Geçersiz oy sayılacak durumlar! Hangi oylar geçersiz sayılacak? Oy pusulası örneği 28 Mayıs 2023
27.05.2023 07:33
Son Güncelleme: 27.05.2023 07:40Seçim öncesinde hangi durumlarda oyların geçersiz olduğu vatandaşlar tarafınca merak ediliyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs’ta yapılacak seçimde oyların hangi hallerde geçersiz sayılacağına ilişkin seçmenleri uyardı. Ek olarak geçersiz oy sayılacak durumları yayınladığı bir video ile detaylı olarak söyledi. Bu seçimde de aynı kriterler geçerli olacak.
Oy kullanma işlemi 28 Mayıs günü sabah 08.00 itibariyle başlamış olacak ve 17.00 itibarıyla sona erecek. Seçimde, seçmene bu sefer tek oy pusulası verilecek. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek. 
GEÇERSİZ OY SAYILACAK DURUMLAR
1 – “Evet”, “tercih” mührü basılmazsa,2 – Birden fazla ittifaka, siyasal partiye yada adaya oy verilirse,3 – Oy pusulası bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılır yada koparılırsa,4 – Oy pusulası üstüne mühür haricinde yada mühür yerine herhangi bir hususi işaret, imza kaşesi yada parmak izi basılırsa,5 – Oy pusulası belirgin bir halde hususi olarak karalanır, çizilir yada işaretlenirse6 – Zarftan işaret anlamı taşıyan herhangi bir madde çıkarsa kullanılan oy geçersiz olarak kaydedilecek. 
HANGİ OYLAR GEÇERSİZ SAYILACAK?
Cumhurbaşkanı ve 28.Dönem Milletvekili seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) videolu geçersiz oy bilgilendirmesinde bulunmuş oldu.
-“Evet” ya da “Tercih” mührü basılmayan, birden fazla ittifaka, aynı ittifakta yer almayan parti yada adaya mühür basılması halinde oylar geçersiz olacak.
-Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak şekilde yırtılması yada koparılması, pusula üstüne mühür haricinde yada mühür yerine herhangi bir hususi işaretin, isim, imza kaşesi yada parmak izinin basılması da kullanılan oyu geçersiz kılacak.
-Ek olarak, oy pusulasının belirgin bir halde karalanması, çizilmesi yada işaretlenmesi, zarftan işaret amacı taşıyan herhangi bir madde çıkması hallerinde de oylar geçersiz sayılacak.
-Seçmenler, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. Ilkin cumhurbaşkanı seçimine ilişik oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak. Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ilişik olanın geçersiz olması, ötekinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.
-Seçmenler, “EVET” ve “TERCİH” mührünü istedikleri partiye basacak. Mührün, “siyasal partiye ayrılan alana”, “hem bir siyasal partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı kısmına” yada “ittifak unvanı kısmına taşacak şekilde, bir siyasal partiye ayrılan alana” basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek.
-Sonuçlar, sayım döküm cetvelinde o siyasal partinin cetveldeki sütununa işaretlenecek. Pusulada yalnız ittifak alanı içine mührün basılmış olduğu her durumda, bu oy pusulaları da geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde ittifakın “ortak oyları” sütununa ayrı ayrı işaretlenecek. İttifak içindeki siyasal partinin ortak oylardan gelen oranı, partilerin oy oranlarına nazaran yapılacak hesaplamayla dağıtılacak.
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ  OY PUSULASI ÖRNEĞİ 2023
Oy kullanmama cezası ne kadar, kaç TL? Seçimde oy kullanmak mecburi mu? Oy kullanmama cezası 2023!

28 MAYIS 2.TUR SEÇİM SONUÇLARI SAYFASI İÇİN TIKLAYIN!

Son Dakika Haberler