Hava müdafa projeleri bir komando taburu tesirinde


01.05.2023 17:53
Son Güncelleme: 01.05.2023 17:53İşte Abdullah Ağar’ın değerlendirmeleri:
Bu projeleri bir komando taburu tesirinde kuvvet çarpın ve bununla değerlendirin. ANKA-3, üstünde taşımış olduğu silahlarla nokta atışı yapabilecek. Düşmanın üzerimize gönderilmiş olduğu hava unsurlarına operasyon yapabilecek. Öteki taraftan role vazife görevi yapabilecek. ANKA-3’ün yaşamsal önemi var.
Terörle savaşım alanında yürüttüğümüz görevler bu helikoptere yüklendi. HÜRJET’imiz F-5’lerin yerini alacak. Yakın hava destek uçağı, avcı uçağı. Ufak F-16 uçağı diyebiliriz.
KAAN stratejik sektörün denge aracı. Tüm bu açılardan bakıldığında hepsinin bir özelliği var.
Bu tabanca sistemlerini gören ülkeler Türkiye ile bağlaşık olmak isteyecekler. Öteki taraftan yabancı ülkelere ihraç edeceksiniz ve bu mühim bir gelir deposu. Stratejik bağımlılıklarımız bizim prangalarımız. Bu gösterinin temel özelliği var, Türkiye, ‘Ben de varım’ diyor. ‘Ulusal Muharip Tayyare’ın oluşturulması için rüzgar tüneli kontrol merkezine ihtiyacınız var. Bu tesislerin önemi var ve bu tesisler oluşturuldu.

“MESELE PLATROFMA SAHİP OLMA DEĞİL KULLANMA MESELESİ”
Yalnız Ulusal Muharip Tayyare’ı değil, hepsinde büyük emek, çaba ve irade var. Şimdi Türkiye bu tarz şeyleri sermiş oldu. Sorun bir tek bir platforma haiz olma meselesi değil, bu tarz şeyleri kullanma kapasitesi. Yapılanlar son aşama mühim gelişmeler. Hepsinde ulusal kabiliyetler var. Türkiye son aşama sıkıntılı yolda bu tarz şeyleri yapabilmiş bir ülke. Engelleme ve ablukalardan ders çıkarılarak yapılmış oldu.
Pek oldukça ülke bir halde Türkiye ile uyum içinde politika üretme eğiliminde olacak. Dünyada değişen düzeninde Türkiye’nin ürettiği harp uçaklarının tesiri olacak. Hepsi kendi alanında teknolojik karşılığı var. Türkiye yükselen bir güç içinde. Türk ve İslam dünyasını etkileyecek. Türkiye’nin lehine sonuçlar üretecek. Barışın temini açısından mühim katkı sağlayacak. Aradığımız etkinin anahtarı olacak bu silahlar.

“TÜRKİYE, TÜRK DÜNYASI İÇİN İLHAM KAYNAĞI OLDU”
Karabağ savaşı son aşama mühim bir esin kaynağı. Türkiye’nin desteği İlham Aliyev’in adı ile tüm Türk dünyası için esin kaynağı. Burada oldukça mühim bir ders var. Türklerin ortaya koyduğu harp felsefesi ile ilgili yeni yaklaşım. Hepsi bir araya erişince Türk dünyasının birliğindeki mühim bir rol olacak. Öncelikli olarak bir güvene gereksinimleri var. O itimatı arkasında besleyecek bir yığınağa gereksinimleri var. Yalnız onlar değil İslam dünyası ve Afrika Türkiye’nin yaptıklarını gözlüyor.
“BAYRAKTAR İÇİN ŞARKI BESTELEDİLER”
TB2’nin tesiri Ukraynalılar için mühim bir ümit oldu. TB2 Bayraktar için şarkı bestelediler. Tabanca sistemlerimiz, SİHA’larımız dünyada değişik yerlerde etkinlik gösteriyor. Yarışmalarda bunların içinde sıyrılıp siz tercih ediyorsunuz. Ukrayna’nın yapmış olduğu testler neticesinde ne kadar isabetli bir tercih yaptıklarını görüyorlar. Mühim bir idrak ve tercihe sebebiyet veriyor. Afrika’daki ülkelere ihraç ettiğinizde sizinle eş güdümlü politika izliyorlar.
O eski kutuplu dünyanın gereklerini yerine getiremiyorlar. Denemiş olsalar bile kibirli ve nobran tavırları dünyayı rahatsız ediyor. Öteki ülkeler başka arayışlara giriyor. Bu müdafa endüstri yatırımlarını boy göstermesi, ordunun envanterine girmesi dost ve bağlaşık ülkelerimiz açısından da ehemmiyet taşıyor. Türkiye’nin dost ve müttefiklerinin şekillenmesi açısından mühim.
Sayıları küçümsemeyin. Geçen yıl 4.2 milyar dolarlık getiri sağlamış oldu müdafa sanayisi. Yeter ki üretin.Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti: Yerli harp uçağının adı KAAN

 

Son Dakika Haberler