İngilterede hemşireler 28 saatliğine greve gidecek
30.04.2023 13:04
Son Güncelleme: 30.04.2023 13:04 Haber Deposu: Foto: Arşiv, BBC TürkçeRoyal College of Nursing sendikasına mensup hemşirelerin grevi Pazar gece başlamış olacak ve Pazartesi gün bitene kadar sürecek.
28 saat süresince devam edecek işbırakımı kapsamında ilk kez yoğun bakım ünitelerindeki hemşireler de iş bırakacak.
Sendikanın ulusal muafiyet olmamasını istemesi üstüne bu karar alındı.
Bir tek ülkenin bazı bölgelerinde tehlikeli sonuç önemdeki ünitelerde hemşireler işbırakımı yapmayacak.

İngiltere’nin Ulusal Sıhhat Sistemi olan NHS’in altı biriminden birinin, yoğun bakım ve çocuk servisi şeklinde bazı birimler için hemşireleri göreve çağırma hakkı olacak.
Sıhhat yöneticilerinin temsil edilmiş olduğu NHS Providers isminde kurumdan Julian Hartley, bu grevin şimdiye kadar meydana getirilen “en kaygı verici” işbırakımı bulunduğunu aktardı.
İngiltere’nin batısındaki bir NHS biriminin başlangıcında bulunan Nick Hulme ise “grevlerin büyük bir aksamaya yol açacağını ve hastalar için risk teşkil ettiğini” aktardı.
Hulme, BBC’de katılmış olduğu programda tüm tarafları bir an ilkin anlaşmaya varmaya çağırdı.
Londra’daki bir kanser hastanesinde hemşire olan Preya Assi, “Oldukca umutsuzuz, meslektaşlarımla işin buraya gelmesini istemezdik” dedi.
Hükümetin önerilmiş olduğu zammın ülkedeki enflasyon yüzünden kendilerine yetmediğini söyleyen Assi, “İçinde bulunduğumuz durumu anlatmak için başka çaremiz yok” dedi.
2023-2024 yılı için hemşirelere yüzde 5 zam ve bir kerelik 1.655 sterlinlik (40.480 TL) ödeme yapılması teklif edilmişti.
Sendika bu teklifi üyelerinin yüzde 54’ünün negatif oyuyla reddetti.
Bu yıl ülkede şimdiye kadar hemşireler iki kere daha greve gitti.

Son Dakika Haberler