Hudutlar Cumhuriyet tarihimizin en kuvvetli vasıta gereçleriyle en etkili şekilde korunmakta
21.05.2023 21:34
Son Güncelleme: 21.05.2023 21:34 Haber Deposu: DHAUlusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, Pendik’te ‘Terörle Savaşım ve Suriye’ temalı konferansa katıldı. Pendik Belediyesi’nin ev sahipliğinde Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta ortalama bir saatlik konuşma gerçekleştiren Akar, terörle savaşım, Suriye, Irak ve ülke içinde TSK tarafınca meydana gelen operasyonlar, sınır güvenliği, mültecilerin durumu ile ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu. Akar’ın hitabı esnasında TSK’ya ilişik videolar da sahnede bulunan ekrana yansıtıldı.
“ÇAKMA TERÖRLE MÜCADELECİLER TÜREMEYE BAŞLADI”
Akar, “Ara sıra gündeme geliyor, bilenler, bilmeyenler hepimiz konuşuyor. Çakma terörle mücadeleciler var. Onlar türemeye başladı. Şimdi takiyeciler var işte; Tanrı, peygamber diyorlar. Dolayısıyla bunların hepsi nedir, encamı? Onları biz ortaya, koyup ona gore hepimiz kendi kararını verecek İnşallah. Sürekli konuşulan bir mevzu var. Efendim, işte bu Suriyeliler ne süre dönecek? Dostlar dönecek. Dönecek de, bu şimdi hani bir kahvenin boşaltılması benzer biçimde, salon boşalmayacak. ‘Hadi çıkın!’ demek mümkün değil. Bunun bir ekip usulleri var. Kuralları var. Bunlara gore lüzumlu emek harcamalar yapılmış oldu, yapılıyor ve bunların akabinde de doğal olarak ki onlar da kendi evlerine, topraklarına dönmek suretiyle mutlu ve itimat içinde yaşayacaklar. Bu güvenliğin sağlanması koşul. Bununla ilgili 11 yıldan beri biz, Esad rejimiyle görüşmüyoruz. İlk, 28 Aralık’ta geçtiğimiz 28 Aralık’ta Moskova’da bizim Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanımızla beraber. Rusya ile, Suriye ile görüşmeler yaptık. Sonrasında 25 Nisan’da bu görüşmeyi tekrarladık. Bu görüşmeler devam ediyor. Bizim oradaki hayata geçirmeye çalıştığımız şey, yaşamın normalleşmesi. ‘Gelin’ demekle, ‘gönderin’ demekle bu iş olmaz. Buradaki yaşam normalleşecek. Buradaki insanlara lüzumlu teminatlar verilecek. Orada güvenlik sağlanacak ve onun akabinde de, doğal olarak ki ve aslına bakarsanız esasen şu anda hem Türkiye’den 600 bin şahıs gitti, gelen Suriyeli vatandaşlardan hem de öteki Suriye’nin öteki yerlerinden gelenlerle birlikte bizim denetim ettiğimiz bölgeye 1 milyon Suriyeli güvenli olduğundan o bölgeye, can güvenliği olduğundan, mal güvenliği için geldiler. Biz oradaki normalleşmeye elimizden geldiğince en üst düzeyde yardım etmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
“6 TERÖRİST DAHA GÖMÜLDÜ”
Akar, “24 Temmuz 2015’ten bugüne dek 37 bin 860 terörist etkisiz hale getirildi ve şu anda devam ediyor. Birazcık ilkin buraya gelirken aldığımız bir haber var. Burada Fırat Kalkanı Harekatı Bölgesi’nde gene bir çatışma oldu 6 terörist daha gömüldü oraya. Günlük hayatımızda, hepinizin işte televizyonda, gazetede karşılaşmış olduğu bir başka bir vaka var. Hudutların durumu nedir? Dostlar hudutlar hakikaten, hakikaten cumhuriyet tarihimizin en kuvvetli, en yüksek teknolojiye haiz vasıta gereçleriyle ve en oldukca sayıda birliğiyle, en oldukca sayıda takviye edilmiş güçleriyle, unsurlarıyla en etkili şekilde korunmakta. Bundan şüpheniz olmasın. Bunun için, biz hani anlatıyoruz, kimi anlıyor, kimi anlamıyor. Muhalefete, dedik