İngiliz düzenleyiciler Microsoft’un Activision’u satın almasını engelledi
26.04.2023 15:21
Son Güncelleme: 26.04.2023 15:21İngiliz düzenleyiciler, Microsoft’un video oyun üreticisi Activision Blizzard’ı satın almak için 69 milyar dolarlık anlaşmasını bulut oyun pazarındaki rekabeti bastıracağı endişesiyle engelledi.
Rekabet ve Piyasalar Kurumu nihai raporunda, anlaşmanın yol açacağı mühim rekabet yitirilmesine karşı “tek etkili çarenin” “Birleşmeyi yasaklamak” bulunduğunu deklare etti.
Tamamen nakit olan antak kalma, teknoloji endüstrisi tarihindeki en büyük antak kalma olacaktı. Sadece rakip Sony’nin sert muhalefetiyle karşı karşıya olan satın alım, ek olarak Microsoft’a Call of Duty benzer biçimde popüler oyun serilerinin kontrolünü vereceği korkusuyla ABD ve Avrupa’daki düzenleyiciler tarafınca inceleniyordu.ABD’nin borçlarını ödeyemez hale gelme riski artıyor! Gömü Bakanı resmen uyardı: Ekonomik yıkım!

Microsoft pes etmeyeyeceğinin sinyalini verirken, başkan Brad Smith yapmış olduğu açıklamada, “Bu satın alma mevzusunda tamamen kararlıyız ve temyize gideceğiz” dedi. İngiltere gözlemcisinin kararının “rekabet endişelerini gidermek için pragmatik bir yolu reddettiğini ve Birleşik Krallık’ta teknoloji inovasyonunu ve yatırımı caydırdığını” söylemiş oldu.
Smith, “Uzun müzakerelerden sonrasında, bu kararın bu pazara ve ilgili bulut teknolojisinin gerçekte emek harcama şekline ilişkin kusurlu bir anlayışı yansıttığını görmek bizi bilhassa hayal kırıklığına uğrattı” dedi.
Activision ek olarak, “temyizde bunu tersine çevirmek için Microsoft ile agresif bir halde çalışacağını” söyleyerek karşılık verdi.

Son Dakika Haberler