İkinci tur için ulaşım seferberliği
20.05.2023 08:14
Son Güncelleme: 20.05.2023 08:14Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması seçmen kütükleri yaşamış olduğu yerden değişik yerlerde bulunan başta öğrenciler olmak suretiyle birçok vatandaşı zorladı. Yüzde 85’lik katılım oranıyla tamamlanan ilk turun arkasından ikinci turda da seçmenin iradesinin sandığa yansımasını isteyen pek fazlaca sivil cemiyet örgütü, siyasal parti ve gönüllüler ulaşım ücretleri için kampanyalar başlattı. Yurtdışında oy verecek vatandaşların konsolosluklara ulaşımı için de otobüsler organize edildi.
DEMOKRASİ BİLETİ
AK Parti ve MHP ise ulaşım çalışmalarının il ve ilçe örgütleri üstünden mahalli olarak yürüdüğünü belirtirken CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik emekleri şu şekilde söyledi:
“Bizim bu seçimler için Demokrasi Bileti isminde bir çalışmamız oldu. Türkiye’nin dört bir yanından öğrenciler talebe belgelerini sisteme giriyor arkasından sistem onlara bir bilet hakkı tanımlıyor. İlk turda bu sistemden 160 bin şahıs faydalandı. İkinci tur için ise başvurular dün başladı, 3 gün içinde tamamlanacak. Gene bağışlar yardımıyla binlerce öğrenciyi oy kullanımı için memleketine ulaştıracağız.”
Yeşil Sol Parti il ve ilçe örgütlerinin gereksinim duyan seçmenleri şehirlerine ulaştırdıklarını belirtti. İşçi Partisi ise ‘Seçmen Köprüsü’yle Hatay bölgesinde oy kullanacak vatandaşlara yönelik ulaşıma destek olacak.
ASKIDA BİLET
Partilerin yanı sıra pek fazlaca sivil cemiyet kuruluşu ve yurttaş kendi kendilerine organize olarak seçmenleri oy vermeye teşvik ediyor. Lions Kulübü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kulüpler Birliği, ODTÜ Medya Topluluğu askıda bilet kampanyaları başlattı.Toplumsal medyadan organize olarak seçmenlere Ulaşım için yardım toplayan gruplar da bulunuyor. Hataylı içmimar Nur Tatlıoğlu, “Biz toplumsal medyada tanışmış 14 Hatay gönüllüsüyüz. Depremden beri organize olarak yardım topluyoruz. Seçimlerin ilk turunda 820 kişiye bilet ve yol harcamalarında destek olduk. İkinci turda ise 600 kişilik listemiz var, gereksinim sahibi Hataylılar bizlere toplumsal medyadan ulaşabilir” diye konuştu.
İLK OYLAR BUGÜN
İkinci Tur seçimleri için yurtdışına kayıtlı Türkler havalimanları, gümrük kapıları ve temsilciliklerde bugün oy kullanmaya başlamış olacak.

Son Dakika Haberler