Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivali’nde ayakta alkışlandı


20.05.2023 21:12
Son Güncelleme: 20.05.2023 21:12Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmen koltuğuna oturmuş olduğu “Kuru Otlar Üzerine” filmi Cannes’da ilk gösterimini gerçekleştirmiş oldu. Meşhur yönetmen, film gösterimin arkasından 11 dakika süresince ayakta alkışlandı.

“Kuru Otlar Üzerine” bu yıl 76’ncısı düzenlenen Cannes Film Festivali’nin ana yarışma kategorisinde içeriyor. Film, Doğu Anadolu’nun ücra bir beldesinde mecburi hizmetini yapmakta olan fotoğraf öğretmeni Samet’in başına gelen ve anlam vermekte zorlandığı vakalara odaklanıyor. 197 dakikalık filmin gösteriminden sonrasında ilk eleştiriler de gelmeye başladı. Variety Yazarı Guy Lodge, Kuru Otlar Üzerine’nin Nuri Bilge Ceylan’ın önceki filmlerinin önüne geçmiş olduğu yorumunda bulunmuş oldu.

Filmin oyuncuları içinde Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Cengiz Bozkurt ve Erdem Şenocak şeklinde adlar içeriyor. Nuri Bilge Ceylan, 2014 senesinde “Kış Uykusu” filmiyle Altın Palmiye ödülünü kazanmıştı. “Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Uzak” ve “Üç Maymun” filmleri ise Cannes Film Festivali’nden ödüllerle döndü.Nuri Bilge Ceylan’a bakılırsa en iyi 10 film

 

Son Dakika Haberler