Okan Buruk: Oliveira ve Mertens’i çıkaracaktık
30.04.2023 23:27
Son Güncelleme: 30.04.2023 23:27Karşılaşmaya iyi başlamış olan tarafın kendileri bulunduğunu belirten Okan Buruk, “Maç istediğimiz şeklinde gidiyordu, golü de bulduk. Doğru çıkışlar yapsak 2’nci golü de bulabilirdik. Yediğimiz korner golü sonrasında Beşiktaş’ın taraftarlarla beraber performansı yukarı gitti. Dirençli bir oyun ortaya koydular. Ikimiz de yeteneklerimizin altında işler yaptık. İkinci yarının başlangıcında işler bizim istediğimiz şeklinde gitti. Gol öncesi 5 dakikada 3 gol fırsatı verdik. Golden ilkin değişim düşüncemiz vardı, orada ekibi dirençli hala getirmek için. Bireysel hatadan 2-1 oldu. Değişikliklerimiz pozitif yönde gitti. Oyunun yapısı değişti. Rakip sahaya iyi yerleştik. Beşiktaş savunması daha derine geldi. Bizim de kullanamadığımız son paslar vardı. Doğru şekilde yapsak 2-2’yi bulabilirdik. Kaybettiğimiz için üzgünüz. Zor bir deplasmandaydık. Kafamız dik. Kalan 5 maçı, 3 puan önde oynayacak takımın hocasıyım. Bu zamana kadar gösterdiğimiz performansla en avantajlı ekip biziz. 1, 2 gün üzüleceğiz fakat kısa zamanda toparlanıp, Başakşehir maçına hazırlanacağız. Taraftarlarımız da bu anlamda merak etmesin. Onların hak etmiş olduğu, istediği ekip bir sonraki maçta sahada olacak. Oyuncularımı bu zamana kadar iyi işler yapmış oldu. Bugün de bir kaza oldu. Şampiyonluğa gidecek takımın görüntülerini sahada vereceğiz” ifadelerini kullandı.
“BU HATALARDAN DERS ALACAĞIZ”
Yabancı oyuncu mevzusunda tercihini sağ önde Rashica’dan yana kullanımı sorulan Okan Buruk, “Doğal ki şu anda bizim en formda oyuncularımızdan birisi Rashica. İlk golde asisti yapmış oldu. Yükselen bir performansı var. Sahada olması gerektiğine inandığımız bir isim. Tercihimizi sol bekten yana kullandık. Bundan sonraki maçlarda da değişimler olabilir. Sonuçta 3 Türk kuralı olduğundan hepsini biri arada oynatamıyorsunuz. Dubois girdikten sonrasında iyi işler yapmış oldu. Zaniolo, Sulh ve Midjtsö iyi işler yaptılar fakat sonuca ulaşamadık. 2-2 olsa maçın sonunda ne olurdu kim bilir. Pasları verip şutları atamadık. Bugün kaybettik. Bunu 1 şahıs üstünden değerlendirmiyorum. Ekip olarak kazanıyorsak kaybedince de öyleki. Bu hatalardan ders alacağız. Kadro seçimi bir sonraki maçta iyi mi olacak bilmiyorum fakat hem rakibe hem de kendi içimize bakacağız” diye konuştu.Şenol Güneş, Okan Buruk’la ne konuştuğunu söyledi

“GOLDEN ÖNCE OLIVEIRA VE MERTENS’İ ALMAYI DÜŞÜNÜYORDUK”
Yedikleri golden ilkin Oliveira’yı oyundan çıkartmayı düşündüklerini belirten Buruk, “Golden ilkin Sergio çıkacaktı, Mertens’i de almayı düşünüyorduk. Orayı dirençli hala getirmek istiyorduk. Zaniolo’yu da o anda alabilirdik. Fakat sonraki hamle olarak bıraktık. 3 tane pozisyon vermiştik golden ilkin. Golden ilkin aslen sinyalleri vermiştik. Yetişemeden bireysel bir hatayla gol yedik.  Oyuncular hata meydana getirecek doğal ki. Oyunculara da aynısını söyledim. Bu zamana kadar fazla iyi iş yaptılar. Bundan sonrasında da yapacaklar. Daha iyisini yapacaklar” şeklinde konuştu.
