Rusyanın Washington Büyükelçisi Antonov: Kırıma hücum, Rus toprağına saldırıdır
22.05.2023 11:42
Son Güncelleme: 22.05.2023 11:42 Haber Deposu: DHAResmi Telegram hesabından izahat icra eden Rusya’nın Washington Büyükelçisi Antonov, “Washington, Ukrayna’daki çatışmayla ilgili olarak G7 üyelerini tamamen kendi politikasına doğal olarak kıldı. Dahası, iki mühim mevzuya ilişkin yaklaşımlarını keskin bir halde katılaştırdı. F-16 harp uçaklarının Kiev rejimine transferine yönelik hazırlıklardan ve Kırım’a Amerikan ve öteki Batılı silahlarla yapılacak saldırıların koşulsuz olarak onaylanmasından bahsediyorum” dedi.
“ABD, HİÇBİR ZAMAN BARIŞLA İLGİLENMEDİ”
Antonov, söz mevzusu planların ‘ABD’nin hiçbir süre barışla ilgilenmediğini gösterdiğini’ belirterek, “Bu tür adımlar, ABD’nin hiçbir süre barışla ilgilenmediğini ve hususi bir askeri operasyon yürütme kararımızın kesinlikle doğru bulunduğunu bir kez daha açıkça göstermektedir. Kiev’de 2014 senesinde gerçekleşen darbeden bu yana ABD’nin tek istediği Rusya’nın stratejik bir yenilgiye uğramasıydı ve şimdi de çatışma ateşini körüklemeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.Guatemala’daki ormanda 417 antik Maya şehri ortaya çıkarıldı

ANTONOV’DAN UYARI
Antonov, Kırım’a yönelik ihtimaller içinde hava saldırılarının direkt Rus topraklarına hücum olarak kabul edileceğini vurgulayarak şöyleki konuştu:
“Her uzman Ukrayna’da F-16’ların kullanımı için lüzumlu altyapının olmadığını, lüzumlu sayıda pilot ve bakım çalışanının de bulunmadığını bilir. Amerikan harp uçakları yabancı ‘gönüllüler’ tarafınca işletilen NATO havaalanlarından havalanırsa ne olur? Yönetim temsilcilerini Kırım mevzusunda, bilhassa de yarımadaya yönelik hava saldırıları için Kiev rejimine ‘izin vermek’ şeklinde düşüncesizce yargılara varmamaları mevzusunda uyarmak isterim. Bu bölgeye meydana getirilen saldırıların tarafımızdan Rusya Federasyonu’nun herhangi bir bölgesine yapılmış bir hücum olarak değerlendirileceğini hatırlatmak isterim. ABD’nin Rusya’nın tepkisinin tamamen bilincinde olması önemlidir.”
HİROŞİMA GÖNDERMESİ
Zirvenin düzenlenmiş olduğu Hiroşima’nın bir sulh simgesi olarak kullanılmasının altını çizen Antonov, “Ukrayna’ya ilişkin G7 bildirisinde Hiroşima’nın bir tür ‘sulh sembolü’ olduğu belirtilmiştir. Amerikalılar nükleer bombalamalar sebebiyle Japon halkından özür dilemeyi bile düşünmediler. Yönetim yetkililerinin yukarıda belirtilen açıklamalarına bakılırsa, Hiroşima artık ABD’nin ülkemize karşı eylemleriyle kışkırttığı bir ‘harp sembolü’ haline gelmektedir” dedi.
PODOLYAK’TAN ANTONOV’A YANIT
Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihaylo Podolyak, Antonov’un Kırım açıklamasına cevap verdi. Toplumsal medya hesabından izahat icra eden Podolyak, “Kırım, Ukrayna’nın tartışılmaz ve ayrılmaz bir parçasıdır. Öyleydi, öyleki ve öyleki duracak. Kırım’ın her türlü askeri güç ve vasıta kullanılarak kurtarılması, ‘Rus saldırılarını’ durdurmanın ve dünyayı internasyonal hukuka geri döndürmenin tek akılcı yoludur. Bu, bugün Ukrayna’nın direkt yükümlülüğü ve gerekliliğidir” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler