İltihaplı Sivilce Niçin Olur, Iyi mi Geçer? İltihaplı Sivilceye Ne İyi Gelir?
16.05.2023 14:32
Son Güncelleme: 16.05.2023 14:34 İltihaplı Sivilce Niçin Olur?
 Enflamatuar sivilceden meydana gelen komedonlar, iltihapla dolu oldukları için sarımsı görünebilir yada mini kistlere dönüşenler için şişmiş bir görünüm olabilir. Yanağınızda yalnızca bir tane iltihaplı sivilce var ise, buna hakikaten iltihaplı sivilce denemez. Bu tip sivilce, sivilcelerin oldukca sayıda olmasına, yüzün çeşitli bölgelerine dağılmasına niçin olur.
 En iyi çabalarınıza karşın iltihaplı sivilcenizin geçmediğini düşünüyorsanız, bunun sebebi doğru tedaviyi almamanız olabilir. Aslına bakarsak, bu oldukca hususi sivilce türü hedeflenen bakımla tedavi edilmelidir. Hafifçe sivilceyi tedavi ederken onu hafifletmeyi ummak olanaksız.
 Enflamatuar sivilceler kesinlikle doğru bakımı ve doğru tedaviyi reçete edecek bir dermatolog tarafınca yapılmalıdır. Evde ek olarak, kişiye hususi bir rutin benimsemelisiniz. Sabah ve akşam cildinizi, arındırıcı ve sebum düzenleyici tedavilerle (mesela çinko, salisilik asit, asit glikolik ihtiva eder ) önlemli bir halde paklayın.
 İltihaplı Sivilce Iyi mi Geçer?
 Sebum üretimini düzenleyerek cildi matlaştırarak parlak görünümü sınırlandırır. Ek olarak, hasar görmüş cildin kendini korumak için daha çok sebum üretme riski altında kurutmamak için epiderminizi iyice nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Sebum, yağ bezleri isminde olan saç köklerine bağlı bezlerin ürettiği yağlı bir maddedir.
 Akneli kişilerde bu bezler ölü deri hücreleriyle karışan ve folikülleri tıkayan bir tıkaç oluşturan fazla sebum üretir. Hormon aktivitesi, akne oluşumuna yada lezyon sayısında artışa niçin olabilir. Buluğluk hormonları, yağ bezleri tarafınca sebumun büyümesini ve üretimini kuvvetli bir halde uyarır. Yağ bezleri hormonal değişikliklere son aşama duyarlıdır. Yağ bezleri üstünde en belirgin etkiye haiz olan hormonlar, androjenik adam hormonlarıdır. Erkekler ve hanımefendiler tarafınca salgılanırlar sadece adam vücudunda seviyeleri daha yüksektir.
 İltihaplı Sivilceye Ne İyi Gelir?
 Sivilce teşhisi lezyonların özelliklerine gore konur. Doktorunuz bu lezyonlar için öteki ihtimaller içinde açıklamaları ekarte etmek için bir fizik muayene yapabilir ve tıbbi ve kişisel bir geçmiş alabilir.

l Reçetesiz akne ürünleri içinde benzoil peroksit, salisilik asit ve glikolik asit bulunur. Bireysel olarak kullanıldığında bu tedaviler orta şiddette sivilceler için etkilidir. Bunlar, tıkanıklıkları açan ve cildin ölü deri hücrelerini atmasına destek olan peeling maddeleridir.
l Enflamatuar akneye yol açan akne bakterilerini tedavi etmek için topikal antibiyotikler kullanılabilir.
l Retinoidler çoğu zaman enflamatuar olmayan akneyi tedavi etmek için kullanılır, sadece hem de enflamatuar aknenin tedavisinde de faydalıdır. Cildin yenilenmesini hızlandırır.
l Bazı hanımlarda doğum denetim hapı kullanmak akne oluşumuna yol açan hormonları düzenlemeye destek olabilir.
l Şiddetli enflamatuar aknede, bir antibiyotik tablet verilebilir.

İltihaplı Sivilce Emareleri Nedir?
 Sivilce emareleri kişiden kişiye değişmiş olur, şu şekilde kendini izah edebilir:

l Cildinizin yüzeyinde oluşturulan ve iz bırakmayan siyah noktalar (toplu iğne başı büyüklüğünde siyah noktalar),
l En sık görülen akne türü olan ve ilk lezyonları oluşturan beyaz başlıklar yada püstüller – havaya maruz kalmadıkları için siyah noktalara dönüşmezler,
l iltihaplı derin püstüller ve kistler; çoğu zaman kırmızı ve şişkin olup gözle görülür şekilde irin ihtiva ederler,
l Daha şiddetli olabilen derin akne çoğu zaman kırmızı, iltihaplı, yanık, duyarlı, cerahatli ve dokunulduğunda ağrılıdır.

Derin sivilce çoğunlukla sırtta ve göğüste görülür. Çoğu zaman tedavisi en zor akne şeklidir ve yara izine eğilimlidir. Derin sivilce, çoğunlukla cilt yüzeyinde yada kimi zaman cildin daha derin katmanlarında görülen püstül ve kistlere haizdir. Kırılırsa, salınan irin başka lezyonların oluşmasına niçin olur.
 Derin sivilce iz kalmasına niçin olabilir. Derin sivilcelerden bayanlara gore daha sık etkilendikleri için erkekler daha sık yara izleri yaşar.
 
 
 

Son Dakika Haberler