Nöbet şeklindeki hapşırık atakları bahar alerjisinin emaresi olabilir
28.04.2023 16:47
Son Güncelleme: 28.04.2023 16:47 Haber Deposu: İHABahar alerjisi hakkında bilgilendirmede bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Osman Kopan, bahar alerjisi emareleri ve sebepleri hakkında bilgiler paylaşarak dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilendirmede bulunmuş oldu. Baharın gelmesiyle beraber alerjik hastalıkların görülme sıklığında büyük bir artış olduğuna dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Osman Kopan, bunun en mühim sebeplerinden birinin havada yayılan ağaç, çiçek ve çimenlerin oluşturdukları polenler bulunduğunu söylemiş oldu.
Uzm. Dr. Osman Kopan, ‘Biz bu zamanda yazın gelmesini iple çekiyoruz sadece alerjik bünyeli kişiler için bahar ayları büyük sıkıntıları da bununla beraber getiriyor. Tabiat uyanırken polen başta olmak suretiyle birçok alerjenin oradan oraya savrulması, alerji problemi yaşayan kişilerin hastalıklarının alevlenmesine niçin oluyor’ ifadelerini kullandı.
Akıntı, sulanma ve kaşıntı olabilir
Bahar alerjisinin bilhassa nisan, mayıs ve haziran aylarında görüldüğünü dile getiren Uzm. Dr. Osman Kopan, hastalığın emarelerini de şu şekilde sıraladı:
“Bahar alerjisi emareleri nöbetler halinde tekrarlayan hapşırık, burun akıntısı ve tıkanıklığı, burunda kaşıntı, gözlerde sulanma ve kızarma, boğazda sürekli kaşıntı hissi şeklinde nezle emareleriyle benzerlik gösterir. En sık görülen bahar alerjisi emareleri üst üste hapşırık atakları, burun tıkanıklığı ve gözlerde sulanmadır.”
Çevre ve genetik faktörler etkileyebilir
Alerjik hastalıklar, çevres ve genetik yatkınlığın sonucu olarak ortaya çıkabileceğini dile getiren Uzm. Dr. Kopan ‘Bahar alerjisi yaygın olarak mevsim geçişlerinde görülür. Bahar alerjisini tetikleyen en büyük etken polenlerdir. Alerjik bünyeye haiz kişilerin polenlerle karşılaştığında vücutları tepki verir’ ifadelerine yer verdi.
Tedavisi sabır gerektirir
Bahar alerjisine nelerin iyi geldiğini açıklayan Uzm. Dr. Osman Kopan, ‘Alerjik rinit (bahar alerjisi) uzun devam eden hasta doktor ilişkisi ve sabır gerektiren bir tedavidir. Tedavide alerjenlerden korunma yanında burundan steroidli spreyler ve antihistaminik ilaçlar kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla dengeli beslenilmeli, istirahat edilmeli ve bolca su içilmelidir. A, B, C ve E vitaminli besinler tüketilmelidir. Alerjenlerden uzak kalınmalı, mutlak surette korunulmalıdır’ diye konuştu.
 

Son Dakika Haberler