Hitlerin doğduğu evde polislere insan hakları eğitimi verilecek
24.05.2023 00:42
Son Güncelleme: 24.05.2023 00:42 Haber Deposu: İHANazi lideri Adolf Hitler’in 1889’da doğduğu evde polislere eğitim verilecek. Avusturya’nın Almanya sınırında yer edinen Braunau Am Inn’deki ev, polis memurlarına insan hakları eğitimi verilmek için kullanılacak. Hükümet, uzun bir anlaşmazlığın arkasından geçtiğimiz senelerde satın almış olduğu binadaki, tadilat çalışmalarının sonbaharda başlaması planlanıyor.
Hükümetin ev hakkında planları ise ülkede münakaşa mevzusu oldu. Bazı Avusturyalılar, evin neo-Nazilerin odak noktası olmasını engellemek için yıkılmasını isterken, bazıları ise söz mevzusu yıkımın Avusturya’nın geçmişinin inkarı olacağını öne sürüyor. Bir öteki grup ise, evin bir hayır kurumu olarak kullanılması icap ettiğini söylüyor.
Avusturya hükümeti, aşırı sağcıların evi ziyaret etmesini engellemek amacıyla evi eski sahibi Gerlinde Pommer’den kiralamıştı. Ev, uzun bir süre bir hayır kurumu tarafınca hususi gereksinimleri olan insanoğlu için bir gündüz bakımevi olarak kullanılmıştı. Hükümet sonrasında 2016 senesinde 800 bin euro karşılığında eve el koyulmasının müsaade eden bir yasa çıkarmış, satın almadan 3 yıl sonrasında İçişleri Bakanlığı, 17. yüzyıldan kalma evin karakola dönüştürüleceğini duyurmuştu.

Son Dakika Haberler