Lavanta Yağı Yararları Nedir? Lavanta Yağı Neye İyi Gelir, Iyi mi Kullanılır?
25.05.2023 14:22
Son Güncelleme: 25.05.2023 14:22Lavanta Yağının Yararları Nedir?
 Yararları sayısız olduğundan en oldukca kullanılan uçucu yağlardan biridir. Gerçek lavanta adıyla da malum officinal lavanta (lavandula officinalis yada lavandula angustifolia), sakinleştirici, antispazmodik, analjezik özellikleriyle tanınan bir bitkidir.

l Lavantanın ana etken bileşenleri linalool, linalil asetat, terpinenes-1 ve 4-ol’dur: hepsi analjezik olarak tesir göstermiştir.
l Etken bileşenler ek olarak hormonların hareketinde mühim bir aracı olan siklik AMP’nin aracılık etmiş olduğu tesir yöntemiyle spazmolitik ve kas gevşetici özelliklere haizdir.
l Yağda kafur varlığı, doku beslenmesini uyarır ve dolaşım aktivitesini geliştirerek cildin iyileşmesini ve yenilenmesini destek sunar.

Lavanta Yağı Neye İyi Gelir?
 Gerçek Lavanta yağı, yukarıda açıklanan birçok özelliği yardımıyla birden fazla endikasyona haizdir. Yağın iyileştirici özellikleri cilt ile ilgili pek oldukca probleminin tedavisinde kullanılmasını mümkün kılar; yanıklar (açık yara olmadan), bit önleyici olarak, güneş yanıkları, dermatozlar (egzama, kaşıntı, deri mantarı), çocuklarda sinir egzaması, yatak yaraları ve kaşıntıyı giderir.
 Gerçek lavanta yağı, stres ve uykusuzluğa karşı savaşmak için en tanınmış yağlardan biridir.
 Yatıştırıcı, bu sinirleri yatıştırır gövde ve zihin destek verir, dinlenmek ve daha kolay uykuya dalmak mümkün kılar. İdeal olarak koku alma, difüzyon yada cilt masajı ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılır.
 Gerçek Lavantanın anti-nezle ve balgam söktürücü özellikleri yardımıyla, KBB enfeksiyonları yağın endikasyonları arasındadır. Bunlar;

Astım
 Bronşit
 Larenjit
 Otitis
 Nazofarenjit, rinit
Spazmodik öksürük
Sinüzit
Spazmofilidir.

Lavanta Yağı Iyi mi Kullanılır?
 Tüm cilt problemleri (güneş yanığı, yanıklar, ısırıklar, sokmalar) ve dolaşım problemleri için, 4 damla bitkisel yağda 1 damla gerçek Lavanta esansiyel yağını seyreltin. Kaşıntıyı yatıştırmak, yaraları iyileştirmek, ağrıyı yatıştırmak için etkilenen bölgelere 1 ila 5 saf damla sürmek mümkündür. Bitkisel yağda seyreltin ve etkilenen bölgeye uygulayın.
 Sıcak su dolu bir kapta birkaç damla uçucu yağı seyreltin ve peşinden buharları soluyun. Bir mendile yada bir çakıl taşına birkaç damla lavanta esansiyel yağı uygulayın, peşinden bazen soluyun.
 Stres durumunda şişeyi direkt, yavaş ve derin nefes alın ve gerektiği kadar yenileyin. Gerçek lavanta esansiyel yağı 3 aylık hamile bayanlar ve 6 aydan büyük çocuklar tarafınca kullanılabilir.
 Gerçek Lavantanın iyi bir uçucu yağını seçmek için, optimal biyokimyasal bileşimini, fizyolojik ve organoleptik özelliklerini ve ek olarak coğrafi kullanımıyla ilgili bazı fikirleri akılda tutmak gerekir.
 Lavanta Yağının Cilde Faydası Nedir?
 Lavanta sizin gece yararlı özelliklerini ihtiva eder: Havada yayılmış uçucu yağ içinde, bu uyku teşvik etmektedir. Daha kaliteli dinlenmenin keyfini çıkarmanızı ve uyku sürenizi artırmanızı elde edecektir.
 Ek olarak yatıştırıcı erdemleri yardımıyla rahatlamanıza ve endişenizle savaşmanıza destek olacaktır. Mesela bir kaşık balda ortalama on damla sulandırıp sıcak banyonuza dökebilirsiniz.
 Lavanta esansiyel yağı bununla birlikte organik güzellik bakımları için idealdir ve cildinizde yaşlanmaya karşı savaşmak ve burun ucunu işaret edebilecek minik kırışıklıkları azaltmak için etkili bir halde hareket eder. Nitekim lavanta yağı yenileyici özellikleri yardımıyla sarkan cildi korur.
 Lavanta esansiyel yağının akneye yatkın ciltler için de yararları vardır. Lavantayı yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz, bu da berrak ve taze bir cilde kavuşmanıza destek verir. Bunu yapmak için, iki çay kaşığı toz yeşil kili suyla karıştırmanız yeterlidir. Arkasından üç damla lavanta esansiyel yağı ilave edin.
 

Son Dakika Haberler