Öksürük İçin Hangi Doktora Gidilir? Öksürüğe Hangi Bölüm Bakar?
25.05.2023 12:40
Son Güncelleme: 25.05.2023 12:40Öksürük İçin Hangi Doktora Gidilir?
 Çoğu zaman üç haftadan azca sürek öksürükler akut öksürük olarak açıklanmaktadır. 3 ile 8 hafta içinde devam eden ve sonunda iyileşen öksürükler ise subakut öksürük olarak adlandırılır. Fakat 8 haftadan daha uzun devam eden kalıcı öksürükler kronik öksürük olur ve birkaç haftada iyileşmez ise ciddi bir durum söz mevzusu olabilmektedir.
 Değişik sebeplerden dolayı oluşan öksürük için sebeplerinin araştırılması ve tedavi edilmesi için uzman bir doktora gitmekte yarar vardır. Öksürük için gidilecek hekim Kulak Burun Boğaz uzmanları olmaktadır.
 Öksürüğe Hangi Bölüm Bakar?
 Öksürük tek başına bir hastalık değildir. Nesle, soğuk algınlığı benzer biçimde hastalıklar ile birlikte bazı hastalıkların emaresi olarak karşımıza çıkmaktadır. Balgamsı yada balgamsız ya da akut yada kronik benzer biçimde çeşitleri bulunan öksürük için Kulak Burun Boğaz polikliniğine gidilmesi gerekmektedir.
 KBB kısmı haricinde dahiliye kısmına de gidilmesi mümkündür. Boğaz hastalıkları sebebi ile ortaya çıkan öksürüğe KBB bakmaktadır. Gerekirse KBB doktorları dahiliye yada enfeksiyon hastalıkları kısmına de hastayı yönlendirebilir.
 Akut Öksürüğün Sebepleri Nedir?
 Akut öksürük kısa süreli öksürük olmaktadır. Pek oldukça değişik nedenden ortaya çıkan bu öksürük kısa sürede geçmektedir. Akut öksürüğün sebepleri şunlardır:
 – Grip
 – Soğuk algınlığı
 – Bronşit
 – Larenjit
 – Zatürre
 – Saman nezlesi
 Kronik Öksürüğün Sebepleri Nedir?
 Kronik öksürük daha uzun soluklu görülen öksürüktür. Sebebi tespit edilerek ne olursa olsun tedavisinin yapılması gerekir. Kronik öksürüğün sebepleri ise şunlardır:
 – Sigara Kullanımı
 – GERD
 – Bazı ilaç kullanımları,
 – Burnun arkasından boğaza akan mukus
 – AstımEklem Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Eklem Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

 

Son Dakika Haberler