İsrailli bakan Harem-i Şerifte Kışkırtan açıklamalar


22.05.2023 00:12
Son Güncelleme: 22.05.2023 00:12Filistin’le artan gerilimden sonrasında İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Harem-i Şerif’e gitti.Bakanın ziyaretindeki kışkırtıcı açıklamalardan sonrasında İsrail’e tepki yağdı. “İsrailliler için en mühim yer olan yere gelmekten mutluluk duyuyorum. Polis ve öteki güçlerin burada mükemmel bir iş çıkardığını söylemeliyim. Kudüs’ün kime ilişik bulunduğunu kanıtlıyorlar. Hamas’ın tehditleri boşuna. Hem Kudüs’ün hem de İsrail’in topraklarının tamamında güçte olan biziz.”
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise Harem-i Şerif’in eteklerinde hususi bir kabine toplantısı düzenledi. Düzenlenen görüşmede Filistin’e karşı açıklamalarda bulunmuş oldu. “Filistin Başkanı, geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler’de Yahudi halkının Mabet Tepesi’ne bir bağının olmadığını ve Doğu Kudüs’ün Filistin yetkisi altında bulunduğunu söylemiş oldu. Bilgisi olsun, bugün Kudüs Günü’nün bir parçası olarak Mabet Tepesi’nin eteklerinde hususi bir kabine toplantısı gerçekleştiriyoruz.”Ürdün ve Filistin’in kınama açıklamalarının peşinden Türkiye’den tepki de gecikmedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “İsrail makamlarını Harem-i Şerif’in hukuki statüsüne saygılı olmaya çağrı ediyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca ise, “Mescid-i Aksa’nın dini ve hukuki statüsünün değiştirilmesine yönelik tüm girişimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada baskın kınandı. “İsrail hükümet üyelerinin Harem-i Şerif’in zamanı statüsüne bu şekilde meydan okuması, kışkırtıcı ve faşizan eylemlerde bulunması hiçbir şekilde kabul edilemez” denildi.Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’e tepki

Son Dakika Haberler