Saman nezlesi tedavi edilmezse astıma kadar gidebilir uyarısı
26.04.2023 11:15
Son Güncelleme: 26.04.2023 11:15 Haber Deposu: İHABaharın gelmesiyle beraber alerjik sorunların artması üstüne Kulak Burun ve Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fatih Oğhan, alerjik rinite karşı neler yapılabileceğini söyledi. Alerjik rinitin, günümüzde hızla arttığını ve ülkelerin sıhhat bütçesine büyük yük getiren kronik bir hastalık bulunduğunu belirten Prof. Dr. Oğhan “Tek başına alerjik rinit olarak kalsa ve bir tek mevsim geçişlerinde olsa bu kadar karamsar bir söylemde bulunmayacağız. Fakat alerjik rinit ‘“tek havayolu, tek hastalık” olarak malum burundan başlayıp akciğerlerdeki bronşlara kadar alerjik tepki meydana getiren bir hastalıktır ve insanları yaşam boyu ilaca mahkum edebilir. Zira alerjik rinit bir tek burunda semptom gösteren bir hastalık olarak kalmayıp, bronş hassasiyeti ve astım hastalığını da tetikleyebilir” diye konuştu.
“Yıl boyu devam eden ve mevsimsel olan iki türü var”
Alerjik rinitin yıl boyu devam eden ve mevsimsel alerjik rinit olarak ikiye ayrıldığını vurgulayan Prof. Dr. Oğhan, bahar aylarını yaşadığımız bu günlerde polenler sebebiyle mevsimsel alerjik rinit hastalarının ciddi artış gösterdiğini, bu hastaların “hapşırma, öksürük, geniz akıntısı, su benzer biçimde burun akıntısı, burun ve göz kaşıntısı, gözde kızarıklık, yanma ve batma, burun tıkanıklığı” benzer biçimde şikayetlerle kulak burun boğaz kliniğine geldiğini söylemiş oldu. Hastalara bu zamanda şikayetleri olduğunda kullanabilecekleri burun spreyleri ve ağız kanalıyla alınan tek doz ilaç tedavileri başladıklarını ifade eden Prof. Dr. Oğhan, lüzumlu gördükleri vakalarda alerjik deri testleri yapmış olup mevcut alerjeni belirleyerek tedaviyi ilerlettiklerini, bazı hastaları ise alerji aşısı tedavisine yönlendirdiklerini beyan etti. Yıl boyu devam eden alerji hastalarının ise “ev tozu akarı, küf mantarı ve kedi köpek epiteli alerjisi” benzer biçimde nedenlerle hekime başvurduklarına değinen Prof. Dr. Oğhan bu tür hastalarda ilaç tedavisinin değişmediğini, fakat kişide astım veye bronş hassasiyeti var ise astım ilaçlarının da tedaviye eklendiğini belirtti.
“Nezle deyip geçiştirmeye çabalamayın”
Prof. Dr. Oğhan, mevsimsel alerjik rinit şu demek oluyor ki saman nezlesi diye malum hastalıkla ilgili semptomları bulunanlara polenlerin en yoğun olarak uçuştuğu sabahın erken saatlerinde evlerini havalandırmamalarını ve mevsim geçişlerinde doktor kontrolünde olmalarını tavsiye etti. Kontrolsüz, takipsiz ve tedavisiz alerjik rinitin astıma kadar ilerleyebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Oğhan kişinin burun deliklerinde polip diye vasıflandırılan tıkayıcı patolojik dokuların oluşmasına da niçin olabileceğini söylemiş oldu. Hastada tedaviye dirençli bir öksürük, eforla gelen nefes darlığı, gözlerde akıntı kaşıntı ve kızarıklık, üst üste gelen hapşırık nöbetleri ve devamlı bir burun tıkanıklığı, nefes alma sorunları var ise durumun rahat bir nezle benzer biçimde geçiştirilmemesi, hasta tarafınca ciddiye alınması gerektiği mevzusunda uyarılarda bulunmuş oldu.

Son Dakika Haberler