ki, bu Ulusal Müdafa Komisyonu üyeleri var mecliste, milletvekilleri, onları çağrı ettik. Onları götürdük. Onların içinde tüm partilerden vardı. Geldiler, gördüler ve hepsi oradaki meydana getirilen emek harcamalar sonucunda, dediler ki ‘Babamız bunu anlatsaydı inanmazdık’. Fakat bunlar karakolda doğru söylüyorlar, mahkemede şaşıyor. Orada her şeyi doğru söylüyorlar. Dışarı çıkınca efendim bu şekilde sözleri filan bu şekilde gevelemeye başlıyorlar. Şu demek oluyor ki açıkça dürüstçe ‘Evet dost ben gittim, gördüm. Orada Mehmetçik hakikaten güzel iş yapıyor’ diyemiyorlar. Bu mertliği gösteremiyorlar. Bunlar ne yapıyorlar? Bunlar bir de, birbirlerini kandırıyorlar. Şimdi bir makama, efendim oradan biri alıyor fotoğraf götürüyor, bir video götürüyor. Derhal o makam, asla sağına soluna bakmadan başlıyor konuşmaya. Reklam değil, kendisi batıyor. Bundan dolayı o getirilen fotoğraf Türkiye sınırı değil. O getirilen fotoğraf Pakistan sınırı, İran sınırı. Bizimle alakası yok. Rezil oluyorlar, fakat olmuyorlar, utanmıyorlar. Şu demek oluyor ki bir değil, beş değil, temcit pilavı benzer biçimde her akıllarına geldiklerinde hudut şu şekilde hudut bu şekilde. Yahu yanlış diyoruz, yanlış. Bu fotoğraf bizim değil. Kendine güvenen geçmeyi denesin. Hadi bir deneyin diyoruz. Evet maalesef, maalesef bu yalan, fitne, fesat, oldukca yaygın. Bu 5 yılda hudutlardan toplam geçmeye çalışan, aldığım istatistik 3 milyon 300 bin şahıs engellendi, durduruldu ve bu büyük bir çaba, büyük bir emek harcama aynen devam ediyor” diye konuştu.
“KAZANIMLARI KAYBEDERSEK İNANIN TEKRAR BAŞIMIZ BELADA”
Akar, “Burada yapmamız ihtiyaç duyulan en mühim mevzu, bizim bu kazanımlarımızın korunması, başından beri anlatmaya çalıştığım benzer biçimde. Hakikaten büyük emeklerle, şehitler pahasına, gaziler pahasına aldığımız kararlarla, belirli bir noktaya geldik. Hakikaten bu teröristler bar bar bağırıyorlar, elebaşları, ‘Bizi Kurtarın’ diye. Efendilerinden yardım istiyorlar. ‘Durdurun, operasyonlar dursun’ diyorlar, ‘Bizlere tabanca, verin vasıta verin gereç verin’ Eğer biz buradan dönecek olursak, eğer buradan yeniden tekrar geriye gidersek, eğer bu kazanımları kaybedersek, emin olun yeniden başımız belada. Yine şehitler, yeniden tabutlar, yeniden annelerin gözyaşı, yeniden eşler, yeniden çocuklar. Şu demek oluyor ki, yeni baştan biz oldukca büyük enerji kaybederiz. Oldukça büyük enerji kaybederiz. Onun için bu mevzuda hepimizin uyanık olması lazım. Bu Türkiye yüzyılında arkadaşlarımız ilerlerken efendim hepimizin bu manada birliğimizi beraberliğini koruyup zihniyet meselesi, zihniyet. Cumhuriyet Halk Partili kardeşlerim, İYİ Partili kardeşlerim, Mutluluk Partili kardeşlerim, buradan parti meselesi değil, ülkemizin ve milletimizin birliği, bütünlüğü ve ülkemizin ve milletimizin bekası, güvenliği, geleceği ve refahı. Bunu düşünelim. Buna gore karar verelim. Bu binlerce senelik, binlerce senelik şanlı şerefli tarihimizden sürüp gelen ulusal tinsel değerlerimizden aldığımız ilhamla, asil milletimizi, şu demek oluyor ki siz değerli üyelerimizin, bizlere olan, devlete, orduya, silahlı kuvvetlere olan sevgisi, itimatı, desteği ve duasından aldığımız ilhamla bizim aşamayacağımız engel, yapamayacağımız vazife yok. Bundan eminiz Tanrı’ın izniyle” dedi.

Son Dakika Haberler