‘Gebelikte her balığın eti yenmez’ uyarısı
26.05.2023 13:28
Son Güncelleme: 26.05.2023 13:28 Haber Deposu: İHAAnne adayları için tüketilmesi ihtiyaç duyulan sıhhatli gıdalar kadar, tercih edilmemesi ihtiyaç duyulan gıdalar da mühim. Uzmanlara bakılırsa, gebelikte bazı balıkların yenilmesi bebeklerde sorunlara niçin olabiliyor. Mesela cıva miktarı yüksek olan, köpek balığı, kılıç balığı şeklinde ürünlerdeki cıva, plasentadan bebeğe geçerek bilişsel becerileri, motor becerileri, dil becerileri ve görme kabiliyeti üstünde negatif etkisinde bırakır yapabilmektedir.
Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Selahattin Kumru, gebelikte doğru beslenmenin iyi mi olacağına yönelik olarak anne adaylarına tavsiyelerde bulunmuş oldu. Kumru, “Genel anlamda halk içinde ‘Hamilelerin iki şahıs olduğundan iki kişilik yiyecekler’ yönünde yanlış bir idrak var. Hamileler düzgüsel beslenmelerine devam edecekler, fakat hamile olduklarını unutmadan bazı şeylere dikkat edecekler. Vücut kitle endeksi düzgüsel olan hamileler günlük averaj 30 kalori alacak. Bu kalorinin ortalama yüzde 40’ı karbonhidratlardan gelecek. Geri kalan yüzde 60’lık bölüm ise yağlardan ve proteinlerden. Yağ olarak omega 3’ten varlıklı gıdalar var. Ceviz, fındık, badem, kaju şeklinde ürünlerde bolca oranda hem yağ var hem de omega 3’ten varlıklı. Bitkisel olarak da fasulye, nohut şeklinde gıdalar da protein açısında zengindir. Yeşillik barındıran salatalar oldukça kıymetlidir. Hamilelere azca olacak şekilde sık beslenme tavsiyesinde bulunuyoruz. 3 ana öğün, 3 ara öğün olarak planlanabilir” diye konuştu.
“Omega 3 bebeğin beyin gelişimi açısından da fazlaca önemlidir”
Prof. Dr. Kumru konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Hamile kalmadan 3 ay ilkin folik asite adım atar ve gebeliğin 3’üncü ayına kadar devam ederse bebekte beyin omurilik sıvı defektleri yüzde 50 azalabilir. Bunu ne olursa olsun yapmak lazım. Protein kaynaklarını fazlaca iyi almaları gerekir. Bununla beraber omega 3 bebeğin beyin gelişimi açısından da fazlaca önemlidir. Kesinlikle haftada 2-3 porsiyon balık tüketilmelidir. Düzgüsel sürem balıkları tüketilebilir” şeklinde konuştu.
“Cıva bizim gebelikte istemediğimiz bir şeydir”
Hamilelikle folik asitin önemi hakkında data veren Kumru, “Folik asit tamamlanmamış olması durumunda sorunlu gebelik olabiliyor. Hamile kalmayı düşünendenler gebelikten minimum 4 ay ilkin 0,4 miligram kullanmaya başlamalıdır. Gebeliğin 12’nci haftasına kadar devam edecek. Uzak durulması gerekenler ise deniz ürünlerinin bir kısmından uzak durulması gerekir. Dipte yaşayan deniz ürünleri bünyelerinde cıva barındırabilirler. Cıva bizim gebelikte istemediğimiz bir şeydir. Bebekte cıva zehirlenmesi olabiliyor” sözlerine yer verdi.
“Düzgüsel gebeler muntazam besleniyorsa bunların vitamin ihtiyacına gerek yok”
Vitaminlere karşı da vatandaşları uyaran Kumru, “Hamileler vejetaryen, çoğul gebelik değilse çoklu vitamin takviyesinin gebelik sonuçlarına pozitif bir tesiri gösterilmemiş. Düzgüsel gebeler muntazam besleniyorsa bunların vitamin ihtiyacına gerek yok. Vejetaryenlerin ve çoğul gebeliklerin ihtiyacı var. Ek olarak gebelerin demire ihtiyacı olabilir. Demir için de her gebeye standart başlamıyoruz, değerleri düştü ise başlıyoruz” açıklamasına yer verdi.

Son Dakika Haberler