Kendi geleceğimizi kendimiz inşa edeceğiz
26.05.2023 23:38
Son Güncelleme: 26.05.2023 23:38 Haber Deposu: DHAMillet İttifakı Cumhurbaşkanı Talibi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haliç Kurultay Merkezi’nde düzenlenen ‘Balkan Rumeli Mübadil Buluşması’na katıldı. Kılıçdaroğlu’na İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da birlikte rol aldı.
Kılıçdaroğlu, “Ülkemizin içinde bulunmuş olduğu durum parlak değil. Türkiye’nin buradan çıkması lazım. Bunun için birlikte ve beraber savaşım etmemiz gerekiyor. İçinde bulunduğumuz koşullar hangi açıdan bakılırsa bakılsın, bir karamsar atmosfer yaratmış durumda. Fakat hepimiz, Gazi Mustafa Kemal’in öngördüğü, modern uygarlık düzeyini yakalamak için, hep savaşım ettik. Asla umutsuz olmadık, asla umutsuz olmayacağız ve kendi geleceğimizi kendimiz inşa edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün, batılıların hanımefendilere vermediği seçme ve seçilme hakkını, fazlaca daha evvelde vermesi ve bayanların parlamentoda kendilerini temsil etmeleri, bugün için bu sayının fazlaca yetersiz bulunduğunun farkındayım ve biliyorum fakat önümüzdeki süreçte hanımefendiler savaşım ederek bu hakları fazlaca daha büyük oranda elde edeceklerdir. Buna yürekten inanıyorum” diye konuştu.
“SAYGINLIĞI ARTAR BİR TÜRKİYE’Yİ HEP BERABER YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ”
Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında şu ifadeleri kulandı:
“Gazi Mustafa Kemal’in iki temel kuralı vardır. İki temel ilkesi vardır. Siyasal ve ekonomik. Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir der, bayrağımın altında özgürce yaşamak isterim, asla kimsenin müdahale etmeyeceği, bağımsızlığıma bir şey söylemeyeceği temel bir kuraldır. İkinci bir kuralı daha var. Harp meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa, ekonomik bağımsızlığınızı kaybedebilirsiniz. İki temel kaide? Ekonomik bağımsızlığınız olmadığı sürece, siyasal bağımsızlığınızın bir anlamının olmadığını görürsünüz. O nedenle Gazi Mustafa Kemal, ekonomik bağımsızlığı başlatmak için muhteşem çabalar harcadı.
Bu ülkede yumurta satılarak şeker fabrikaları kuruldu. Kırıkkale’de entegre müdafa endüstri kuruldu. Demir çelik fabrikaları kuruldu. O yoksul ülke demir ağlarla ördü. Asla hiç kimseye el avuç açmadı. Birisinin kapısına gidip kronometreyi açtırıp asla kimseyi bekletmedi orada. Ve kendi ülkesinde kendi onuruyla yaşadı. Yoksullukla savaşım etti. Bağımsızlığını, ekonomik büyümeyle, ekonomik kalkınmayla perçinledi.
Bugün Türkiye’nin ekonomik açıdan büyük sıkıntıları var. Eğer düne kadar hakaret edilen kişinin kapısına gidilip de para dileniliyorsa, geldiğimiz bir mesele, yaşadığımız bir mesele var. Ve tamamımız bu probleminin farkındayız. O nedenle sandığa gideceğiz. Oylarımızı kullanacağız ve demokratik yollarla otoriter bir yönetimi değiştireceğiz. Bunu yaptığımız süre dünya politika geçmişine fazlaca güzel bir armağan bırakmış olacağız. Bu armağanı el birliğiyle bırakacağız. Hep beraber bu armağanı bizim tarihimize de bir miras olarak bırakacağız. Kuşaktan kuşağı büyüyen, kuşaktan kuşağa gelişen, kuşaktan kuşağa itibarı, saygınlığı artar bir Türkiye’yi hep birlikte tekrardan inşa edeceğiz” 

Son Dakika Haberler