Havaların ısınmasıyla risk giderek artıyor! Kızarıklık ilk emarelerinden…
30.04.2023 13:07
Son Güncelleme: 30.04.2023 13:07Yazları polenlerin artması alerjik sorunları da bununla beraber getiriyor. Bu süreci kabusa çeviren alerjik reaksiyonlar, insanlarda burun kaşıntısı, göz akıntısı, kızarıklık ve devamlı hapşırma şeklinde şikayetlere yol açıyor.
Son zamanlarda alerjik reaksiyonlardan dolayı hastaneye başvurma oranının arttığını söyleyen Uzman Tabip Abdulhakim Güneş, polen ve astım şikayetleri ile aşırı aşama polene maruz kalan vatandaşları uyardı. Polen alerjisinde artışın yaşandığını belirten Tabip Güneş, “Alerjik rinit ikiye ayrılıyor. Biri mevsimsel alerjik rinit, diğeri ise yıl boyu devam eden alerjik rinit.
Mevsimsel alerjik rinitte şikayetler mevsimsel olarak devam ediyor. Bilhassa bahar aylarında baharın sonu yazın başlangıcında polenlerin artmasıyla oluyor. Ağaç polenleri, zeytin polenleri, çam polenleri şeklinde daha fazlaca alerjik olan polenleri görüyoruz. Burada hastalar dışarı çıktıklarında pikniğe gittiklerinde, koştuklarında şikayetlerde artış olduğu görülüyor.
Yıl boyu devam eden alerjiklerde ise daha fazlaca toz, hamam böceği, kedi, köpek, küf şeklinde şeyleri düşünmek lazım. Yazın başlangıcında polen alerjileri yazın sonunda sonbahara doğru daha fazlaca ağaç alerjenleri ve sonbahara doğru çimen şeklinde ot şeklinde alerjenleri düşünmekte yarar vardır. Hastaların tanısını koyduktan sonrasında tedavide burundan verdiğimiz spreyler, antialerjik dediğimiz antisemit ilaçlar ve öteki tedavileri devam etmektedir. Tanı için deri testi ve kan testi bulunmaktadır.
Onun haricinde burundan hususi olarak alınan bazı aparatlarla da tanı konulabilmektedir. Tedaviye geçtiğimizde bunlardan cevap görmeyen hastalarda immünoterapi dediğimiz bazı tedavi şekilleri de mevcuttur” dedi.

Son Dakika Haberler