Sinan Oğanın oyları hangi adaya gidecek?


23.05.2023 00:13
Son Güncelleme: 23.05.2023 00:2714 Mayıs’ta meydana getirilen cumhurbaşkanı seçiminde ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Talibi olan Sinan Oğan, bugün bir basın açıklaması yapmış oldu. Oğan, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nde istikrarın temelinde parlamento ve cumhurbaşkanlığının aynı ittifak yönetiminde olmasının önemine işaret etti. Oğan, “Millet İttifakı, 20 senedir iktidarda olan Cumhur İttifakı karşısında kafi başarıyı gösterememiş, geleceğe dair tarafımızı ikna edecek bir perspektif sunamamış, her şeyden önemlisi parlamento çoğunluğunu sağlayamamış ve istikrar faktörünü ıskalamıştır. Bizlere yönelik ‘pazarlık’ iddialarını ileri sürenlerin bizi tanımadıkları oldukça net ortadadır. Biz hiçbir zeminde pazarlık yapmadık, kimseden bir vazife talep etmedik. Bizim yaklaşımımız tamamıyla ilkeler çerçevesinde olmuştur” dedi.
Ahmet Hakan’ın sunmuş olduğu Yansız Bölge programında Kamuoyu Araştırmacısı Hakan Bayrakçı, Sinan Oğan’ın yeni kararını değerlendirdi:
“KENDİ SİYASİ GELECEKLERİNİ SEKİLLENDİRMEK İÇİN ÖNEMLİ”
“Sinan Bey olsun, Umut Bey olsun kim hangi tarafa destek verirse versin bu 5,17’nin gideceği adresler 0,1-0,2 oynar oldukça değişmez. Bu açıklamalar kendi siyasal geleceklerini şekillendirmek için önemlidir. Umut Bey yansız kalırsa partisinin ve kendisinin geleceği olur. Nereye gideceğini de söyleyeyim. Bu 5,2’nin 4.1 Tayyip Erdoğan’a gider. Hiçbir izahat bu dağılımı fazla değiştirmez. Açıklamalar yalnız kendi siyasal geleceklerindeki pozisyon için önemlidir. Kemal Bey’in almış olduğu 45’in kısa bir analizini yapayım. Bunun 10 puanı HDP, bunun 25 puanı CHP, İYİ Parti’nin 10’u var ki başkası olsa daha iyi olurdu diyerek oy verdi. Bunun 10 puanı son aşama rahatsız ve tedirgin oy verdi. 10 puan gene merkez sağ seçmendir. Bu seçmen gene oyunu verecektir fakat bu ikinci tura kaldıktan sonrasında Seçim kendini belli etmiş şeklinde oldukça daha keyifsiz oy verebilir sandığa bile gitmeyebilir. Meral Hanım diyecek ki ben demiştim, varın hesabınızı görün diyecek. Kemal Bey’in de çıkışı şu beyler ben ikinci turda 46 aldım diyecek. İkisinin de söyleyecek sözleri var. Meral Hanım demiştim diyecek.”
Katılım tahmini olarak Bayrakçı, “O gece katılımın düşeceğini sanmıyorum. Karşıcılık yeniden ümitlenirse muhalefetin iştirakı artar iktidar da rehavete kapılmayın derse artar” açıklamasında bulunmuş oldu.
ZAFER ŞAHİN: CUMHUR İTTİFAKI SEÇMENİNE GÜVEN GELMİŞ
Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin de “Sokakta benim hafta sonu gördüğüm şu var Cumhur İttifakı seçmenine bir itimat gelmiş. İlk turda ruhsal üstünlük Millet İttifakı’ndaydı. Cumhur İttifakı seçmenini ben oldukça motive gördüm. Bu seçmen sandığa oldukça daha kesin gidecek” ifadelerini kullandı.
 

Son Dakika Haberler