerji ve iklim mevzusundaki son gelişimleri aktardım. İkili görüşmeler yaptık. Ülkeler bir mutabakata vardı. Bir netice bildirgesinde anlaştılar” dedi.

BİZ REHBERLİK EDECEĞİZ
Internasyonal Enerji Ajansı olarak bundan sonrasında bu ülkelerin enerji ve iklim politikalarına rehberlik edip bir yol haritası çıkaracaklarını özetleyen Birol, “Ben enerji güvenliği, temiz enerji ve iklim değişikli mevzularını anlattım. Bu toplantıya katılan liderler de sonuçta anlaştı. Bu benim ve ekibim için oldukça mühim. Artık dünyanın enerji ve iklim politikalarına biz rehberlik edeceğiz. Burada katılım gösteren ülkelerle birebir olarak da çalışacağız. Netice bildirgesi ile bu kayda geçti. Bu kararlılık oldukça önemliydi. Bana bu kararlılık enerji ve iklim mevzularında ümit verdi. Ek olarak ülkelerin ve liderlerin enerji politikalarına yön verecek olmaktan kendim ve ekibim adına gurur duydum” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR ÇOK HIZLI GELECEK
Zirvede öne çıkan başlıklardan birinin de elektrikli araçlar bulunduğunu vurgulayan Fatih Birol, “Sayın Biden ve Sayın Macron ile bir sohbetimiz oldu. Orada yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar hakkında tartıştık. Ben ikisine bu alanlardaki üstün dereceli büyümeden bahsettim. Ek olarak Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile bu mevzuyu detaylı konuştuk. Kendisi elektrikli vasıta siparişlerine yetişemediklerini söylemiş oldu. Bu mevzuda Çin oldukça süratli geliyor. AB ve Avrupa’da süratli büyüyor. Fransa ve İngiltere’nin de ilgisi yüksek. 2 yıl ilkin satılan her 25 araçtan biri elektrikliyken şu an satılan 5 araçtan biri elektrikli. Çok önemli bir hız bu. Ve devam ediyor. Fazlaca yakında trafikte elektrikli araçların ağırlığını göreceğiz. Elektrikli kamyonlar ve otobüsler sandığımızdan süratli yaşamımıza girecek. Dünyanın en büyük 20 otomotiv üreticisi ile yaptığımız görüşmede da 18’inden bu mevzuda ne kadar kesin olduklarının izlenimini almıştım” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

O FOTOĞRAF ÇOK KONUŞULDU
Hiroşima’daki G7 Liderler Zirvesi gerçekleşirken ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un oturum içinde Fatih Birol ile samimi görüntüleri dünya basınında yankı buldu. CNN International olmak suretiyle oldukça sayıda mecra zirveden yapmış olduğu haberde bu görseli kullandı. Birol, o fotoğrafla ilgili önceki gün Özgürlük’e gönderilmiş olduğu notta iki liderle yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlardaki üstün dereceli büyümeyi tartıştıklarını söylemişti.

HİNDİSTAN VE BREZİLYA’YA DİKKAT
Fatih Birol, G7 Zirvesi’ne 2 ay ilkin Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida tarafınca çağrı edildiğini söylemiş oldu. Kişida’nın dönem başkanı olarak zoru başardığını ve oldukça kapsayıcı bir zirve organize ettiğini dile getiren Birol, şöyleki devam etti: “Zirvede en motive önder Hindistan Başbakanı Narendra Modi idi. Onu oldukça kesin gördüm. Enerjide yakın dönemde Hindistan’ın adını daha çok duyacağız. Bu mevzuda öteki bir ülke de bence Brezilya olacak. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva da bana temiz enerji mevzusunda mühim bir atılım yapacağını gösterdi.”

G7 Zirvesi’nde soldan sağa, IEA İcra Direktörü Fatih Birol, Cenup Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ve Internasyonal Para Fonu İcra Direktörü Kristalina Georgieva.
SIRADA G20 VAR
Modi ile Hindistan’da yapılacak olan G20 Zirvesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını özetleyen Birol, “G20’de de bu mevzularda kapsayıcı bir ifade olması üstüne konuştuk. Sadece Lula ile yaptığım söyleşi bir futbol tutkunu olarak benim için ayrıydı. Onunla Sokrates ve Tafarel hakkında söyleşi ettik. Ben Galatasaray-Sivasspor maçı yüzünden akşam yemeğinden erken ayrılıp otele geçtim” dedi.

LİDERLERİ İLK DEFA BU KADAR KARARLI GÖRDÜM
Ülkelerin liderlerine yapmış olduğu sunumda bilhassa yenilenebilir enerji kaynaklarındaki son bir senelik başdöndürücü büyümeye dikkat çektiğini vurgulayan Fatih Birol, “Güneş, rüzgâr, nükleer, elektrikli araçlar ve iklim mühim mevzu başlıklarıydı. Şimdiye kadar liderlerin benzer toplantıları olmuştu sadece ilk kez bu mevzularda bu kadar kesin gördüm onları. Bu mevzular ülke ekonomileri için önümüzdeki dönemde tehlikeli sonuç alanlar olacak” dedi.
Kaynak: Özgürlük / Emre Yapıt

Son Dakika Haberler