Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’ndan kül yağışı: Uçuşlar askıya alındı
29.04.2023 00:34
Son Güncelleme: 29.04.2023 00:34 Haber Deposu: İHAMeksika’da yer edinen ve son zamanlarda faaliyetlerinde artış görülen Popocatepetl Yanardağı’ndan kül yağdı. Puebla eyalet valisi Salomon Cespedes, Popocatepetl Yanardağı’nda yaşanmış olan patlama ve kül çıkışı sonucu meydana gelen volkanik kül yağışı sebebiyle pistlerde biriken küllerin temizlenmesi için Puebla Internasyonal Havalimanı’nda uçuşların 1 gün süreyle askıya alındığını deklare etti. Puebla Sivil Koruma Koordinasyonu ise havalimanı ve çevresinde kül yağışının devam etmesinin beklendiğini duyurdu.
Son 24 saatte 3 yeni patlama
Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi (CENAPRED) tarafınca gösterilen günlük rapora nazaran Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saat içinde 3 yeni patlamanın yanı sıra 109 kez gaz ve kül çıkışı meydana geldi. Bir yılı aşkın süredir faaliyetlerinde artış görülen Popocatepetl Yanardağı’nda yıl başından beri meydana gelen patlama sayısı 391’e yükselmiş oldu. Yanardağda 2022 yılı süresince ise toplam 113 patlama kaydedilmişti.
Popocatepetl Yanardağı’ndaki patlamalar ve kül çıkışı sebebiyle Puebla eyaletinin yanı sıra Tlaxcala eyaletinde de kül yağışı kaydedilmişti. Dün kül yağışı sebebiyle Meksika Futbol Ligi ekiplerinden Puebla ve Tijuana içinde oynanması planlanan maç bugüne ertelenmişti.

Son Dakika Haberler