Okan Buruk: İnşallah yüzümüzdeki mutluluğu şampiyonluk gülüşüyle birleştiririz
20.05.2023 22:25
Son Güncelleme: 20.05.2023 22:25Süper Lig’in 35. haftasında Galatasaray, sahasında ağırladığı Sivasspor’u 2-0 yenik etti. Karşı karşıya gelme sonrası Sarı-Kırmızılıların teknik direktörü Okan Buruk, yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulunmuş oldu.
Stadyumdan mutlu olarak ayrıldıklarını ve gelecek hafta bu mutluluğu şampiyonluk sevinciyle desteklemek istediklerini belirten başarı göstermiş çalıştırıcı, “Defansif anlamda kuvvetli bir takımla oynadık aslen. Bugünkü rakibimizin ekibine baktığımızda defansif anlamda kuvvetli. Geçişi düşündüler. Bunu denediler fakat son iki maçta olduğu benzer biçimde bu maçta da buna izin vermedik. Son 3 maçımızı gol yemeden tamamladık. Rakiplerimize verdiğimiz pozisyon fazlaca azca. Neredeyse yok benzer biçimde bir şey. Gol beklentisi fazlaca düşük son 3 maçımıza baktığımızda. Hakikaten bu bizim ciddiyetimizi, konsantrasyonumuzu, ekip savunmasını iyi mi yaptığımızı gösteriyor. Bugün 2-0’lık yengi var. Daha fazlaca üretebilirdik bir ihtimal. Tamamlanmamış yanımız ne ise daha fazlaca üretebilirdik. Öteki maçlara gore gol beklentimiz de, rakip ceza sahasında topla buluşmamız da, şutlarımız da daha azca olan bir gündü. Sonuçta 2-0’lık bir yengi. Oyunun tamamında bizim kontrolümüzde geçen bir karşı karşıya gelme. Oyuncularımı kutlama etmek isterim. Burada doğal ki görkemli taraftarımızla beraber bugün kenetlendiler. ‘Mayıslar bizim’ sloganımızı sahada da taraftarımızla beraber gösterdiler. Mühim bir yengi aldık. Bundan sonrasında tek düşüncemiz deplasmandaki Ankaragücü maçı. Kazandığımız takdirde şampiyonluğunu duyuru ediyoruz. Gene ligin kuvvetli takımlarından biriyle oynayacağız. Buna gene en iyi şekilde hazırlanacağız. Bugünün mutluluğunu yaşıyoruz. Oyuncularıma teşekkür ediyorum. Galatasaray topluluğu gene mutlu bir halde bugün stadyumdan ayrılıyor. Yüzümüz gülüyor. İnşallah gelecek hafta bunu şampiyonluk gülüşüyle birleştiririz” dedi.Galatasaray 2-0 Demir Grup Sivasspor MAÇ ÖZETİ

Mauro Icardi ve Kerem Aktürkoğlu arasındaki uyuma ilişkin suali da yanıtlayan Buruk, “Son 3 maça baktığımızda Icardi’nin skora inanılmaz bir katkısı var. Onun yanında Kerem’in de asistleriyle katkısı var. Aslen bu yıl zor bir yıl. Demin soyunma odasında onu konuştuk. En iyimizi yakaladığımız anlarda lig arası oldu, Dünya Kupası arası oldu, bir yıkım yaşadık. Ondan sonrasında oynanmayan maçlar, oynanmayan takımlar… Doğrusu fazlaca fazla aranın olduğu, o devamlılığı gösteremediğimiz bölgeler oldu. Bu yıl oyuncular açısından güçlük oldu. Doğrusu Icardi’ye de baktığımızda bizlere fazlaca geç katıldı aslen. İlk oynamaya başladığı maçlar, ligin neredeyse ilk yarısının ortalarına doğruydu. Şimdi oyuncularımız birbirlerini fazlaca daha iyi tanıyor, ne yapacaklarını biliyorlar. Hücumda, savunmada top rakipteyken, top bizdeyken bunu fazlaca daha iyi şekilde yapabiliyoruz. Kerem de aynı şekilde öne doğru daha net… Bir de güzel olan yine altını çizeceğim ki bunu daha önceki maçlarda da gördük fakat Icardi’nin de Kerem’e verdiği paslar… Doğrusu Kerem’in Icardi’ye verdiği paslar haricinde bugün bir pozisyonda Icardi, hatta vurabileceği yerde Kerem’e çıkardı. Net bir gol pozisyonuydu rakip araya girdi fakat bu da Icardi’nin ne kadar kollektif bir oyun oynadığını net bir halde ortaya koyuyor. Tüm oyuncularımdan fazlaca memnunum. Başlamış olan, bitiren, sonradan oyuna aldığımız tüm oyuncularımızdan fazlaca memnunum. İnşallah bu beraberlik şampiyonluğu bizlere getirecek” dedi.
Başakşehir’in peşinden Galatasaray ile de şampiyonluk luğu yaşamaya yakın olmasına ilişkin düşünceleri de alınan Okan Buruk, “Her maç öncesi fazlaca heyecanlıyız. Şundan dolayı sona yaklaştıkça artık puan yitirme lüksünüz de yok. Hiçbir ekip için… Doğal ligin başlangıcında aynı stres var. Hep kazanmak zorundasınız. Kazanmak zorunda olmanız sizin üzerinize bir şey yüklüyor. Tüm oyuncuların yüklüyor. Bu da güzel yanlarından biri aslen. Bu yükleme de aslen sizi daha dinamik, diri, konsantre tutuyor. Bu tabi ki olacak fakat ligin sonuna doğru puan yitirmek, maç yitirmek, beraberlik… Doğrusu tüm bu olasılıkları ortadan kaldıracağınız maçlar oluyor ve maç öncesi, hafta içi doğal ki hazırlanırken bunlar düşünülüyor fakat bir taraftan da hep takımıma fazlaca güveniyorum. Oyunumuza, isteğimize, konsantrasyonumuza güveniyorum. Bir taraftan düşündüğümde fazlaca şükür maçlara tam kadro ile çıkıyoruz. Bu da bizim için mühim bir şey. Bugün de bilhassa ceza sınırında olan oyuncularımızı oyun içinde kenara aldık. Devamında öteki oyuncularımızı aldık. Hem sakatlık hem de ceza sınırında olan oyuncularımızla herhangi bir sorun yaşamadık. Oyuncularıma, takımıma güvendikten sonrasında maçlara birazcık daha rahat hazırlanacağız fakat sonuçta bu futbol. Futbolun içinde her şey var. Geçen hafta son 15 dakika 10 şahıs kaldık. Bir ihtimal bambaşka bir maç olabilirdi fakat orada da kendi karakterimizi ve kalitemizi ortaya koyduk. Hedefimiz son maç artık. İşte ondan sonrasında inşallah yine şampiyonluk luğu yaşayan bir teknik direktör olurum” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler