Rusya G7 Zirvesi’ni hedef aldı
21.05.2023 21:54
Son Güncelleme: 21.05.2023 21:54 Haber Deposu: İHAJaponya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi’nin peşinden Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafınca yazılı izahat yapılmış oldu. Açıklamada, “Yediler Grubu Zirvesi, Japonya’nın Hiroşima kentinde sonlanmış oldu. Zirvenin ana sonucu, hem Rusya hem de Çin karşıtı ifadelerle dolu bir takım açıklamadır. Böylelikle G7 etkinliğinin neticeleri bir kez daha internasyonal ilişkilerde fark halletmeye yönelik siyasallaştırılmış kararlardır. G7 geçmiş dönemlerde üyelerin dünyadaki gündeme dair konumlarını belirlediği bir yapıydı. Sadece şimdi geri dönülmez bir halde yozlaştı. Anglosaksonların öncülüğünde küresel istikrarı baltalayan yıkıcı girişimler için bir kuluçka merkezi haline geldi. Bunlar ondan sonra NATO, Avrupa Birliği ve Washington uydularından oluşan Amerikan yanlısı kalabalığa dayatılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.
“G7, Rusya ile çatışmaya odaklandı”
G7 Zirvesi’nde Ukrayna’ya verilen desteklerin eleştirildiği açıklamada, “G7 tam anlamıyla Rusya ile kapsamlı bir çatışmaya odaklandı. ABD’nin çabalarıyla, ülkemize karşı yaptırım önlemleri ve Kiev rejimine Batı askeri tedarikinin ölçeği ve zamanlaması dahil olmak suretiyle ‘hibrit’ savaşın öteki unsurları için planlama karargahı işlevlerini üstlendi. Bugün birliğinin var olmasının anlamı da budur. Zirvenin neticeleri da bunu doğruluyor. Rusya’yı stratejik yenilgiye uğratma niyetlerini ısrarla ortaya koyan G7 ülkelerinin liderleri, Kiev’de yönettikleri rejimin liderini toplantılarına getirdiler ve sonunda Hiroşima vakasını bir propaganda gösterisine dönüştürdüler” ifadelerine yer verildi.
“G7’nin küresel sorunların şiddetlenmesinde mühim bir unsur olduğu açıktır”
G7’nin küresel sorunların şiddetlenmesinde büyük rol oynadığının öne sürüldüğü açıklamada, “G7 ülkeleri, Rusya ve Çin ile ilişkilerin gelişmesini engellemek için Batılı olmayan devletleri kendi yanlarına çekmek amacıyla onlarla flört etmekten çekinmiyor. Sadece G7’nin küresel sorunların şiddetlenmesinde mühim bir unsur olduğu açıktır” ifadeleri kullanıldı.

Son Dakika Haberler