“ÜZERİNDE EN AZ BASKI OLACAK TAKIM GALATASARAY”
Kornerden yedikleri golün kendilerini geriye ittiğini belirten Buruk, şöyleki konuştu:
“Baskının üstünde minimum olacağı ekip Galatasaray. Biz buraya 6 puan farkla geldik. Bu baskı yaratmıyor fakat doğal ki hatalar, şansızlıklar var. Karagümrük maçında bu haftadaki şeklinde bir hata değildi. Rakibin yalnız maçın genelinde 4 aksiyonu vardı, 3’ü gol oldu. Hiçbiri planlı bir organizasyon değildi. Bugün için aynısını söyleyemem. Oyun olarak iyi bir oyun ortaya koymadık. Baskı olsa daha iyisini yapmamız gerekirdi. 1-0 sonrası değişik bir oyun olabilir. Korner golü bizi geriye itti. Dönem içinde yürekli oynamaları, Galatasaray’a yakışır şekilde ön alan baskılara geri dönmemiz üstüne konuştuk. 2-1 olduktan sonrasında bunu net şekilde ortaya koyduk.”
“ÖNDE SAVUNMA YAPMAYINCA OYUN ORAYA GELEBİLİYOR”
Derbinin ilk yarısında birçok pozisyon bulduklarını dile getiren Okan Buruk, “Doğal ki bir hazırlık olsa bu tarafı kullanalım dense 1’den 45’e kadar bu olurdu. Redmond üstünden gidip, Cenk ile tamamlamak üstüne. Bundan ilkin de uyguladığı bir oyun. İlk yarıda bunu doğru karşıladık. İkinci yarıdaki pozisyonları yalnız sol taraf üstünden görmüyorum. Savunmayı hep beraber yapıyoruz. Önde müdafa yapmayınca oyun oraya gelebiliyor. 3’üncü golü de oradan yedik. Aboubakar’ın 1’e 1’i ile. Burada fazlaca üreten bir takımız. İlk yarı fazla ürettik. Burada da beklerin performansı ortaya çıkıyor. Sürem başından beri takımlar bizlere bu şekilde oynuyor bu zamana kadar üstünden geldik. Bundan sonrasında da geleceğiz” dedi.
“4 MAÇI KAZANARAK ŞAMPİYONLUĞA YÜRÜYECEĞİZ”
Maçları şampiyonluk yarışındaki rakiplerden ilkin ya da sonrasında oynamanın ekip üstünde bir tesir yaratıp, yaratmadığı ile ilgili gelen bir soruya Okan Buruk, şöyleki yanıt verdi:
“Bu maç doğal ki derbi maçı. Ilkin de oynasanız 3 gün sonrasında da oynasanız 2 ekip için de fark etmiyor. Rakip kaybetse bir ihtimal daha negatif etkileyebilirdi. Bugün buraya çıktığımda 3 puan önde olan takımın hocasıyım. Şampiyonluğa en yakın ekip biziz. Ben bu anlamda rahatım. Geçen hafta iyi mi düşünüyorsam bu hafta da aynı düşünüyorum. Üzerimizde bir baskı yok. 4 maçı kazanarak şampiyonluğa yürüyeceğiz. 5 maçlık bir fikstür var. 4 maç sonrasında buna ulaşabiliriz diye söylüyorum. 2’li averaj da mühim. Şu andaki hedefimiz maçları kazanmak. Baskı hissedecek ekip biz değiliz. Biz motive olacak, bundan daha iyisini yapabilecek bir takımız. Galatasaray girmiş olduğu yarışların büyük bölümünü kazanmıştır. Bu yıl de taraftarımızla beraber kazanacağız.”
“BUGÜN BİREYSEL OLARAK DA BAŞARISIZ OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM”
Skorun 1-1’e gelmesinden sonrasında fazlaca fazla uzun top tercih ettiklerini belirten Okan Buruk, sözlerini şöyleki noktaladı:
“1-1 sonrası oyunumuz değişti. Fazla uzun top yaptık. Maçın başlangıcında rahat gidiyorduk. 1-1 sonrası rakip öne çıktı. Rakibimiz de uzun oynadı. Ikimiz de alıp uzun oynadık. Birazcık ikinci topa döndü ilk yarı. Bu benim istediğim bir oyun değildi. Bugün bireysel olarak da başarısız olduğumu düşünüyorum. Bireysel oyunda da oyuncuların özgüveni yüksek değildi. Bu da uzun topa itmiş olabilir. Müdafa anlamında iyi işler yapmadık. Daha iyi şeyler yapabilirdik.”

Son Dakika Haberler