Fitch, Fransa’nın kredi notunu düşürdü
29.04.2023 09:39
Son Güncelleme: 29.04.2023 09:39Fitch’ten meydana getirilen açıklamaya gore, Ülkenin uzun dönem yabancı ve mahalli para cinsinden kredi notu “AA”dan “AA-“ye çekildi. Böylece Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisi olan Fransa, İrlanda ve Çekya’nın da aralarında bulunmuş olduğu ülkelerle aynı not seviyesine geldi.
Kredi notunun düşürülmesinin sebepleri olarak daha düşük gelişme beklentileri, zayıflamış rekabet gücü, beklenenden daha yüksek kamu açıkları ve kamu borcunda yaşanmış olan devamlı artış yayınlandı.Altın yatırımcısına uyarı! Yükselişin sebebi belli oldu

Macron’un emeklilik yaşını yükselterek, sistemdeki boşlukları kapatma yönündeki son çabası, kitlesel protestoları ateşledi ve parlamentoyu bölerek gelecekteki reformlar için lüzumlu desteğin alınmasını zorlaştırdı.
Fitch, “Emeklilik reformunun kısa sürede kabul edilmesi, orta ve uzun solukta kısmen pozitif yönde olacak. Düzeltim, 2030’a kadar senelik brüt 17,7 milyar euro tutum sağlayacak (GSYİH’nın %0,6’sı).” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.
Fitch, Fransa’nın gelişme tahminini bu yıl için yüzde 1,1’den yüzde 0,8’e, gelecek yıl için yüzde 1,9’dan yüzde 1,3’e indirdi.
Kredi derecelendirme kuruluşu, “Siyasal çıkmaz ve kimi zaman şiddete varan toplumsal hareketler, Macron’un düzeltim gündemi için bir risk oluşturuyor. Daha genişletici bir maliye politikası yada önceki reformların tersine çevrilmesi için baskılar yaratabilir. ” şeklinde görüş belirtti.
Kredi notunun görünümü indirimin arkasından “negatif”ten “durağan”a revize edildi.

Son Dakika Haberler